Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 10:01 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 2 мнения ] 
Message
Сготвено на: 10 Авг, 2008 2:35 pm Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 14 Мар, 2008 3:38 pm Пет
Мнения: 1
Location: Студентски
Значи , събрали сме се група приятели и искаме да си направим чеверме :) Разбира се , никой не е правил това и за това се обръщам тука за разни идеи. За сега прочетох няколко рецепти , разгледах и доста галерии и мисля да взаимствам от тях.
Ще бъда много благодарен , ако напишат опитни хора с чевермето , своите начини на приготвяне и разни "чалъми" ;)
По интересното , от което съм намерил :
----------------
Първо палиш огън, голям, минимум 1м2 площ със дърва дъбови по възможност, Може и бук но той е доста по калоричен и ще трябва да си донастроиш системата после! след това пристъпваш към агнето!
на кола агнето се поставя така: първо вкарваш кола през отвора за трахеята в долната част на врата и опъваш предните крака напред и ги връзваш с канап или тел кола, ако не можеш да обхванеш и врата не е страшно само завържи краката! със задните крака, по същия начин! опъваш ги хубаво назад и ги връзваш за кола.
2 чатала се забиват в земята на около 4-5 м от огъня, и на около 60-70 см над земята, моя съвет е да ги сложиш на метър и ако се наложи да ги донабиеш после. Слагаш кола с агнето на чаталите и му зашиваш корема! Естественно можеш да го зашиеш и преди това.
Когато се получи жар във огъня, вземаш една лопата и започваш да пренасяш жар от огъня до под агнето! сипваш няколко лопати по цялата повърхнина на агнето и започваш да настройваш системата. Температурата се настройва със набиване на чаталите, така че да можеш да издържиш със длан обърната надолу със опряна горна част в агнето поне 5-8 секунди! И после почваш да въртиш бавно....на 1-2 мин оборот! като непрекъснато мажеш със кърпата на агнето навита на пръчка, или с пакетче масло в ръка и така след 5-7 часа е готово. Най добре е да сте поне двама единия да слага дърва в огъня и да носи жар а другия да върти и да маже, температурата се следи стриктно като след 3-тия час може да се увеличи. Тя се увеличава между другото така че може да се наложи и махане на жар изпод агнето!
На края моя съвет е ако си решил да рискуваш добре, но помни че риска не е малък....Познавам майстори турци в Родопите дето за 3-4 часа ти го извъртат и после като удариш кола в земята месото изпада, а на кола остават само костите
Ако не можеш да си го представиш срещу каса бира и плешка от чевермето ще ти пратя картинка на лични и ще те светна на още трикове
----------


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Май, 2009 7:37 pm Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 10 Май, 2009 7:26 pm Нед
Мнения: 1
Ако ме питаш мене аз бих ти препоръчала да отидеш на професионално чеверме! Хем ще си по-спокоен/спокойна, хем няма да се грижиш за това нещо. Преди 3-4 години бях на чеверме, което ние си правихме. Започнахме в 12 на обяд и свършихме към 5-6 вечерта. Плюс всичко това, постоянно трябваше да се върти, за да не прегори на места. Ще ти препоръчам място, наречено УЗУНОВИЯ КАМЪК. Това се намира в Родопите, близо до изворите на река Арда. Изключително живописно и много вкусно. Разбира се, трябва да дадеш преварителна заявка, защото иначе не става. Успех и приятно прекарване, каквото и да решиш да правиш!!! ;) ;)


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 2 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB