Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 9:56 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 7 мнения ] 
Message
Сготвено на: 23 Авг, 2009 1:34 pm Нед 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 15 Юли, 2006 3:17 pm Съб
Мнения: 20
Хора моля ви да ми помогнете със съвет какво ми куца в приготвянето на кюфтета, защото досега нямам успешен опит! Вчера за пореден път се опитах да си направя пържени кюфтенца И като резултат на вкус бяха едновременно сякаш нкиснати във вода и когато воднистото усещане отмине бяха като трици в устата! Ужасно е! Аз ползвам само телешка кайма, но се чудя дали би било подходящо да я смеся с пилешка?! Но пилешкото месо също е сухо... Не съм следвала пропорции при замесването на каймата, но горе долу продуктите бяха:
500гр кайма
малко хляб накиснат в пр.мляко
накълцан лук; 1 яйце
кимион; лют пипер; черен пипер и подобие на кашкавал за центъра на кюфтенцата... След като ги оформих ги овалях в брашно и ги изържих-без да ги дупча с вилица при обръщането "за да им се запазел сока"

ПОМОЩ! (>_<)


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Авг, 2009 1:49 pm Нед 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
miyakissima, аз също правя кюфтетата от готова телешка кайма, но вместо хляб слагам галета.
Тричавостта идва от допълнителните екстри, които слагат в готовата кайма: "соев протеин", ципи и жили.


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Авг, 2009 9:59 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
miyakissima написа:
Хора моля ви да ми помогнете със съвет ПОМОЩ! (>_<)

В общи линии, желанието ти да направиш едновременно диетични и вкусни кюфтенца се неутрализира от пърженето.
Аз от години правя кюфтета от телешка кайма от телешки шол и стават твърде добри за ядене, но не пържени, а печени в тава.
погледни тази моя рецепта Кюфтето на Шефа.
Каймата, която традиционно употребявам е 70:30 телешка от шол към свинска от шол и много малко се отличава от чиста телешка от шол.
А тези кюфтета за главозамайващо вкусни и атрактивни. И ги правя от поне десетина години с еднакъв успех.
Пробвай.
Иначе в рецептата ти няма нещо, което да не е наред.
Бих ти дал един такъв съвет - вместо хлябът, накиснат в мляко, сложи супена лъжица галета, а към едното яйце добави два белтъка . Към каймата добави супена лъжица зехтин или олио, което предпочиташ, и я измеси хубавичко до хомогенно състояние.
Ако стане прекалено твърда (възможно е, ако сложиш повечко галета...), можеш да разредиш с половин до една лъжица качествено кисело мляко. Ако имаш под ръка цедено - идеален вариант.
Забравих да допълня - вместо пърженето, защо не опиташ печени в тава, с мъничко вода на дъното?


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Авг, 2009 9:43 am Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 15 Юли, 2006 3:17 pm Съб
Мнения: 20
Благодаря ви за бързите отговори! Наистина ще добавя галета както и двамата ме съветвате... А за печенето не мога, просто защото все още съм с газовата фурна и ме е страх да я ползвам... Иначе аз мн.обичам да готвя във фурна... Относно здравословното- не съм от хората следящи за това, но от 2 години не ям свинско, защото живях с хора които сутрин в 7ч вече имаха изпържени свински пържоли, сланини, риба и т.н. и от тогава никакво свинско..

Мерси! (^_^)/


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Авг, 2009 3:31 pm Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
И според мен проблемът е от каймата - телешкото си е специфично месо и като го изпържиш съвсем естествено се свива, втърдява и прочие. Дано скоро ти стане фурната, тогава ще си решиш проблема. И аз да кажа - освен хляб, може галета, както са казали Биски и Готин, а тук има рецепти и с булгур. Някъде бях писала, че правих кюфтетата и с овесени трици, но това е за вманиачени по здравословното хранене.


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Авг, 2009 10:03 am Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Аз от 18 години правя кюфтета само от говежда кайма, защото в къщи не се яде свинско. След многократни неуспешни опити стигнах до истината. Проблема идва от съотношението мускул-тлъстина в каймата. Ако искаш сочни кюфтета, Myakissima, то трябва да е 70-30 процента или минимум 80-20. Лукът е по-добре да е настърган. Аз никога не ги пържа, а ги пека на скарата в грила. И не слагам нито хляб, нито галета вътре, а и отвън. И последно - не трябва да се препържват (препичат). Говеждото месо обича да е леко алангле - розово по средата.


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Сеп, 2009 12:45 pm Съб 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
На говеждите кИфтета, които правя напоследък, не слагам яйце. А и не ползвам готова кайма, защото ми призлява само като прочета какви гадости има вътре - Е-та, соя и т.н. Затова си поръчвам да ми смелят пред мен.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 7 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Bing [Bot] и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB