Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 10:59 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 21 мнения ] 
Message
Сготвено на: 16 Сеп, 2008 8:04 pm Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Има ли някакъв пиниз?

И изобщо, ако някой има желание и време, моля да сподели технологията :plz: !


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Сеп, 2008 8:52 pm Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Ние, т.е. ЗМ, го прави по следния начин:

1. Отиваме на пазара и купуваме чушките. Моята роля се свежда до носенето и плащането

2. Изпича чушките (всяка есен 20 кг.) на котлоните на печката. След това цялата печка е омазана и черна, а къщата е недостъпна и непроходима от дима, ама това не е болка за умирачка.

3. Изпечените пиперки се слагат във всички налични тенджери под капак, за да се задушат.

4. Най-гадната част. Беленето. Бели ги и след това ги изкормва.

5. Чак тогава аз отново се включвам в играта, като задачата ми е да разпределя готовата продукция в пликчета за фризер.

6. Отново бивам изгонен от кухнята, където ЗМ сега залепва пликчетата посредством етикетчета, на които аз предварително съм написал годината.

Приятни занимания! :mrgreen:

П.П. Може да се използва и чушкопек, но става по-бавно.


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Сеп, 2008 9:01 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Може и да става по бавно в чушкопек, но изтърбушването става по бързо защото се прави на сурови чушки. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Сеп, 2008 9:02 pm Вто 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Алеко написа:
Най-гадната част. Беленето.


Това е единствената причина поради която не бих възстановила майчината си лютеница, а няма такава лютеница :cry:

ПП. Куцопилев току-що заяви, че той ще бели чушки, тонове бил обелил на младини, така че има вероятност да ревизирам мнението си :mrgreen:

Алеко, шапка свалям на ЗМ!


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Сеп, 2008 9:17 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Пиле, ако се видим скоро, специално за теб един буркан домашна лютеница, която аз не съм белила, но на която аз съм помагала при варенето и слагането на подправки. Малка компенсация за сладкото. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Сеп, 2008 9:07 am Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Аз нямам технология, но съм гледала/чувала такава.
Два варианта:
1. След като се опекат, направо с люспите в пликчета и във фризера.
2. Обелени, но с дръжките и семките, пак в пликчета и във фризера.

И нещо друго, което и аз правя: Отдавна не използвам тенджерите за задушаване, а наелоново пликче, което затварям плътно и завивам с кърпа. Така след известно време се белят много лесно и си спестявам миенето на тенджери.
Това ми е голямата драма, че нямам фризер, в който да си турна печените чушки. Затова си купувам готови от магазините на безбожни цени. :(


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Сеп, 2008 9:28 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Най хубавите чушки но не повече от 2 -3 килограма, беля и ги слагам във фризера. А мързеливият ми начин е в буркани , небелени с аспирин. За 10 буркана все ще се намери място, не се стерилизират, и не се белят. Но без дръжките и семето. :)


Last edited by миш маш on 17 Сеп, 2008 10:53 am Сря, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 17 Сеп, 2008 10:48 am Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Сега не замразявам нищо, но преди време го правех.

Чушките се измиват и изтърбушват от семенната част. Най-лесно е печенето им в чушкопек. Вадят се в голяма тенджера с капак. След като са изпечени всичките, се изчаква да изстинат. Изхвърля се течността, която са пуснали, разпределят се по пликчета, ако трябва се надписват и се прибират във фризера. Не се белят преварително. Като се размразят са като току що изпечени.


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Сеп, 2008 9:37 am Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Благодаря на всички!

Ипи, а като не са обелени, не се ли белят трудно, след като се размразят? И не се ли разкашкват? :oops:

Миш, номерът с аспирина при нас е неприложим, за съжаление...

Методът на Алеко ми се струва, че е прекалено връткав.

Относно печенето - пека ги под грила на фурната; като че ли това е най-бързият и чист (ако сложа хартия в тавата, в която са чушките) начин за печене.


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Сеп, 2008 9:40 am Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Биски, когато се замразяват небелини, не се само , че не се разкашкват но после се белят по лесно особено ако не са размразени съвсем.


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Сеп, 2008 9:53 am Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Ура, значи така ще ги замразя - небелени :ban:


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Сеп, 2008 10:18 am Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
миш маш написа:
Биски, когато се замразяват небелини, не се само , че не се разкашкват но после се белят по лесно особено ако не са размразени съвсем.


Напълно съгласна. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Сеп, 2008 10:46 am Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Недостатъкът при замразяването с шлюпките е, че после, преди консумация, трябва да ги белиш. А по нашия метод си правиш веднъж масрафа и после цяла зима и цала пролет само вадиш от фризера, бухаш за 10 мин. на размразителна програма в микровълнестата и папкаш.


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Сеп, 2008 10:48 am Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Алеко, нямам нито време, нито желание да беля 20 кила чушки, достатъчно ми е гадно, че ще ги изтърбушвам :cry:


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Сеп, 2008 11:01 am Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
biskvitka написа:
Алеко, нямам нито време, нито желание да беля 20 кила чушки, достатъчно ми е гадно, че ще ги изтърбушвам :cry:


Ми яжте ги със семките! :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Сеп, 2008 11:08 am Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Алеко, 10 - 15 чушки се белят много лесно и бързо.

Биски, така се замразяват и патладжани, но трябва да са обелени и добре отцедени.


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Сеп, 2008 11:43 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 18 Сеп, 2008 10:45 am Чет
Мнения: 25
Location: Гр.София
Имам доста опит в замразяването на печени чушки,доста килограми сме напекли с колегите и доста килца сме оставили.Първата година пекохме белихме и замразявахме.Когато ги отпуснеш седята размити.После се отворихме,печеме ръсиме със сол оставяме ги да изтинат прибираме по пликчета и готово.Когато извадиш се белят лесно и седят свежи доколкото е възможно да седи свежа печено-замразена чушка.Е има няколко подробности де.Чушката да е месесеста и да не е прегоряла.Успех.


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Сеп, 2008 12:58 pm Съб 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Още веднъж благодаря на участниците в дискусията! :hug:

Вчера купих от пазара две големи торби чушки, но като ги разгледах вкъщи, установих, че само 14 броя стават за печене, останалите бяха прекалено тумбести и идеални за пълнене. Та ги почистих от семето и дръжките, бланширах и замразих...

Печените чушки замразих небелени.

Забравих да питам за температурата: по принцип зеленчуци и плодове се замразяват шоково на -40 С, ама нашият фризер стига само до -35 С. Това ще се отрази ли по някакъв начин на качеството и трайността на зеленчуците?

Не че си правя илюзии да изхраня един веган и трима лакомници с петнайсетина кила чушки...

Гункан, под грила на фурната чушките се изпичат перфектно за много кратко време, не прегарят, а кожицата им се издува и отделя лесно.


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Сеп, 2008 12:25 am Нед 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 18 Сеп, 2008 10:45 am Чет
Мнения: 25
Location: Гр.София
Еми,Биск кво го мислиш под грила под грила.Знаеш ли важно е когато отпуснеш чушката на тебе да ти харесва другото е дрън-дрън :)


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Сеп, 2008 7:50 am Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
Има и още един варянт за чушките. Пекът се в 2 тройни чушкопека (не харесвам тройните) или в нещо дето пече много бързо след това топли се затвярят в буркани и от топлината се вакумират и сте готови. Няма нужда от замразяване или стерилизиране. Не съм го тествал но в бачкане колегите го правят не за първа година.....


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Сеп, 2008 5:29 pm Нед 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Kabal, майка правеше така, но слагаше и аспирин в бурканите. Ако си със здрав стомах, става, да му мислят язваджиите и гастритниците :cry:

Гункан, :cheers:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 21 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB