Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 11:25 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 10 мнения ] 
Message
Сготвено на: 24 Мар, 2010 8:58 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Яну, 2007 3:07 am Вто
Мнения: 60
Здравейте:)
Планирам да направя ето това много вкусно на вид нещо:
http://www.menumag.bg/recipes/view/30

Само че много им се набиват на очи тези 18 яйца, малко множко ми се струват. 10 за блат и 8 за крем...айде за блат ок, ама 8 яйца за крем. :shock: Няма ли прекалено голямо количество да се получи? Щото на картинката изглежда, че прави съвсем нормална на големина торта, а пък 18 яйца...
Дали е много?


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Мар, 2010 12:44 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
hard_life, имам една много стара готварска книга (фототипно издание от 1892 г) и там почти всички торти са с много яйца. Рекордьорка е една с цели 60 бр :shock: !!!

Аз лично не бих направила тортата от "Меню" по простата причина, че не мога да си позволя повече от 3 яйца на седмица без опасност от изриване и т.н. Но ако нямаш проблеми със здравето и има откъде да си набавиш пресни яйца, няма проблем да я опиташ.


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Мар, 2010 1:04 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Яну, 2007 3:07 am Вто
Мнения: 60
Благодаря, ще се пробвам, пък да видим какво ще стане. Аз се притеснявах, щото за рожден ден я правя, та да не се издъня. :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Мар, 2010 1:09 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Опасенията ти са реални - има голяма вероятност блатът да не бухне, ако яйцата не са със стайна температура или фурната ти не е наред.


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Мар, 2010 3:42 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
hard_life, това е наи-обикновен пандишпанов блат. Аз имам рецепта с 150г брашно , 6 яйца, и 150 г захар. Но така, както е дадена рецептата, блатът няма да бухне. Трябва да разделиш белтъците от жълтъците и да разбиеш на водна баня жълтъците с половината захар и отделно белтъците на сняг и после слагаш и доразбиваш с останалата захар. След това деликатно смесваш жълтъците и белтъците и още по-деликатно прибавяш брашното с какаото. Веднага слагаш в затоплена фурна и 10 мин НЕ я отваряш. Това е.
А крема е странен, защото не разбирам от какво ще се сгъсти.
Съветвам те, преди рождения ден, да направиш опит с половин доза, за да не се наложи да купуваш готова торта в последния момент.


Last edited by kristi on 27 Мар, 2010 10:36 am Съб, edited 2 times in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 26 Мар, 2010 8:15 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Яну, 2007 3:07 am Вто
Мнения: 60
Аз с блата се оправих той стана, въпросът е че сега правя крема и наистина не се сгъставя и почвам да се паникьосвам. Какво да правя сега, какво да му сложа, за да се сгъсти?


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Мар, 2010 9:55 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Май ще се наложи да го започнеш отначало.

Яйцата се варят на водна баня при непрекъснато бъркане, за да не се пресекат, затова кремът се сгъдтява по-бавно.

Маслото и избитата сметана се добавят едва когато свареният крем изстине до стайна (т.е. 18 С) температура.

Ако не ти се занимава отново, има два начина: да го реанимираш с желатин или с царевично нишесте. Вариантът с желатин е по-добър, защото не изисква повече варене.

Успех!


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Мар, 2010 10:47 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Яну, 2007 3:07 am Вто
Мнения: 60
Сметаната се използва само за декорация отгоре, тя не участва в самия крем.
Ми аз яйцата ги варях доста дълго преди да сложа масления крем.
Както и да е, мисля че се оправих. Просто онова, което пишеше да се издълбае блата и да се смеси със самия крем, според рецептата е само за част от крема, аз го направих с целия и той естествено доста се сгъсти, получи се добре на външен вид, оставих я в хладилника за 1-2 часа, надявам се поне маслото вътре в крема да стегне малко. Дано да се получи и на вкус. :P
Много съм скарана с кремовете аз. А докато го изживявах това приключение ме наведе въпроса, който искам да задам, всъщност какво кара крема да се сгъсти, коя съставка? Защото аз съм правила кремове без нишесте или нещо подобно и пак са били гъсти...въобще се чудя математиката или кремовете са ми по-сложни. :roll:


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Мар, 2010 9:53 am Съб 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
hard_life написа:
...всъщност какво кара крема да се сгъсти, коя съставка?

Жълтъците.


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Мар, 2010 2:54 am Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Яну, 2007 3:07 am Вто
Мнения: 60
Аха, практика трябва явно. :)
И все пак стана на вкус, особено след като преседя една нощ, на следващия ден беше чудна. Мерси за съветите. :mrgreen:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 10 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Google [Bot] и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB