Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 2:19 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 24 мнения ] 
Message
Сготвено на: 25 Авг, 2008 4:02 pm Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 25 Авг, 2008 1:24 pm Пон
Мнения: 7
Location: Сливен
Здравейте.
Изпаднах в затруднение и се надявам да се намери някой, който може да ми помогне.
Искам да направя желирана торта, но да без да използвам желатин. Причината е, че съм вегетарианка.
Намерих пектин на Биосет Пловдив. На него няма никакво упътване как трябва да се използва и най-вече няма никакви количества. За приложение е посочено, че се използва за производството на мармелади, конфитюти, желета и пълнежи за печива. Препоръката е преди употреба да се разтвори във вода, но колко пектин в колко вода трябва да се разтвори не пише.
В първият си опит се съобразих с написаното. Сложих 1 супена лъжица с връх пектин и добавих към него 100 мл топла вода (някъде към 40 градуса) и се получиха малки топченца, които колкото и да бърках не се разбиха. Същото се получи и със студена вода преди това. Накрая леко се изнервих и ги минах с пасатора. Добавих киселото мляко (250 гр.) и плодчета. След 7 часа престой в хладилника сместа си е все така течна.
Вторият опит беше да смеся пектина директно с киселото мляко. 3 супени лъжици с малък връх пектин и 500 гр. кисело мляко. Само бърках без да пасирам. Пак имаше малко бучици, но го оставих така добавих плодовете. Разсипах в чашки. След 8 часа престой в хладилника сместа е гъста, но като се обърне се разтича :( Отделно не е гладка смес, а е като пресечена.
Чудя се дали проблема не е в пектина :?: Имам предвид, че всички възможни приложения, които са посочени на опаковката са свързани с температурна обработка, докато киселото мляко не го обработвам по никакъв начин - само го изчаквам да стане със стайна температура.


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Авг, 2008 4:28 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Здравей и добре дошла, else!

С пектин няма да можеш да желираш кисело мляко.
За да се стегне, трябва да сложиш такива количества пектин в млякото, че няма да е годно за ядене.

Съпругът ми наскоро купи от китайски магазин някакво желиращо средство на растителна основа, без упътване за употреба. Първият ми опит за желе от малини беше плачевен (1 пълна с.л. с връх на 400 мл сок) и се стегна само донякъде, не се получи десерт, който може да се обърне.

Търсех и агар-агар, но все още не съм намерила, макар уж да се продава в китайските магазини.


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Авг, 2008 5:05 pm Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 25 Авг, 2008 1:24 pm Пон
Мнения: 7
Location: Сливен
biskvitka, благодаря за отговора. За Агар Агар прочетох, че желира на 40 градуса температура :( Сега се опитвам да намеря подобна информация за пектина.


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Авг, 2008 12:27 am Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
else написа:
biskvitka, благодаря за отговора. За Агар Агар прочетох, че желира на 40 градуса температура :( Сега се опитвам да намеря подобна информация за пектина.

Наистина, Бисквитка е права - единствено агар-агарът е желиращо средство с растителен произход. Ползва се във всички микробиологични лаборатории и не е дефицитно, но за кулинарни цели не зная откъде може да се намери.
Бих ти препоръчал да потърсиш синтетичен емулгатор. Той се ползва масово във всички видове кремове без варене, сладоледи, пюрета, лютеници и какво ли не.
Пектинът, както ти каза Биски, няма достатъчно желираща способност, за да желира по-голямо количество кисело мляко.
Апропо, след като си вегетарианка, защо киселото мляко не ти е проблем, а желатинът?


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Авг, 2008 1:30 pm Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 25 Авг, 2008 1:24 pm Пон
Мнения: 7
Location: Сливен
gotin, имаш ли някаква идея от къде може да се намери синтетичен емулгатор. Днес като питах за агар агар ме гледаха като извънземно :(
Желатинът ми е проблем, че се прави от кости на животни. А за киселото мляко все пак не се убива животното + това е овче, а овцете не се доят целогодишно както кравите ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Авг, 2008 1:41 pm Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Image
Това е въпросният китайски "желатин". Изглежда като този, направен от кости, но не мирише на нищо.

Агар агар се намира много трудно, но не е невъзможно. Ако намеря, ще купя и за теб.


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Авг, 2008 2:09 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Мога да ви дам телефон за връзка, на фирма в София която разпространява в страната агар-агар, но нямам идея дали не работи само на едро, но пък могат да ви кажат къде се продава.


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Авг, 2008 8:27 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
biskvitka написа:
forum.kulinar.bg/files/rast_gel_640.jpg
Това е въпросният китайски "желатин". Изглежда като този, направен от кости, но не мирише на нищо.

Агар агар се намира много трудно, но не е невъзможно. Ако намеря, ще купя и за теб.

Биски, това много прилича на агар-агар, само дето е малко по червеникавичко, но това може да е и от снимката.
Нищо чудно да е агар-агар, но да го разпространяват под името "желатин", защото е по-популярното.
Иначе какво друго растение биха използвали китайците освен агар-агар?
И което да не е известно.
А синтетичен емулгатор би могъл да се намери от производителите на разни сухи сладоледени смеси и кремове, които се приготвят без варене.
Просто трябва да се прочете на пликчето адресът и телеифонът на производителя, да се контактува с него и да се помоли да изпрати известно количество.
Малко съм скептичен, в България сме, все пак... За добро или за зло.


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Авг, 2008 8:52 pm Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
Извинявам се за вметката,ама щом сте вегетарианка и ще желирате кисело мляко,защо е толкова важно желиращото вещество да е растително,щото пък млякото си е направо чисто животинско,пък ако ще и да е овче?!


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Авг, 2008 9:03 pm Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Готин, от снимката е, без светкавица не се виждаше надписът. Наистина не е толкова червеникава тайната субстанция.

Мисля, че не е агар, защото цяла супена лъжица с връх не стегна 400 мл сок (с толкова животински желатин става идеално желе, което се обръща), а агарът е доста по-силен от желатина. И тогава срокът на годност още не беше изтекъл :)

Цената на вносителя, към който ме насочи Миш, е 20 лв за 250 грама. Явно наистина се използва по малко.


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Авг, 2008 11:16 pm Вто 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
дима Т написа:
Извинявам се за вметката,ама щом сте вегетарианка и ще желирате кисело мляко,защо е толкова важно желиращото вещество да е растително,щото пък млякото си е направо чисто животинско,пък ако ще и да е овче?!
Дима, има няколко вида вегетарианци:

1. Веганци, такива, които не ядат никакви животински продукти (май-краните от тях не ядат и мед)

2. Лакто вегетарианци - ядат растителни храни и млечни продукти.

3. Лакто ово вегетарианци - точка 2 + яйца (по-крайните от тях не ядат яйца от заплодени кокошки)

4. "Свободни" вегетарианци - ядат всичко по точки 1, 2 и 3 + риба и морски продукти (а най-радикално настроените хапват и пиле)

Така че не бъркайте вегетарианство с веганство!!!


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Авг, 2008 12:05 am Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 25 Авг, 2008 1:24 pm Пон
Мнения: 7
Location: Сливен
biskvitka, благодаря много за снимката :hug: Утре ще се опитам да се обадя на посочените телефони. Възможно е и агар агар да имат... Пуснах едно търсене в Гугъл и там ми излезе един он-лайн магазин с всякакви китайски храни - Старлайт+. Само остава да открия сред тях агар агар :)


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Авг, 2008 11:19 am Сря 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
else написа:
biskvitka, благодаря много за снимката :hug:
A, на мен прегръдка? Все пак аз бях този, който го купи 8)

else написа:
Утре ще се опитам да се обадя на посочените телефони.
Ако разбираш китайски с кантонски диалект, може и да се разберете. :lol: На мен ми трябваха около 15 минути да се обяснявам на българо-китайско-английски какво ми трябва и накрая се сдобих с това пакетче. Продавачките-българки не знаеха изобщо "о чем идет реч", а китайката-собственичка не говореше друг език освен родния си с няколко чинглиш думи.


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Авг, 2008 6:42 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 25 Авг, 2008 1:24 pm Пон
Мнения: 7
Location: Сливен
MR.LAZY написа:
A, на мен прегръдка? Все пак аз бях този, който го купи 8)

else написа:
Утре ще се опитам да се обадя на посочените телефони.
Ако разбираш китайски с кантонски диалект, може и да се разберете. :lol: На мен ми трябваха около 15 минути да се обяснявам на българо-китайско-английски какво ми трябва и накрая се сдобих с това пакетче. Продавачките-българки не знаеха изобщо "о чем идет реч", а китайката-собственичка не говореше друг език освен родния си с няколко чинглиш думи.


Ок, коригирам се веднага :) MR.LAZY, бисквитка и миш - маш :hug: :hug: :hug: Изключително много благодаря за съдействието и предоставената информация :horn:
Иначе китайския с кантонски диалект лекинко ми куца и за това ще пиша на е-мейла, който бисквитка ми изпрати.


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Авг, 2008 10:15 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
MR.LAZY написа:
дима Т написа:
Извинявам се за вметката,ама щом сте вегетарианка и ще желирате кисело мляко,защо е толкова важно желиращото вещество да е растително,щото пък млякото си е направо чисто животинско,пък ако ще и да е овче?!
Дима, има няколко вида вегетарианци:

1. Веганци, такива, които не ядат никакви животински продукти (май-краните от тях не ядат и мед)

2. Лакто вегетарианци - ядат растителни храни и млечни продукти.

3. Лакто ово вегетарианци - точка 2 + яйца (по-крайните от тях не ядат яйца от заплодени кокошки)

4. "Свободни" вегетарианци - ядат всичко по точки 1, 2 и 3 + риба и морски продукти (а най-радикално настроените хапват и пиле)

Така че не бъркайте вегетарианство с веганство!!!


Сър, позволявам си нахалството да напомня, че сте пропуснали т.5 - Алеко...


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Авг, 2008 12:14 pm Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
Мир! :plz:


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Авг, 2008 1:21 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
gotin написа:
Сър, позволявам си нахалството да напомня, че сте пропуснали т.5 - Алеко...


Мога и без месо, но защо да се мъча? :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Авг, 2008 2:19 pm Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
дима Т написа:
Мир! :plz:
Никой не воюва бе Дима. Ние вегетарианос сме много чувствителни по темата. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Авг, 2008 9:18 am Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Агар-агарът (А-A) е много полезен за здравето, защото е много богат източник на олигоелементи, подобрява елиминирането на токсините и храносмилането. Японците много често слагат по една лъжичка А-А в сутрешия си чай.
A-A е много по-желатиниращ от желатина. 1г = 8г желатин. Но... докато желатина не се вари, А-А трябва да кипи и след това се сгъстява при охлъждането. Когато е на пудра, трабва да кипи 30 сек. Ако е на по-едри парчета, или като фиде трябва първо да се накисне няколко мин във хладка вода и след това да кипи с течността между 6 и 10 мин. Дозата е 2г за 500 мл течност. Ето една основна рецепта - сипва се А-А във мляко, после се загрява и ври 20-30 сек. После се прибавя каквато течност искате и се изсипва в формички. Получава се силно желатиниран продукт. Ако искате да е по-пухкаво, може да сложите плодови или зеленчукови пюрета.
В заключение - не мисля, че може да се желира кисело мляко с А-А, защото когато заври, ще се съсипе.


Last edited by kristi on 29 Авг, 2008 2:45 pm Пет, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 29 Авг, 2008 2:11 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 25 Авг, 2008 1:24 pm Пон
Мнения: 7
Location: Сливен
kristi, благодаря за изчерпателния отговор :hug: В никакъв случай не бих варила кисело мляко за да го желирам - то ако е за варене може и с пектин да стане, ама нищо полозно няма да остане в него :( Направо ми мина мерака да я правя тази желирана торта :(
Още веднъж благодаря на всички за отговорите :hug:


 Profile  
 
Сготвено на: 01 Сеп, 2008 6:42 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
else, щом е за торта, направи я с цедено мляко, пак ще е вкусна ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 01 Сеп, 2008 7:57 pm Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 25 Авг, 2008 1:24 pm Пон
Мнения: 7
Location: Сливен
бисквитка, това го мислих, но дали ще стои без форма?


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Сеп, 2008 5:37 pm Нед 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
С цедено мляко може да се замени заквасена сметана, като се постави на дебел слой върху блатове или бисквити.

Ако искаш да е тип парфе, трябва да използваш метален ринг или тортена форма и пак да е върху тестена основа, която да дръпне още от влагата на млякото.


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Сеп, 2008 9:23 am Съб 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 18 Сеп, 2008 10:45 am Чет
Мнения: 25
Location: Гр.София
биорест пишете в гогъл и ще излезе
Това е сайта който ви трябва.Доколкото знам е единствения вносител на тези продукти за България.Човека е професионален готвач и май продава и на дребно идва и ти обяснява подробно,ако трябва прави демонстрации.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 24 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB