Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 2:09 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 15 мнения ] 
Message
Сготвено на: 24 Юли, 2008 10:39 am Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Купих си наскоро шафран. Онзи ден се опитах да го сложа в ориза, ама на, не бях прочела за шафрана тук, пък и сега не съм много на ясно как точно да се употребява. Резултатът беше, че тук там имаше жълти петна по ориза.

Явно трябва да се разтвори, или стрие, или да се овкуси олиото, бульонът, млякото или...?

Ако някой, употребявал шафран има информация да сподели челен опит.


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Юли, 2008 11:36 am Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Не знам как точно си готвила ориза, но примерно - слагаш мазнина и нарязан кромид лук, докато леко се задуши, добавяш ориза, натрошения или смлян шафран, сол, бульон или вода, разбъркваш и вариш до готовност.


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Юли, 2008 12:17 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
IPA написа:
Не знам как точно си готвила ориза, но примерно - слагаш мазнина и нарязан кромид лук, докато леко се задуши, добавяш ориза, натрошения или смлян шафран, сол, бульон или вода, разбъркваш и вариш до готовност.


Нещо подобно направих, но явно съм прибавила шафрана след като е останала по-малко вода и затова не се оцвети равномерно. И друго - не знаех, че трябва да се троши или мели. :-?


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Юли, 2008 12:25 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Мацо, откак станах мароканска снаха, станах и специалист по шафрана. Основното му качество е аромата, а не оцветяването. Вярно е, че придава жълт цвят, но концентрацията не е достатъчна, за да оцвети цялото ястие. За това използвай жълт оцветител, ако искаш.
Истинския шафран има специфичен аромат, който е много наситен и няколко листенца във водата на ориза или в соса на ястието са достатъчи. Няма нужда да го стриваш.
Сега друг е въпроса, че има и фалшиф шафран :-? - от листата на някакво маргаритоподобно цвете. На вид много прилича на истинския, но няма аромата му. Ако никога не си мирисала истински шафран е невъзможно да направиш разлика.


Last edited by kristi on 24 Юли, 2008 5:04 pm Чет, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 24 Юли, 2008 1:12 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Kristi, преди 5-6 години, когато бях в Турция, на всяка крачка предлагаха шафран, но аз бях предупредена и така и не си купих, тогава доста го мирисах, но не знам дали е бил истински. В този ред на мисли съм дълбоко убедена, че не знам как мирише истинският. Видът му е по-лесен за определяне поради множеството снимки и описания. Моят изглеждаше относително качествен, макар и да съм убедена, че е от най-ниското такова. Когато е само за цвят, използвам куркума, но тя си има специфичен вкус, който не винаги ми се иска. Това си беше чиста проба, имам още малко шафран, ще опитам следващия път по вашите технологии, пък дано да се получи. Малкото коте го хареса много ориза, но той по принцип си обича ориз.


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Юли, 2008 5:42 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Маца написа:
Когато е само за цвят, използвам куркума, но тя си има специфичен вкус, който не винаги ми се иска.


Аз използвам жълт осветител, които се продава във всяка, уважаваща себе си арабска бакалница. Не знам дали се намира в София. Представлявя хартиени пакетчета с една доста голяма доза оцветител с оранжев цвят - защотo е много концентриран. Не струва хич скъпо и не мисля, че е опасен за здравето. По комунистическо време се използваше предимно в сладкарството.


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Юли, 2008 6:36 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
А защо трябва непременно цветът на ориза да е жълт. Според мен подправките се слагат на вкус и колкото се оцветил, толкова.


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Юли, 2008 6:42 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
IPA написа:
А защо трябва непременно цветът на ориза да е жълт. Според мен подправките се слагат на вкус и колкото се оцветил, толкова.


За мен е въпрос на естетика. Просто ми харесва жълт. Слагам този оцветител и в сосовете. Намирам, че на вид стават по-привлекателни. Прихванах този навик от мароканската кухня, там няма тажин, без оцветител. Но всичко е въпрос на лична гледна точка. ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Юли, 2008 7:43 pm Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Маргариткоподобното цвете е тагетес (турта) и се използва много здраво в кавказките републики, дори там и викат "имеретинский шафран".

Мои познати накисват шафрана във водка и капват капки в ястието.
На моя шафран все не му идва ред да го пробвам :oops: , затова ще разчитам на вашите разкази.


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Юли, 2008 11:57 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Преди бая време си купих смлян шафран и известно време го ползвах. Даваше приятен жълт цвят (като на едни определени книжки :mrgreen: ) на ориза и много добър вкус. Ама после го забравих в долапа и сега сигурно е изветрял.


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Юли, 2008 12:12 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
Аз гледах как готви една индийка(по ТВ-то! :lol: ).Та по индийско позапържват подправките,за да си разгърнат аромата-даже направо си ги пържат!Аз пробвах и точно така си ползвам вече шафрана,специално.Когато ми се позадуши лука и остане на мазнина,слагам да се позапържи ориза и малко преди да налея вода,слагам шафрана и го обърквам няколко пъти.Наистина си ухае по-добре!


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Юли, 2008 6:58 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Алеко написа:
Преди бая време си купих смлян шафран и известно време го ползвах. Даваше приятен жълт цвят (като на едни определени книжки :mrgreen: ) на ориза и много добър вкус. Ама после го забравих в долапа и сега сигурно е изветрял.

Твърде вероятно е да не е бил истински. Истинският се продава на тичинки, а не смлян.
"Смляността" леко ме насочва към търговското понятие "менте". :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Юли, 2008 8:06 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Може и менте да е било, де да знам.


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Авг, 2011 11:45 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
И това сега го виждам! Имам щастието да съм опитала само истински шафран, благодарение на Кристи! Ползвам го вече три години, и изобщо не е изветрял. На ястие слагам по три-четири, максимум до 5 косъмчета, и ароматът е доста силен. Това количество, разбира се, не може да оцвети равномерно цялото ястие. Свършва ми за съжаление, така че ще трябва да си купя някакъв от тук и тогава ще мога да разбера разликата или приликата. За ориз не съм го ползвала все още, но определено сме пристрастени към риба(пангасиус- най-често), във фолио, със червен лук, домат, кръгче чушка, шафран, зехтин и соев сос.


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Авг, 2011 2:10 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Като видях заглавието и се зачудих кой .... е измислил това малоумно заглавие:))

Миш, моят е същият като твоя, а е купен от тук:) И не е изветрял, въпреки че и той е от доста време.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 15 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB