Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 1:36 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 16 мнения ] 
Message
 Рецепта: Декорация
Сготвено на: 21 Апр, 2009 12:02 am Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Яну, 2007 3:07 am Вто
Мнения: 60
Аз пак идвам с въпросче, дано не досаждам.
Занимавах се последните 1-2 месеца да правя торти и да ги декорирам, та общо взето всеки по-близък човек, който имаше рожден ден намаза от положението. :lol:
Та искам да попитам дали някой знае как се прави една определена декорация. Тези фигурки, розички и простотийки, знам че се правят от марципан, но съм виждала и захарни, не знам как се правят в домашни условия и ако някой има някаква сигурна рецепта да каже, защото аз намерих няколко и не съм сигурна с кое ще стане най-добре. Специално за тази торта не ми трябва сложна фигурка, трябват ми няколко най обикновени плочки, просто правоъгълниче, но не знам как да го направя. :roll:


 Profile  
 
 Рецепта: Декорация
Сготвено на: 21 Апр, 2009 9:24 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Hard_life, Те се правят от бадемово тесто, което се продава готово, предварително оцветено и трябва само да си оформиш фигурките, които ти трябват. Ако не намериш готово, се приготвя от много ситни смлени бадеми, пудра захар и оцветители, но не знам точната рецепта.


 Profile  
 
 Рецепта: Декорация
Сготвено на: 22 Апр, 2009 2:02 am Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Яну, 2007 3:07 am Вто
Мнения: 60
Аз се поразрових и разбрах, че марципана не може да се прави в къщи, тъй като бадемите се смилат със каменни валяци, които тежат доста и няма как да го постигна толкова финно. За това мога да използвам марципан или някакъв фондан, но предполагам, че ще е марципан, защото е по-лесен за моделиране доколкото разбрах.
А само ми остана не ясно от къде мога да си купя сладкарска боя и дали тази от боите за яйца ще стане, тъй като имам 1-2 опаковки, които така и не използвах.


 Profile  
 
 Рецепта: Декорация
Сготвено на: 22 Апр, 2009 9:06 am Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
hard_life, погледни си опаковките на боите за яйца, ако пише хранителна боя можеш да ги използваш за оцветяване.

Готов фондан на прах в кутия, мисля че беше немски, имаше в хипермаркетите около Коледа и Нова година, може да има и сега.


 Profile  
 
 Рецепта: Декорация
Сготвено на: 22 Апр, 2009 11:53 am Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Hard_life, имам рецепти за фондан, но мога да ги напиша чак довечера.


 Profile  
 
 Рецепта: Декорация
Сготвено на: 23 Апр, 2009 7:20 pm Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Много се извинявам за закъснението, фонданът е тук.

Имам и други рецепти, но понеже не правя фондани (мразя зверски сладкие торти), са закътани на много скришно място.


 Profile  
 
 Рецепта: Декорация
Сготвено на: 25 Апр, 2009 1:17 am Съб 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Яну, 2007 3:07 am Вто
Мнения: 60
Благодаря, аз намерих още доста рецепти и пробвах една, но нещо не ми стана, ще видя и твоята.
А случайно да знаеш от къде мога да си купя готов марципан такъв, защото гледах в "Кауфлнд", "Фантастико", "345" и няма, та се чудя от къде мога да си намеря готов такъв.


 Profile  
 
 Рецепта: Декорация
Сготвено на: 25 Апр, 2009 10:24 am Съб 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
В Метро и в специализираните магазини за сладкари, но не зареждат редовно, а и трябва да купиш огромни количества.

Hard_life, защо не опиташ да направиш фигурките от разтопен шоколад?
Дори може да са с някаква шарка, примерно мраморна - върху специален плот или стъклена дъска се правят няколко линии с бял или черен шоколад, след това отгоре се залива с шоколад в контрастен цвят, размазва се с шпатула или дълъг нож и мраморът ти е готов. Остава само да се изрежат съотвените фигурки.


 Profile  
 
 Рецепта: Декорация
Сготвено на: 25 Апр, 2009 10:00 pm Съб 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Яну, 2007 3:07 am Вто
Мнения: 60
Ами аз искам да направя торта, която отгоре да е като Периодичната таблица. И исках да направя 109 плочки, върху които да изпиша знаците на всеки един от елементите.
Тъй като не мога да пускам снимки ето снимка на тортата, от която се сетих за идеята:

http://i.f-e-n.net:6666/30261/8a755cbe0 ... 59e3aa.jpg

Не знам дали тия плочки ще станат с разтопен шоколад. Ще обмисля и тази идея де, но ако имаш някакви други с удоволствие ще ги чуя. :)


 Profile  
 
 Рецепта: Декорация
Сготвено на: 27 Апр, 2009 4:50 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Белият шоколад може да се оцветява. И за разлика от смесита за фигурки, става за ядене.


 Profile  
 
 Рецепта: Декорация
Сготвено на: 29 Апр, 2009 11:11 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Яну, 2007 3:07 am Вто
Мнения: 60
Значи, аз намерих боя за яйца след дълъг титаничен труд. :lol:
Сега остава марципана, който разбрах че продават в един магазин на другия край на София за 32лв - 4кг. Но него ще го купя друг път, за тази торта ще използавм за плочките т.нар. марципан Варна, който представлява някакво парено - захарно тесто такова, което направих, не знам до каква степен е станало.
Белият разтопен шоколад ми хареса като идея, но няма да го използвам, защото трябва да направя 109 плочки и ще ми излезе малко скъпо. :roll: А и на мен ми трябват плочки, които да гравирам, а шоколада лесно се чупи като се втърди и е леко невъзможен за гравиране. Дори да е възможно, аз определено не съм от най-сръчните все още в тия сладкарски украси, за това ще пробвам с нещо по сигурно. :)
Благодаря за помоща, Бисквитке, както и на останалите.

А имам един въпрос, тъй като намерих боя за яйца, как за бога да го оцветя сега това тесто, като го правя да изсипя прахчето вътре при останалите продукти ли?


 Profile  
 
 Рецепта: Декорация
Сготвено на: 30 Апр, 2009 3:26 pm Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Hard_life, по мои сметки около 3 шоколада стигат за цялата менделеева таблица.

Боите се използват много лесно - разтварят се в няколко капки вода и след това с капкомер се отсипва колкото е необходимо. Цялото прахче не се изсипва в сместа, че става страшно мазало и цветът е, меко казано, неестествен.

И аз имам въпрос: как смяташ да надписваш плочките?


 Profile  
 
 Рецепта: Декорация
Сготвено на: 01 Май, 2009 1:18 am Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Яну, 2007 3:07 am Вто
Мнения: 60
Ми ако е с шоколад - нямам никаква идея, може би ако използвам много тънка четка и по-тъмна боя за самите букви...или с размито с няколко капки вода какао.
Ако е със захарно тесто, както си мислех първоначално, понеже е меко мислех да използвам нещо като клечка за зъби и да ги гравирам, след което се надявах, че като боядисам самата плочка и на мястото, където е гравирано ще се събере повече боя и ще стане по-тъмно, за да си личи самият знак. о.0 Някаква такава простотия си мислех.
Аз също имам един въпрос за теб, как точно да процедирам с този шоколад. Имам предвид, да речем че купя няколко бели шоколада и ги разтопя на водна баня, след това като ги излея на някакъв плот, трябва да изрежа плочките и да оставя шоколада да изсъхне...а после как да ги оцветя, в смисъл шоколада е много гладък и ми се струва, че няма да стане красиво.
Или пък трябва да боядисам шоколада с малко боя докато е още разтопен?
Много малоумни въпроси, но тъй като в по-висшата декорация съм абсолютно неука, пък аз трябва да задам 49503758 въпроса иначе няма да съм аз. :lol:


P.S. Ама и аз каква торта си избрах за първи път. :roll:


 Profile  
 
 Рецепта: Декорация
Сготвено на: 01 Май, 2009 10:23 am Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Hard_life, не се шашкай, тортата ще стане прекрасна!

Шоколадът се оцветява още докато е разтопен, обаче боята ще трбва да рзтвориш не във вода, а в малко масло или да сипеш направо с клечка за зъби от прахчето.
За да не се пресече шоколадът, той се разтопява на водна баня и е много важно да не попадне вода в него.

Сега обаче се замислих, колко труд, време и пари ще хвърлиш, без да имаш голям опит и необходимото оборудване за шоколада...
Хрумна ми друга идея: да ползваш готови бисквити (или да направиш нещо по-лесно), които да покриеш с глазура от 1 с.л. кондензирано неподсладено мляко, 75 г пудра захар и няколко капки боя.

За писане и рисуване на фини линии аз използвам разтопен черен шоколад, който наливам в корнет (фуния от хартия за печене). Отворът на фунията е около 2 мм, иначе става прекалено дебел надписът. Трябва да се работи бързо, ако е студено.

Ето тук се вижда, колко криви и грозни стават рисунките, като се втвърди шоколадът ("рисувах" на балкона през зимата).


 Profile  
 
 Рецепта: Декорация
Сготвено на: 01 Май, 2009 2:04 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Яну, 2007 3:07 am Вто
Мнения: 60
Ох :lol:
Каква специална техника ми трябва за този шоколад? Ако го разтопя, разлея на един плод и изрежа плочките и после ги оставя да се втърдят няма ли да стане?
Аз си мислех за друг вариант, ако намеря от някъде някакви квадратни/правоъгълни формички и излея по малко шоколад и ги оставя в хладилника докато се втърдят...


 Profile  
 
 Рецепта: Декорация
Сготвено на: 03 Май, 2009 11:40 pm Нед 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Яну, 2007 3:07 am Вто
Мнения: 60
Ми аз си купих един бял шоколад днес и ще го разтопя да видя какво ще успея да направя, ако стане ще направя и другите така, ако не...


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 16 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB