Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 7:08 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 17 мнения ] 
Message
Сготвено на: 22 Авг, 2011 8:49 pm Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Авг, 2011 5:56 pm Пон
Мнения: 8
Привет,

Тъй като след известно време ще ми се наложи да приготвя една романтична вечеря. Затова искам да ви помоля за съвети за менюто и аранжировката. Приемам всякакви предложения и съвети, защото съм наистина нов в готвенето (до сега съм готвил само яйца и пържени картофи).

Благодаря предварително !


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Авг, 2011 10:31 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Добре дошъл, Phill,

с какви съдове и техника разполагаш? И лицето, за което ще готвиш, яде ли риба или месо?


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Авг, 2011 11:05 pm Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Авг, 2011 5:56 pm Пон
Мнения: 8
Привет и благодаря,

Да, въпросното лице яде и месо и риба (но не им е много фен). Разбира не мога да си представя вечеря без месце (може да са 2 хапки, но да има), Само зелено, зелено ... И накрая пак зелено ... И сега за съдовете и техниката - нямам представа. Но примерно има повечето неща които може да ми трябват (разбира се според мен), но едно от нещата които се съмнявам да има е тенджера под налягане. Но като цяло ще се опитам да се придържам към рецептата.


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Авг, 2011 11:09 am Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Хм! :-) Много хубав въпрос! :) Ще трябва да помислим и да ти помогнем. Дай малко повече инфо за предпочитанията на дамата, ако може. ЕГН то няма да и искаме! :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Авг, 2011 6:23 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Авг, 2011 5:56 pm Пон
Мнения: 8
Е колко да е хубав ... По-добре не питайте за ЕГН, че не знам последните 4 цифри :S :D ...
След кратко 'проучване' разбрах, че не харесва моркови и патладжани. И за месото разбрах малко и то е - Не яде месо, защото е гадно, но го яде в някои редки случаи (това все още не мога да го асимилирам, но ...). Също така и моцарела не яде госпожицата, а и ще е хубаво ако няма много алкохол в ястията (или е в минимални количества), защото така не исканото ЕГН го 'забранява'. Благодаря, че се опитвате да ми помогнете :)


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Авг, 2011 1:26 am Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Авг, 2011 5:56 pm Пон
Мнения: 8
Привет,

Разгледах няколко сайта за рецепти и 'избрах' меню, но не знам до колко е добро.
Затова, ако може да дадете някой и друг коментар ще съм ви много благодарен.
Ето го и менюто:

Салата:
Салака Рокфорд с круша / Красива салата / Захаросаните орехи на Миси
Roquefort Pear Salad / Beautiful Salad / Missy's Candied Walnut Gorgonzola Salad
Предястие:
Лека и кремава Карбонара
Light and Creamy Carbonara
Основно:
Печена (убита и веднага сготвена веднага) птица със сладка царевица, шам-фъстък и аспержи
Roast Spatchcock with Sweet Corn Polenta, Pistachio and Asparagus
Десерт:
Карамелизиран бял шоколадов мус с банани, ванилия и ‚страстен‘ плод
Caramelised White Chocolate Mousse, Banana, Vanilla and Passion Fruit

Има месце, но е малко. Само съм малко не сигурен за основното, защото няма от къде да си хвана живо пиле :( - Затова, ако не може да е замразено, не е кофти. И още не съм сигурен от къде ще взема този 'страстен' плод, но стига да го има в София ще се справя.

Поздрави !


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Авг, 2011 9:48 am Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Нямаше да е зле да дадеш и линкове към рецептите, защото някои имена просто не говорят нищо за ястието.

Междудругото, Sweet Corn Polenta си е 100% качамак ;).


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Авг, 2011 10:56 am Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Здравей Phill
Аз мисля, че след като нямаш никакъв опит в готвенето, би трябвало да избереш по-простички рецепти, за да не се провалиш вечерята. Освен това ,задължително е, да ги изпробваш предварително. Понякога рецептите са привлекателни на хартия, но странни в готов вид. Що се отнася до рецептите, които си избрал - рокфорд и горгонзола като предястие е много тежко. Препоръчвам ти салата от рукула, айсберг, орехи, синьо сирене (или рокфорд), крутони (сухарени хапки), със сос от зехтин, балсамов оцет, малко горчица, сол и малко бял пипер.
Карбонарата се приготвя лесно, но е много хранителна - сервирай я в малко количество.
Аспержите не се харесват на всички, а полентата след карбонарата е кулинарно недоразумение.
Може би е по-добре да направиш риба. При всички случаи е по-лека от месото.
В сайта има една много оригинална рецепта на пъстърва с портокалово масло и къри. Ако купиш готови филета, и внимаваш при печенето, няма да имаш проблеми с резултата. А за гарнитура, можеш да и сложиш и аспержи, заедно с картофите, които могат да бъдат и соте (сварени, нарязани на кубчета и след това запържени с предварително задушен лук в масло и гарнирани с магданоз.)
За десерта не мога да кажа нищо, защото нямам рецептата. Но страстния плод (маракуя), можеш да замениш с манго или папая.


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Авг, 2011 11:29 am Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Авг, 2011 5:56 pm Пон
Мнения: 8
Привет,

Разбира се ще ги пробвам, и ще искам мнение от майка ми (тя е по-вещата). Колкото до опита - не е толкова проблем, няма е по-добро от на майсторите, но ще е поне толкова (падам си малко перфекционист, така че няма да е проблем да изпипам всичко.

Ето и линкове:

Салата:
http://allrecipes.com/recipe/roquefort-pear-salad/detail.aspx - Roquefort Pear Salad
http://allrecipes.com/recipe/beautiful-salad/detail.aspx - Beautiful Salad /
http://allrecipes.com/recipe/missys-candied-walnut-gorgonzola-salad/detail.aspx - Missy's Candied Walnut Gorgonzola Salad
Предястие:
http://www.masterchef.com.au/light-and-creamy-carbonara.htm - Light and Creamy Carbonara
Основно:
http://www.masterchef.com.au/roast-spatchcock-with-sweet-corn-polenta-pistachio-and-asparagus.htm - Roast Spatchcock with Sweet Corn Polenta, Pistachio and Asparagus
Десерт:
http://www.masterchef.com.au/caramelised-white-chocolate-mousse-banana--vanilla-and-passion-fruit.htm - Caramelised White Chocolate Mousse, Banana, Vanilla and Passion Fruit


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Авг, 2011 1:27 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Аз лично съм изумена от избора ти! :) Забавих се с отговор, защото се затрудних какво да ти предложа, при положение, че досега си готвил само пържени картофи и яйца. Това меню, което си избрал, би затруднило и някои от нас. Има ли някаква уловка? :shock:


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Авг, 2011 2:31 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Авг, 2011 5:56 pm Пон
Мнения: 8
Привет,

Няма проблем в забавянето (все пак е нещо което се прави от добра воля, а по-лошото аз съм без надежден случай). Менюто не съм го избирал с някаква цел. И искам да впечатля момичето защото наистина много я харесвам :). А и девойката може да готви и знае, че аз не мога и искам да я изненадам. Няма никакви уловки или други подобни :)


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Авг, 2011 4:33 pm Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
В последното състезание на Гордън Рамзи - MasterChef, на финала се явиха младеж и девойка.Младежът заложи на заускани и екзотични ястия, докато девойката - на прости неща. И тя спечели.

Мисълта ми е, че не е нужно да правиш чудеса от храброст, за да впечатлиш с някоя манджа.


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Авг, 2011 4:57 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Авг, 2011 5:56 pm Пон
Мнения: 8
Привет,

Наистина момичето със пиле за 5 минути (ако не се бъркам и говорим за MasterChef US) просто го унижи, но имаше и късмет както каза и журито. А колкото се отнася до моето представяне - ще е перфектно това е сигурно :) (добре, че не се хваля, просто не съм такъв човек). И не мога да направя нещо 'просто', защото съм максималист ...


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Авг, 2011 7:43 pm Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Моят съвет е да намалиш количествата храна: салата, основно ястие и ванилов сладолед с шоколадов сос и няколко малинки отгоре. Заложи на красивото подреждане, не толкова на сложността.

Страстният плод (пасифлора) е с много семки в лигава обвивка и не всеки го харесва.
Пилето (или рибата) е по-добре да е охладено, отколкото замразено.

Успех!

P.S. Простичките ястия не са чак толкова лесни - трябват качествени продукти и чувство за мярка, за да се приготвят.
Човек може да се изложи и на шопска салата, ако я направи със зеленчуци от супера.


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Авг, 2011 9:55 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Phill, откровено казано, десерта, които си избрал изисква много кулинарна техника. Даже и да спазваш рецептата, там техниката не е описана. Аз правя сладкиши отдавна и бих се замислила два пъти, преди да се захвана с тази рецепта. Напълно се присъединявам към мнението на Бисквитка и Миш - менюто ти е много амбициозно, за човек без кулинарен опит. Защото кулинарията не е математика. Може да си най-големия перфекционист, но без техника и кулинарна култура, няма да стане както на снимките. Не те подценявам, просто такава е реалността. Наистина трябва да избереш по-простичко меню, но с гаранция, че ще е успешно и вкусно. А момичето ще оцени много повече факта, че си се потрудил, за да и приготвиш вечеря, отколкото засукаността на ястията.


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Авг, 2011 2:45 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Аз също бих ти препоръчала да заложиш на качествени продукти и доброто им съчетание, но в крайна сметка каквото ти си решиш. Лично, продължавам да смятам, че знаеш за готвенето много повече отколкото признаваш, но както и да е.
Ако дамата, наистина харесва съчетанието на сладко и солено, можеш да направиш салата с нещо зелено(айсберг, рукола, салата..), някакъв плод(ягоди, грейпрфрут..), и сирене, също по избор (може да е запечено козе с мед), някакви ядки и дресинг.
Направи гранита. Това е нещо , което се сервира след основното , с цел пречистване и освежаване на небцето и преди десерта. В интернет пространството има доста добри идеи за гранита и е съвсем лесно. Аз съм правила само лимонова и такава с вино. Определено е доста добро попадение и е впечатляващо.


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Авг, 2011 6:51 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Авг, 2011 5:56 pm Пон
Мнения: 8
Привет,

Може да променя менюто, но за десерта съм се решил (ще го пробвам, ако не се получи ще го сменя).
@kristi - разбира се, че ще го оцени - тя знае, че и за себе си не готвя и най-вероятно е го оцени.
@миш маш - Благодаря, че не ми вярваш за способностите ми в кухнята, но трябва да те разочаровам. Готвя 1-2 (най-много) пъти в месеца тези 2 неща и/или една шопска салата и до тук спира всякаква връзка с готвенето (защо иначе са ресторантите за бързо хранене ?). Просто нямам причина да ви лъжа.

А за "Гранита"-та - видях една с ягоди, но ще потърся и други и ще пробвам няколко и ще кажа резултат.

Благодаря на всички ви :)


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 17 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB