Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 5:23 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 8 мнения ] 
Message
 Рецепта: Бамя...
Сготвено на: 25 Сеп, 2011 5:11 pm Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 25 Сеп, 2011 4:00 pm Нед
Мнения: 2
Привет на всичкото кулинарно юзър чиито идеи, препоръки и личен опит следя от доста години :wave:
Не приемайте моля, първата ми тема и пост тук като ненужна възхвала извън заслужените лични благодарности които изказвам сега (това си е ясно и напълно заслужено - но не заради това пиша сега) :)
Моля да ми простите и липсата на рецепта която да приложа към момента - причината за поста ми сега (и темата) е в "специфичноста" на бамята където именно е и моят личен "проблем". Доуточнявам защо не прилагам нищо конкретно - именно защото "съставките" освен "клишета", са въпрос и на фантазия съчетана със съответните "сходимости" между отделните продукти, и от друга страна - не смятам че би било честно ако "пейстна" нещо "готово" без да съм получил резултат с който самият аз да се гордея поне малко. Това което ме интересува, са познатите на всички "особености" свързани с "лигавенето" на продукта при приготвяне и възможните начини за "борба" с него. Не смятам да досаждам твърде много с излишните си обяснения - работата е там че преди време хапнах в една гръцка кръчмичка чорбица от Бамя и "О–чудо", въпреки предубеждението ми към този зеленчук (неговото наличие в различните ястия) - останах очарован и потресен от постигнатият баланс на вкусове в него :shock: ...като бамята именно си носеше най-основна "роля" за вкусовият празник - абсолютно лишена от всякаква лигавост, тлачене и мазност не само като усещане, но и във визуален аспект... Предвид Вашият опит и познания - съм сигурен, че повечето от Вас са в състояние да ми помогнат със съвети и идеи за постигане на подобен ефектен и вкусен резултат при изготвяне на всякакви ястия от този ВЕЧЕ любим за мен зеленчук... Разберете - МНОГО ми хареса, и въпреки че Гърция не е много далеч, все пак ми е твърде неизгодна дестинация като единствен възможен вариант с който да задоволя желанието си за кулинарни удоволствия с участието на Бамя.
Благодаря много предварително. Бих бил наистина щастлив ако темата се развие подпомагайки развиването и на личните ми готварски умения по отношение на "трудният" (за мен) но адски вкусен (както открих за себе си) продукт.


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Бамя...
Сготвено на: 26 Сеп, 2011 12:21 am Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
mladezh написа:
Привет на всичкото кулинарно юзър чиито идеи, препоръки и личен опит следя от доста години :wave:
Не приемайте моля, първата ми тема и пост тук като ненужна възхвала извън заслужените лични благодарности които изказвам сега (това си е ясно и напълно заслужено - но не заради това пиша сега) :)
Благодаря много предварително. Бих бил наистина щастлив ако темата се развие подпомагайки развиването и на личните ми готварски умения по отношение на "трудният" (за мен) но адски вкусен (както открих за себе си) продукт.

Благодаря за хубавите думи от името на всички! :)
Проблемът "лигавене" много успешно се преодолява, когато бамята се готви в присъствието на домати (принципно - изобщо киселина, но доматите просто се вписват идеално в манджа с бамя). Може и с кисело мляко. Но с домати си е "класика в жанра"...
За съжаление, у нас този фантастичен зеленчук почти не се употребява, за разлика от Турция и Гърция.


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Бамя...
Сготвено на: 26 Сеп, 2011 9:52 am Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Употребява се и то често, поне в нашето семейство. Мен не ме притеснява лигавостта. Спомням си, че в туршии, също има доста стегнат вид.


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Бамя...
Сготвено на: 26 Сеп, 2011 11:01 am Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 25 Сеп, 2011 4:00 pm Нед
Мнения: 2
Брей - аз се ях подготвил да зубря технологии и подправки за борба с "лигавото" които дори да са в повече от нужното за приготвяне на "философски камък"!!! Безкрайно много съм благодаря, и съжалявам за предизвиканото неудобство по отношение на темата (преместването и).
Поздрави и съвсем скоро очаквайте резултати които са ме накарали да се гордея и смело бих препоръчал тука :)


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Бамя...
Сготвено на: 26 Сеп, 2011 1:16 pm Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 24 Юли, 2010 1:16 pm Съб
Мнения: 113
Location: София
Лигавостта почти изчезва ако бамята се пържи. Ако знаеш английски, ето ти една индийска рецепта за пържена бамя. На изток от нас бамята е доста по-популярна. Японците даже я ползват за суши.
Аз нямам проблем с лигавостта й, дори по някакъв начин ми харесва, особено в гювеч.


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Бамя...
Сготвено на: 26 Сеп, 2011 1:38 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Да се изкажа и аз, направо по въпроса: накисвам бамята в голямо количество вода (направо в мивката), за да не ни хрупка пясък по зъбите, след което и махам "шапчиците" и варя за 3-5 минути в кипяща подсолена вода. Веднага я отцеждам и изплаквам в студена вода с малко оцет.

След като хубаво се отцеди, слагам бамята в пликове и във фризера, в пакети по 500 г.

Чрез варенето се махат власинките, които за мен са по-неприятни от слузта.


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Бамя...
Сготвено на: 29 Сеп, 2011 1:40 am Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
biskvitka написа:
Да се изкажа и аз, направо по въпроса: накисвам бамята в голямо количество вода (направо в мивката), за да не ни хрупка пясък по зъбите, след което и махам "шапчиците" и варя за 3-5 минути в кипяща подсолена вода. Веднага я отцеждам и изплаквам в студена вода с малко оцет.

След като хубаво се отцеди, слагам бамята в пликове и във фризера, в пакети по 500 г.

Чрез варенето се махат власинките, които за мен са по-неприятни от слузта.

Биски, за неприятните власинки народът е измислил много прост начин - обилно посолени, бамичките се притриват с ръцете и веднага се изплакват обилно. Бланширането може и да бъде по-малко. Разбира се, останалото - отцеждане и изплакване с подкиселена вода си е без коментар. Това осигурява със сигурност прекрасно качество на бамята.
Честно казано, аз винаги предпочитам традиционното (за мене) затваряне на суровата, но притрита със сол бамя в бурканчета от 400 мл. в присъствието на доматен сок или късчета домати на дъното и отгоре. Заливане с подсолена вода.
Така си осигурявам идеално качество и пестя обем във фризера.


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Бамя...
Сготвено на: 29 Сеп, 2011 4:59 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Въх! Не съм видяла, че трябва да измия бамята с подкиселена вода. Чак сега видях. И аз вчера за първи път готвих бамя.. Тъй като си беше само за мен, импровизирах някакъв вариант на гювеч с нея, или по-скоро яхнийка. Много ми хареса. Не беше лигава, и не усетих власинки. И въпреки, че когато я купувах, изобщо не знаех как да я избера. После чак четох, че имало млада и стара. Явно без да искам съм случила. Направих с
и и едно малко бурканче, маринована със оцет, сол и захар. Да видим какво ще стане. :)


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 8 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB