Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 10:04 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 13 мнения ] 
Message
Сготвено на: 11 Авг, 2008 8:35 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Как да направя сок от малини, така че да изцедя максимално плодовете?

Опитах със сокоизстисквачката от робота - не става.

Най- "сухо" кюспе излиза, след като претрия малините през сито (моето е с диаметър 10 см!!!), но това е зверски досадно и мъчително, особено, ако трябва да се претрият две кофи с плод :evil:


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Авг, 2008 8:42 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Биски, с тензух дали няма да стане.Или в сокоизстисквачката прекарай няколко пъти, като всеки път измивай цедката.Не съм правила сок , но това ми дойде на ум.


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Авг, 2008 10:19 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
С тензух няма да стане, след като се влача цял ден по баирите, нямам сили да цедя ръчно.
Сокоизстисквачката е пълна скръб, жалко, че се счупи китайската, тя правеше хубави сокове, само дето трудно се разглобяваше.


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Авг, 2008 11:31 pm Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
И аз щях с тензух или марля да кажа (така го правех, като беше малко джуджето). Пък и сигурно на шефа ръчичките са по-яки. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Авг, 2008 10:11 am Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Баба ми едно време правеше сироп от малини, за който претриваше плода през ситно сито, което беше с диаметър около 25 см. Така че това е май решението.

А сега се сещам - защо не пробваш с пасатора?


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Авг, 2008 5:33 pm Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Алеко написа:
...А сега се сещам - защо не пробваш с пасатора?

Защото остават семки.


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Авг, 2008 7:01 pm Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Ами тогава първо пасираш и после прецеждаш.


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Авг, 2008 10:42 pm Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Извинете, че и тук ще спамя, но като се замисля най-лесно ще е да ги натъпчете (буквално) и после през тензух. От това мачкане на грозде в детството какво ли не ми хрумва. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Авг, 2008 11:39 am Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Малините започнаха да мухлясват и ги изцедих през съветската сокоизстисквачка. Получи се прекрасно пюре без нито една семчица, но част от сока изтече в отделението за боклук, а и времето за сглобяване и почистване беше доста.

Този уред се сглобява по много сложна схема, към него има приложени две отвертки, а от описанието знам само думата "втулка", която нямам идея как изглежда :oops: . Обаче пък ситото не се запуши и като цяло плодовете бяха добре изцедени, затова няма да го изхвърлям, въпреки че заема много място, ръмжи като ранен звяр и дизайнът му е ужасен.

Благодаря на всички, които се включиха!


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Авг, 2008 9:58 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
biskvitka написа:
Малините започнаха да мухлясват и ги изцедих през съветската сокоизстисквачка. Получи се прекрасно пюре без нито една семчица, но част от сока изтече в отделението за боклук, а и времето за сглобяване и почистване беше доста.

Този уред се сглобява по много сложна схема, към него има приложени две отвертки, а от описанието знам само думата "втулка", която нямам идея как изглежда :oops: . Обаче пък ситото не се запуши и като цяло плодовете бяха добре изцедени, затова няма да го изхвърлям, въпреки че заема много място, ръмжи като ранен звяр и дизайнът му е ужасен.

Благодаря на всички, които се включиха!

Бях отпускар, затова едва сега се включвам...
Защо не пробваш със специалните машинки за изцеждане на домати, но като сложиш два слоя марля на филтъра. Процепът за семките може да се регулира доста фино и мисля, че ще отделиш семките от сока перфектно.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Авг, 2008 8:14 am Нед 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Готин, нямам такава машинка и едва ли ще купя някога - ще я ползвам само веднъж в годината.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Авг, 2008 9:28 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Ами, да ти кажа, че капиталовложение от около 6-7 лв. за такова устройство (предимно в пластмасово изпълнение, червенко едно такова... ) със сигурност няма да ти натежи и ще го използваш много рационално, сигурен съм.
Съвсем друг въпрос е, че ще трупнеш още едно уредче в кухнята си и ще го мислиш в смисъл на съхранение... :mrgreen:
Може би ще ти бъде много полезно при преработката на големи количества подобен плод или домати (ако правиш).
Друг вариант е онази руска комбинация, наречена "Скороварка", която чрез загряване и пара извлича сока от всякакви плодове и зеленчуци, казват твърде добре.


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Авг, 2008 10:47 am Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Готин, правилно си ме разбрал - съхранението е големият проблем.

Соковарка имам, но я използвам за сиропи, а този сок, за който писах в началото на темата, използвам за варене на сладко без семки.

Тази година набрах много малко малини и няма за сироп :-?


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 13 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB