Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 2:01 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 12 мнения ] 
Message
Сготвено на: 07 Авг, 2011 5:06 pm Нед 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 04 Авг, 2011 6:40 pm Чет
Мнения: 4
Здравейте! Имам една страхотна рецепта от приятел, която представлява различна версия на "картофено пюре" и в интерес на истината няма човек, който да го е опитвал и да не се е влюбил в него (поне не още). Приготвям го от сварени картофи, нарязани на кубчета (понеже се сваряват по-бързо), сирене, малко масло за намачкване, сол и чубрица (може и шарена сол). И реших да направя картофени кюфтета от тази смес като овалям кюфтенцата в яйце и галета, и всъщност се получават, но може би 1/5 от въпросните кюфтета се разпадат. Имам чувството, че нещо съществено им липсва. Затова ако някой има предложение нека го сподели. Отворен съм за различни видове модификации. Благодаря!


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Авг, 2011 8:55 pm Нед 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
В сместа трябва да има и брашно, за спойка.
Ако по някаква причина не искаш да използваш брашно, изпечи кюфтетата във форма за кексчета или крем карамел.

Освен това кюфтетата се пържат в голямо количество силно сгорещено олио, поне 3.5 см (нямам фритюрник, затова ползвам малка тенджерка).


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Авг, 2011 9:21 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
-Yo- написа:
Здравейте! Имам една страхотна рецепта от приятел, която представлява различна версия на "картофено пюре" и в интерес на истината няма човек, който да го е опитвал и да не се е влюбил в него (поне не още). Приготвям го от сварени картофи, нарязани на кубчета (понеже се сваряват по-бързо), сирене, малко масло за намачкване, сол и чубрица (може и шарена сол). И реших да направя картофени кюфтета от тази смес като овалям кюфтенцата в яйце и галета, и всъщност се получават, но може би 1/5 от въпросните кюфтета се разпадат. Имам чувството, че нещо съществено им липсва. Затова ако някой има предложение нека го сподели. Отворен съм за различни видове модификации. Благодаря!

Добре дошъл!
Липсва им "хомогенизатор". Освен мъ-ъ-ъ-ничко брашно, опитай да сложиш вътре един или два белтъка (зависи от количеството на сместа). Мисля, че няма да ти се разпадат повече... :) И, опитай с магданоз, вместо чубрица (абе, просто не обичам чубрица, не за друго... :( )...


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Авг, 2011 9:43 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
И аз препоръчвам яйца. Те обикновено се използват като свързваща съставка. Може и малко настърган кашкавал.


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Авг, 2011 10:51 pm Нед 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 04 Авг, 2011 6:40 pm Чет
Мнения: 4
Благодаря Ви! Това с магданоза определено ще го опитам. Винаги съм обичал "тревите" за разлика от повечето ми приятели. :)
Още утре се заемам ^^


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Авг, 2011 10:15 am Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Ако обичаш сирене, може и малко натрошено сирене да сложиш! НО яйце-задължително.
И ако панираш, оваляй ги първо в брашно, после яйцето и накрая галета. За още по сигурно, когато ги оваляш в панировката, сложи ги за около 30. мин. в хладилника, за да се стегнат и чак тогава ги пържи! Успех! :)


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Авг, 2011 6:12 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Не слагам яйца в картофените кюфтета. :egg:
Налага ми се да ограничавам броя им и някак постепенно спрях да ги използвам в ястия, където не са от първостепенна важност.

Сега дали ще се заформи дискусия? :boxing:


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Авг, 2011 6:49 pm Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 04 Авг, 2011 6:40 pm Чет
Мнения: 4
Уау! Това не са кюфтета - това е изкуство! Благодаря Ви отново за помощта! :)
Определено, когато имам повече време ще сготвя още нещо. Толкова рецепти си харесах. :knife: :)


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Авг, 2011 7:37 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Ако ти бухват, тоест стягат и без яйца, ... не виждам причина за спор, иначе .. с удоволствие. :rthf: :P


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Авг, 2011 9:15 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
biskvitka написа:
Не слагам яйца в картофените кюфтета. :egg:
Налага ми се да ограничавам броя им и някак постепенно спрях да ги използвам в ястия, където не са от първостепенна важност.

Сега дали ще се заформи дискусия? :boxing:

Биски, спор по отношение на яйцата изобщо не би могло да има, когато вместо цели яйца ползваш само белтъците или пък на два белтъка добавиш едно цяло яйце, т.е - на три белтъка - един жълтък, така "и вълкът сит, и агнето цяло"... Поне аз така приспивам гузната си съвест по отношение на яйцата и всичко, което се прави с много яйца, става и с много по-малко... :)


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Авг, 2011 9:16 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
-Yo- написа:
Благодаря Ви! Това с магданоза определено ще го опитам. Винаги съм обичал "тревите" за разлика от повечето ми приятели. :)
Още утре се заемам ^^

Ха-ха, можеше и без "Ви"... :)


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Авг, 2011 5:45 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Ами то си е наистина цяло изкуство да се направят вкусни картофени кюфтета и да се изпържат без да се разпаднат. ;) (Както на мен ми се е случвало, та затова рядко ги правя.)

Биски, аз не мога да си ги представя без яйца, но ако от здравна гледна точка се налага да се избягват, и след като ти пишеш, че така ги правиш - значи става. Питам се само каква е разликата на вкус и консистенция, със и без яйца?

:) :oops: И сега като се замислих, се сетих, че приготвям от време на време едни индийски зеленчукови кюфтета - пакора. Там не се слагат яйца, а се приготвя каша от брашно от нахут. Преди да се изпържат са полутечни - слагат се с лъжица в тигана и не се овалват в нищо. При пърженето стават компактни и най-странното - не много мазни. Брашното от нахут попива много по-малко мазнина от брашнената панировка. Така че със сигурност ще стане и без яйца, но с малко брaшнена каша, както писа Биски.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 12 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB