Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 2:12 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 30 мнения ]  Към страница Предишна  1, 2
Message
Сготвено на: 17 Юли, 2011 4:57 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
sylt написа:
Съживявам темата, защото вчера открих доста добри кебапчета в София. Заведението е ново, казва се Павилион и се намира на ул. Оборище 37. Не съм пробвал нищо друго, но кебапчетата и кюфтетата са много добри. Сочни, без да са много мазни. Каймата е смес, но не можах да определя точно каква. Могат да се ядат вечер, през деня има някакви готвени неща, а скара само вечер.


Извинявай, sylt, принуден съм в името на точността да ти опонирам... :oops:
Няма такова нещо, като "Сочни, без да са много мазни.", това е абсолютен нонсенс... :evil:
Знаеш, че страхотно те ценя като кулинар и съм разочарован, че точно от тебе чувам такова твърдение... :(
И аз с огромно удоволствие се наслаждавам на сочните кюфтета и кебапчета в качеството си на първосигнален потребител, но като кулинар не мога да си плюя на знанията и да твърдя, че тази сочност не е от минимум 60-те % сланина в тях...
Достатъчно много пъти съм твърдял, че сочността на кебапчетата и кюфтетата идва от две неща - 1. от емулсията между добре смляната сланина, омешана с правилното количество вода в добре измесената кайма и 2. от силната скара, за да твърдя, че има кюфтета за скара "сочни, без да са много мазни"...
Sorry, такова нещо няма и не може да има. :(


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Юли, 2011 8:30 pm Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 24 Юли, 2010 1:16 pm Съб
Мнения: 113
Location: София
gotin, палиш се без да четеш внимателно. Не съм казал че не трябва да са мазни. Казах че са сочни, без да са много мазни. Мазен и много мазен са различни неща. Можем да спорим до утре точно колко трябва да са мазни кебапчетата, в крайна сметка ще стигнем до извода че е въпрос на вкус. Сочността обаче, не само в кебапчетата, а във всички меса, идва съвсем не само от мазнината. Това се доказва лесно от сочно пилешко бяло месо (това никак не е лесно за приготвяне, знам), в което, както знаеш, почти няма мазнина. Ако само мазнината беше критерий за сочност, нямаше да има проблема с кебапчетата, който ме мъчи - всички кебапчета по пазарите и автогарите за доста мазни. Просто слагаш повече сланина в каймата и готово. Да, тук трябва да споменем и водата, която се прибавя при месенето. Но и само тя не е достатъчна. Иначе щеше да е като с мазнината - повече вода - по-сочно.
Месото се състои от 75% вода. Сочността на месото идва най-вече от нея. За съжаление, водата в месото не е като тази от чешмата, в нея има и други неща. Сочното месо е това, което е така приготвено, че естествените сокове в него не са изтекли преди или при обработката му. Едно от най-редките ястия в света се казва Canard à la Presse и се прави като сварена патица се нарязва на парчета, след което се слага в специална преса (food press) за да може механично от месото да се изстискат соковете му, които се сервират по определен начин и пр. Не мога да ти кажа точния им химически състав, но тези сокове не са мазнина, нито кръв.
Но да се върнем на кебапчетата. Не ме разбирай погрешно - аз смятам че кебапчета трябва да са мазни, но не прекалено. Това, което искам да кажа е, че да са мазни не е достатъчно. Трябва и да са сочни.

Противно на това което мислиш, кюфтетата могат да бъдат сочни, без да са много мазни.


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Юли, 2011 12:46 am Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
sylt написа:
gotin, палиш се без да четеш внимателно. Не съм казал че не трябва да са мазни. Казах че са сочни, без да са много мазни. Мазен и много мазен са различни неща. Можем да спорим до утре точно колко трябва да са мазни кебапчетата, в крайна сметка ще стигнем до извода че е въпрос на вкус. Сочността обаче, не само в кебапчетата, а във всички меса, идва съвсем не само от мазнината. Това се доказва лесно от сочно пилешко бяло месо (това никак не е лесно за приготвяне, знам), в което, както знаеш, почти няма мазнина. Ако само мазнината беше критерий за сочност, нямаше да има проблема с кебапчетата, който ме мъчи - всички кебапчета по пазарите и автогарите за доста мазни. Просто слагаш повече сланина в каймата и готово. Да, тук трябва да споменем и водата, която се прибавя при месенето. Но и само тя не е достатъчна. Иначе щеше да е като с мазнината - повече вода - по-сочно.
Месото се състои от 75% вода. Сочността на месото идва най-вече от нея. За съжаление, водата в месото не е като тази от чешмата, в нея има и други неща. Сочното месо е това, което е така приготвено, че естествените сокове в него не са изтекли преди или при обработката му. Едно от най-редките ястия в света се казва Canard à la Presse и се прави като сварена патица се нарязва на парчета, след което се слага в специална преса (food press) за да може механично от месото да се изстискат соковете му, които се сервират по определен начин и пр. Не мога да ти кажа точния им химически състав, но тези сокове не са мазнина, нито кръв.
Но да се върнем на кебапчетата. Не ме разбирай погрешно - аз смятам че кебапчета трябва да са мазни, но не прекалено. Това, което искам да кажа е, че да са мазни не е достатъчно. Трябва и да са сочни.
Противно на това което мислиш, кюфтетата могат да бъдат сочни, без да са много мазни.


Цитирам: "Това, което искам да кажа е, че да са мазни не е достатъчно. Трябва и да са сочни." и "Противно на това което мислиш, кюфтетата могат да бъдат сочни, без да са много мазни"

Тези две твои твърдения са категорично неверни и единствено отразяват желанието ти да бъде така, но не и истината.
Безкрайно съжалявам, че трябва да споря с тебе, но категорично не си прав. Явно не виждаш (или не искаш да видиш) взаимовръзката между количеството мазнина и вода и сочността на каймата при печене.
В 60% сланина от общия обем няма и намек за "75% вода", а в останалите 40% от обема на кюфтето, съмнително е дали има само и единствено месо, от което да се вземе необходимата за емулсията вода...
За мене си остава абсолютен факт, че причината едно кюфте да бъде сочно, категорично е емулсията, която естествено се получава при щателното и продължително измесване на каймата и се дължи на голямото количество сланина и допълнително добавената вода. Водата (течността) в кюфтето съвсем не се дължи на "75% вода в месото" дори само поради простата причина, че това "месо" в кюфтето просто е "малцинство". Продължавам да твърдя, че едно сочно кюфте не може да бъде сочно ако няма над 50% сланина в него. Прекрасно ти е известно, че една пържола е невъзможно да бъде сочна, ако не е прошарена от мазнинка. В случая, на точно този ефект се дължи сочността на кюфтето, но вече на емулсията между сланината и водата от месото, плюс допълнително още вода, плюс много щателното измесване, което прави тази емулсия. Убеден съм, че си правил кюфтета от чиста телешка кайма без мазнини в нея и със сигурност си убеден, че по-лошо кюфте не е възможно да се направи. :)
Убеден съм, че прекрасно разбираш това, но не желаеш да си признаеш заблуждението... :oops:
Още веднъж съжалявам, че толкова добър кулинар, като тебе, не може или не иска да проумее това... :(
Единственото, което прави много сочното кюфте, е много мазната кайма и много бих се радвал да ми докажеш обратното...
Сравнението ти с пилешкото филе е абсолютно некоректен, защото това са несравними неща. Въпреки, че една от най-известните ми рецепти е точно такава - "Изключително сочни шишчета от пилешко филе", има я и в този форум много отдавна, както и в моя блог. Но тази сочност се дължи изцяло на стриктното спазване на точната технология на приготовлението, а съвсем не на качествата на месото...
Кулинарията е точно изкуство и в него вълшебства не стават, освен в очите на незнаещите и неможещите... :P
А ти, убеден съм, не си от тях, затова излез по-скоро от самозаблуждението си за кюфтетата и каймите за скара. :)
Така, че не аз се паля, а ти не осъзнаваш, че за да бъде едно кюфте или кебапче МНОГО сочно, няма начин да не бъде МНОГО мазно, ако е МАЛКО мазно, както на тебе ти се иска да бъде, просто няма да бъде МНОГО сочно, а МАЛКО сочно... :)
И - още нещо, за което винаги съм влизал в спорове. Участието в тези форуми за мене винаги е било преди всичко даване на знания, а не размяната на рецепти с неясни качества или "мерене на кулинарни пишки"... Изобщо не ми пука дали ти ще мислиш погрешно или не, това си е лично твой проблем, както си е мой проблем дали ще те убедя или не. Но хората, влизащи в този и други такива кулинарни форуми, трябва да излязат от тях с правилната и точна информация по въпроса, за който са влезли. Затова споря с тебе и полагам толкова усилия...
И защото знам, че си прекрасен кулинар. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Юли, 2011 12:23 pm Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 24 Юли, 2010 1:16 pm Съб
Мнения: 113
Location: София
:) Няма проблем. Много добре виждам взаимовръзката между количеството мазнина и вода и сочността на каймата. Тук спорим за пропорциите. Не знам защо си мислиш че аз искам кебапчето да не е мазно. Няма такова нещо. Просто не искам да е много мазно. Не искам и да е малко мазно. Искам да е мазно точно колкото трябва. Ти като че ли не правиш разлика между мазно и много мазно и това малко обезсмисля спора. Не знам как изчисли че в кебапчето трябва да има 60% сланина. Това, че в кебапчетата на гарата има 60% сланина, 20% соя, 10% месо и 10% вода, не означава че в кебапчето не може да има 60% месо, 30% сланина и 10% (добавена) вода. Кебапчето на гарата не е сочно защото в него няма достатъчно вода, защото в соята няма толкова вода, колкото в месото, а то е 10%. Аз правя хамбургери от говеждо месо, смляно пред мен, в което има не повече от 25% сланина, и са сочни. На чугун. Просто на кюфтетата и кебапчетата им отива да са по-мазни. След като казваш че една пържола не може да бъде сочна без да е прошарена, си мисля че не си опитвал такава. Или просто не правиш разлика между сочно и мазно. Ако не си разрязвал парче месо, от което да изтекат сокове (които не са мазнина или кръв), няма смисъл от тоя разговор.
Емулсията няма защо да я коментираме, тя е необходима. Да, трябва да се добави вода. Конкретно за кебапчетата и кюфтетата - смятам че трябва да са едновременно мазни и сочни. В предишния ми пост вече обясних какво означава сочност при месото.
Няма как пишейки в кулинарен форум да те убедя че кебапчето може да е сочно без да е много мазно. Ако имаш път към София, обади се, ще отидем да ги пробваш тия кебапчета, и пак ще си говорим.
Хайде, със здраве. :YY:


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Юли, 2011 2:52 pm Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Малко да охладим страстите, заключ!


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 30 мнения ]  Към страница Предишна  1, 2

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB