Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 1:44 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 9 мнения ] 
Message
Сготвено на: 01 Авг, 2005 7:56 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
По тази рецепта се правят 24 малки или 12 големи питки. Авторът на рецептата казва, че тя е толкова елементарна, че дори начинаещ хлебопекар може да се справи успешно.
Явно за 'асове' като мен е по-сложно :mrgreen:

Продукти:
2 1/2 ч.ч. хладка вода
2 с.л. активна суха мая (сложих около 12 грама прясна)
1 ч.л. сол
6 ч.ч. брашно (пресява се!!!)
2 с.л. олио

Приготвяне:
1. Хладката вода се сипва в голяма купа или кофичка. Отгоре се изсипва маята, разбърква се и се оставя да шупне (при мен не шупна, май трябваше да сложа само 1 ч.ч. вода)
2. Постепенно се добавят солта, брашното (чаша по чаша), олиото и се бърка, докато се получи средно меко тесто (след като се сгъсти достатъчно, се меси).
Ако е необхгодимо, се добавя още брашно.
3. Тестото се слага в голяма намаслена купа. Покрива се със суха и чиста кърпа (да не мирише на сапун и омекотител!!!) и се оставя на топло да втасва, докато удвои обема си (около 1 1/2 часа).
4. Фурната се загрява до 190 градуса.
5. Тестото се разделя на 12 големи или 24 малки парчета, всяко се оформя на топче.
6. Топчетата се слагат върху набрашнена повърхност, овалват се в брашно и се покриват със суха кърпа. Оставят се да починат 15 мин.
7. Намасляват се няколко тави.
8. Тестените топчета се разточват на кори с диаметър 15/35.5 см и се слагат върху подготвените тави.
9. Малките хлебчета се пекат 10-12 мин, големите 12-15 или докато топчетата се надуят като възглавнички.
10. Горещите хлебчета се слагат ВЕДНАГА в найлонов плик (познайте, дали торбата не се разтопи :mrgreen:.
Поднасят се веднага или се охлаждат в торбата и се замразяват.

След като се извадят от фризера, се оставят за няколко мин на стайна температура и се претоплят в микровълновата.
От: Mideast and Mediterranean Cuisines, by Rose Dosti

Какво се получи при мен:
Тези питки, които пекох в тави, станаха твърди като керемиди (на вкус също наподобяваха строителен материал). Тавите също много трудно се измиха, да не говорим колко ми се събра за миене :-? .
Последните 16 хлебчета ги опекох в сух тефлонов тиган на средно голям огън (4 от 6). Слагах ги в тигана с по-меката страна надолу (горната леко засъхва). Питките се издуват като балони (жалко, че не можах да ги снимам) и като се издуят от всички страни, ги обръщах.
Слагах ги в голяма тенджара, за да се задушат и омекнат. Тези, които хапнахме за обяд не бяха никак лоши, останалите, които останаха за вечеря, станаха малко жилави.

Хапнахме ги с два вида дип и вегетариански кюфтета (поради липса на нахут ги направих с овесени ядки).

Не ми стана ясно, как арабките ги правят толкова кръгли и еднакви.


Attachments:
pita.jpg [52.73 KiB]
Downloaded 4 times
 Profile  
 
Сготвено на: 01 Авг, 2005 10:42 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Хляба изглежда страхотно.. :) не се жалвай.. ;) А, с този паталаджанен дип ,направо е била страхотна вечеря!
Предполагам ,ако печеш всеки ден такъв хляб и ти ще се научиш как да се точат еднакви кръгчета.. 8) предпочитам обаче да точа криви хлябове, от колкото да живея в арабска държава. :P


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Авг, 2005 10:25 am Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Май, 2005 1:38 pm Пон
Мнения: 136
Location: София
Днес ще пробвам непременно и аз какво ще се получи. Обаче и аз като тебе ще ги пека на тиган - това с фурната ми се струва ужасно. Номера с тенджерата също ми се струва по-подходящ от този с плика. А не се ли олвлажняват прекалено много като се пъхнат веднага в тенджерата? и после да стават клисави? Абе питам и аз глупости - ще пробвам и после ще докладвам.... [hide]Най-много да си поиграем на фризби с кученцата :oops: [/hide]


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Авг, 2005 10:55 am Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Надя, опитай с половин доза, че ми писна да пека толкова много хлебчета (пък и в тая жега тестото много бързо превтасва)

Относно навлажняването: само едно хлебче се намокри, но на фона на керемидените осем това е бял кахър.


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Авг, 2005 11:42 am Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Май, 2005 1:38 pm Пон
Мнения: 136
Location: София
Това е остатъка от моето творение:
Image
Извинявам се за не много естетичната снимка, но ни изненадаха гости и аз докато приготвях туй-онуй, "прекрасните" ми криви Арабски питки заедно с "Баба Гануш", бяха ометени.
Наистина станаха чудесни. Благодаря, Бисквитке, за лесната и много сполучлива рецепта! :kiss:
Сега мога да споделя начина по който ги направих:
1. Реших да послушам Бисквитка и да не рискувам с цяла доза като за сефте. Затова сложих в купата малко повече от 1ч.ч вода и 1пак. суха мая, която си беше точно 1с.л. като разбърках с лъжицата, ми се стори много съмнително, че изобщо нещо ще шупне и турнах 1щипка захар. След малко сместта започна буквално да ври.
2. Реших да ги направя с пълнозърнесто брашно, за да може и дИтето да яде, че горкото все пази диети и замесих тестото с почти 3ч.ч. пълнозърнесто брашно, едната част от него се оказа някакъв слабин, който бил заместител на брашното за диетично хранене :oops: . В първия момент страшно се шашнах какво съм направила, ама като прочетох на пакетчето какво пише реших, че няма страшно. Е, дори като казах на щерката какво съм направила - тя остана още по-доволна и изяде цели 2 питки. Забърках много меко тесто, и го оставих да втасва в купа с капак. Понеже си е жега, капака след малко хвръкна и трябваше да продължа понататък. Оказа се, че тестото се е вдигнало повече от два пъти, обаче беше станало много меко и трябваше да добавя още брашно, за да оформя топчетата. Продължих с бяло тип500 и заедно с количеството, което разпилявах по масата докато точа отидоха още почти 2ч.ч.
3. Започна се голямото точене - не е лесно, първата питка стана безупречна, метнах я на тигана, обаче се оказа, че се пекат доста бързо, не смеех да ги препичам много и от там нататък, за да смогна, карах на всякакви форми и фигури :oops: .
4. Разбира се номера с тенджерата го приложих и аз, но не ги слагах веднага, а първо отпочиваха върху една дърска по 2-3минути и после влизаха в тенджерата.
Резулата беше чудесен наистина, леко жилавки, много меки и дори се деляха по средата - абе съвсем като искински.
Още веднъж - Благодаря, Бисквитке!


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Авг, 2005 12:12 pm Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
А това бялото в шушето, да не'й мастичка?


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Авг, 2005 12:21 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Май, 2005 1:38 pm Пон
Мнения: 136
Location: София
Ъв корЦ! ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Авг, 2005 1:35 pm Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Сега, ако кажеш, че и бабата на Гануш е била със свинска кайма, съвсем оплескахме арабската манджа.


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Авг, 2005 1:48 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Май, 2005 1:38 pm Пон
Мнения: 136
Location: София
Няма такова нещо! Рецептата я взех от тук и я направих съвсем дословно. Стана много вкусно!


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 9 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB