Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 10:03 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 13 мнения ] 
Message
Сготвено на: 19 Мар, 2010 6:39 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 19 Мар, 2010 6:03 pm Пет
Мнения: 4
Здравейте на всички!

Имам една огромна молба към вас и ще ви бъда мн признателна, ако отговорите :)

Казвам се Ели и съм студентка в Дания. В края на април трябва да организирам Традиционна българска вечеря за около 50-60 човека, все още нз бройката със сигурност. Подготвила съм презентация за България, ще има хора и народна музика...НО...аз не съм особено добър кулинар...с мен ще има подкрепление, но рецептите и начина на приготвяне зависи от мен. Конкретно молбата ми е да ми дадете някакви предложение за меню. Аз имам някой идеи като мусака, сърми, баница, мн ми се иска и питка, но никога не съм месила и нз дали да рискувам...а намирам и доста трудно да се сетя за традиционен десерт.

Отворена съм към всякакви предложения и оценявам помощта. Предварително благодаря. Наистина искам да покажа на датчани прекрасната ни страна и вкусната кухня :)


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Мар, 2010 11:04 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Целувки написа:
Здравейте на всички!

Имам една огромна молба към вас и ще ви бъда мн признателна, ако отговорите :)

Казвам се Ели и съм студентка в Дания. В края на април трябва да организирам Традиционна българска вечеря за около 50-60 човека, все още нз бройката със сигурност. Подготвила съм презентация за България, ще има хора и народна музика...НО...аз не съм особено добър кулинар...с мен ще има подкрепление, но рецептите и начина на приготвяне зависи от мен. Конкретно молбата ми е да ми дадете някакви предложение за меню. Аз имам някой идеи като мусака, сърми, баница, мн ми се иска и питка, но никога не съм месила и нз дали да рискувам...а намирам и доста трудно да се сетя за традиционен десерт.

Отворена съм към всякакви предложения и оценявам помощта. Предварително благодаря. Наистина искам да покажа на датчани прекрасната ни страна и вкусната кухня :)


Лично аз бих те посъветвал да помолиш някого, който има някакъв опит в готвенето.
Не бих те посъветвал да се опитваш да се справяш без опит в готвенето. Вероятността да се представиш на ниво е някъде около 1:10000, и то при условието, че имаш някаква генетично вродена дарба за готвене, неоткрита от тебе досега... :)


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Мар, 2010 12:27 am Съб 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Здравей Целувки и добре дошла!

Ако готвиш по рецепта, шансът за провал е малък Аз лично бих се притеснил от количеството на яденето, защото не е едно и също да готвиш за 4 и за 40 човека.

Все пак ти предлагам моята идея за меню:

1. Супа - таратор, ако намериш кисело мляко. Вариант 2 - боб чорба - не е никка сложно, само дето се иска много време за приготвянето

2.Основно - мусака е идеална, но да няма гърци и турци, че ще започнат да претендират, че не е БГ ястие.

3. Десерт - мляко с ориз, мляко с грис или грис халва.

4. Колкото до питката, нищо не пречи да се пробваш да омесиш, но за 60 човека , бая месене ще падне.


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Мар, 2010 3:45 pm Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 19 Мар, 2010 6:03 pm Пет
Мнения: 4
благодаря за отговорите


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Мар, 2010 6:41 pm Нед 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Здрасти и от мен,

то от страни е някак лесно да даваш мъдри идеи:)) Можеш да пробваш с питките на Куцо пиле от тук. Няма човек, който да се е издънил на тях, а ги споделих с доста народ и ежеседмично изхранват народонаселението в почивните дни :)

Относно мусаката - тя е доста лесна, но както казва и Шефът доста народ ще трябва да храниш и количествата са огромни. Иначе пълнени чушки - с ориз или пък само с яйца и сирене и печени на фурна също е вариант и чужденците умират от кеф за тях. Както и шопската салата, но не знам как сте там със зеленчуците и най-вече сиренет.
Миш-маш също е готин вариант, не знам до колко може да се нарече български, но версията с печени чушки, домати, яйца и сирене е най-българска според мен.
За десертите някак трудно и аз се сещам нещо типично българско. Може би едни курабийки, или пък халва, но тя едва ли присъства в датските магазини. Цеденото кисело мляко (ако изобщо има българско там) също е атрактивен вариант, със сладко или мед. Изобщо сложен въпрос, предвид факта, че не знаем с какво разполагаш и какви продукти могат да се набавят за приготвяне на нещо типично българско.


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Мар, 2010 9:18 am Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Здравей Целувки. Ето ти едно българско меню, което приготвих за 40 човека в ресторанта на една приятелка. Боб чорба - лесна за приготвяне, само да не забравиш да накиснеш боба от предишния ден. Странджански кебап - приготвя се в деня на банкета сутринта. Гарнитура - ориз или картофи. И баклава с орехи за десерт. Приготвя се предния ден, защото трябва да престои 24 часа със сиропа. Хубавото на баклавата е, че от една тава стават около 40 порции. И ако имаш хора да работят - шопска салата. Защото е типичната българска салата, но е много трудоемка. Зеленчуците трябва да се нарежат следобеда, като доматите последни и да не се подправя преди поднасяне, защото ще се вкисне. Стига да имаш достатъчно големи тенджери и работна ръка с това меню ще се справиш, като просто умножиш количествата в основната рецепта за съответния брой хора. Аз приготвих всичко самичка, но без шопската салата и гарнитурата за кебапа. Ако моето меню те интересува, мога да ти дам количествата за 10 порции от професионалния рецептурник за българските ресторанти.
P.S. Боба също може да се приготви предишния ден. Става още по-вкусен.


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Мар, 2010 10:13 am Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
E, браво, бе! Имаш такива хубави рецепти и ги криеш. Ще се наказваме, Седларов(а), ще се наказваме... :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Мар, 2010 6:08 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 19 Мар, 2010 6:03 pm Пет
Мнения: 4
Благодаря, благодаря много за отговорите!

Сиренце мога да си купя и от българско, даже с много по-добро качество от това, което се намира по нашите магазини и Шопската салата е с гаранция! Боба също много ми допада като идея, задължително и мусака ще има.

Хубавото е че разполагам с наистина голяма кухня и доста хора с готварски опит (но не за бг ястия).

Колкото до баклавата, няма да мога да претендирам, че е българска, тук има доста арабски магазини и навсякъде продават баклава...но може би тиквеник :roll:

А за чушките с яйца имате предвид като чушки бюрек ли?

Много, много, много благодаря за лесната рецепта за питка... ще опитам предварително!


Ако ви е интересно, след вечерята на 23 април мога да ви покажа снимки, а ако чуете за значително количество хора с хранително отрявяне в Северна европа...това съм аз :)


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Мар, 2010 10:53 pm Вто 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Разбира се, че ще ни е интересно. Само да кажа, че засега можеш да ги качваш само в галерията.


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Мар, 2010 3:34 pm Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Супер е това, че имате достатъчно български продукти и може наистина да докарате една българска кухня :)
И аз ще чакам с нетърпение снимките.

За чушките с яйце и сирене - не, нямах предвид бюрек, а просто пълнени с яйце и сирене и печени на фурна. А по желание може и някой да ги избели. За бюрек означава и да ги панираш след тази процедура, а това определено си е твърде пипкаво, а пък и твърде мазна и тежка храна се получава.
Не знам дали имате локум, но баница с локум също върви като български десерт в някои краища на България :)


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Мар, 2010 9:17 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 19 Мар, 2010 6:03 pm Пет
Мнения: 4
Здравейте пак :)

ще постна снимки, обещавам :)

Днес говорих с друга мацка, с която организираме тази вечер и направихме следното примерно меню:


Шопска салата, чушки с яйчице, мусака, питка, баничка с айрян;

Евентуално мислим и нещо друго сладичко, но не е сигурно, много ми се иска и сармички но си е врътня работа и не знам дали ще успеем.

(Аз много държах на боб, но тук има доста българи, които са опитвали да сготвят този боб, които се продава тук, и просто на никого не се получава, дори и с много киснене, не знам защо, сигурно различен вид/сорт, но не искам да рискувам).

Та...какво мислите? :?: :roll:


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Мар, 2010 1:03 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Боб може да се купи и консервиран.

Съкращенията, които с такава любов използваш, ми напомниха за един стар руски виц:

Пришла бабка в поликлинику к терапевту заходит. Терапевт ей:
-ФИО
-Чего милок?
-ФИО?
-Не поняла.
-Поймёшь тогда и заходи.
Вышла и задумалась, в коридоре её спрашивают: -Бабка чё случилось?
-Да какое-то ФИО спрашивает.
-Это фамилия, имя, отчество.
Заходит опять.
-Терапевт: ФИО?
-Бабка ХУЯ.
-Чегоооооо?
-Харитонова Ульяна Яковлевна.


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Мар, 2010 3:07 pm Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Много яка бабка :mrgreen:

Целувки, опитай се да пишеш без съкращения, все пак форумът не е чат и се посещава от хора от различни възрасти, за които нз може да не означава не знам, а например 'ногу зор. 8).

Успех с представянето.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 13 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB