Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 8:32 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 9 мнения ] 
Message
Сготвено на: 29 Юли, 2005 10:59 am Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Това е първото нещо, което правя по рецепта от новите книги (в случая е Vegetarian)
Image

Фокача е ароматен селски хляб и чудесно се съчетава с по-прости ястия. Може да се нареже на тънки филийки и да се яде с масло и чай.
Чесънът изобщо не се натрапва в готовия хляб.

1 ч.ч. = 240 мл
  • 2 ч.ч. бяло брашно (сложих 4)
  • 1/2 ч.л. сол
  • 1 пак (1/4 унция) бърза суха мая (при мен е 1/3 кубче - около 13 гр. прясна БГ мая)
  • 4 скилидки чесън (нарязан наситно)
  • игличките на две стръкчета пресен розмарин, ситно нарязани (2 равни ч.л. сушен риган)
  • 10 черни маслини, почистени от костилките и едро нарязани (при мен са 16)
  • 1 с.л. зехтин

    За поръсване:
  • 6 с.л. зехтин
  • 2 ч.л. едра сол
  • игличките на 1 стръкче пресен розмарин
  1. В голяма купа се смесват сухите съставки, (като брашното се пресява!!!!), в средата се прави кладенче и в него се сипват зехтина (1 с.л.) и 2/3 ч.ч. хладка вода. Замесва се меко тесто.
    Тестото се прехвърля върху набрашнен плот и се меси 10-15 мин. След това се слага в намаслена купа и се покрива с намаслено фолио или чиста (ненамаслена :mrgreen:) кърпа. Държи се на топло около 45 мин (около час и малко).
    (Притеснявах се, че чесънът няма да позволи на маята да расте, затова смесих маята с 1 ч.ч. брашно и 1 ч.ч. хладка вода. След като шупна, добавих останалите продукти)
  2. След като втаса, тестото се размесва, разточва се на овална кора, дебела около 1,5 см. Кората се слага в намаслена тава и отново се покрива с фолиото или кърпата (за около 20 мин).
  3. През това време се загрява фурната до 200 С/400 F .
  4. Втасалата питка се намазва с 4 с.л. зехтин (сложих само 1 с.л., за да не се пържи хлябът, а да се пече), поръсва се със сол и с върховете на пръстите се правят дупчици. В дупчиците се слагат игличките розмарин (наръсих риган по цялата повърхност на хляба).
  5. Фокачата се пече 25 мин или докато стане златиста. Намазва се с 2 с.л. зехтин (поръсих с малко студена вода, за да зпазя красивата солена коричка, а з да омекне, покрих с кърпа)

Готовият хляб издава кух звук при почукване (ако някой знае как става номерът с почукването, без човек да се изгори, да ми каже :twisted:).
Изстудява се върху решетка.

Може да се направи доматена фокача: вместо чесън и маслини, се слагат 1 с.л. дом. пюре и 1,5 ч.ч. сушени домати, изцедени от зехтина. Добавя се и още брашно.

Забележка, ако е необходимо, се добавя още вода или брашно.


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Юли, 2005 2:42 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:58 am Сря
Мнения: 87
Ох мамаааа, пак се покапаф :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Юли, 2005 2:49 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Kriss написа:
Ох мамаааа, пак се покапаф :lol:

Май трябва да се събираме по-често, за да не си докара някой от нас язва заради обилното слюноотделяне...
[hide=за Kriss]Крис, на жена ти рецептите никога не ги чета на гладно, и пак ми прилошава 8) [/hide]


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Юли, 2005 3:30 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Напоследък пък на мен ми се случва все на гладно да ви чета вкуснотиите. Вече не язва, ами не знам какво си докарах от слюноотделяне. :ligi: :ligi: :ligi:


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Юли, 2005 4:42 pm Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Алеко написа:
Вече не язва, ами не знам какво си докарах от слюноотделяне. :ligi: :ligi: :ligi:
Висока влажност :lol: :lol: :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Юли, 2005 5:08 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
К'о стана с бирата?


 Profile  
 
Сготвено на: 01 Авг, 2005 10:59 am Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
:) Уф,тъкмо се зарекох да заобикалям хлебните изделия цяла седмица... :evil: Явно ще се наложи да си наруша обещанието.Пък и много добре ще се върже с предвиденото вечерно меню..8)


 Profile  
 
Сготвено на: 01 Авг, 2005 10:54 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Тази фокача има един голям недостатък..свършва прекалвно бързо.. :evil: Подразва ти апетита с вълшебни средиземноморски аромати..и докато се усетиш няма и помен от нея.. :( (аз разчитах ,че 2-ма от гладниците ще откажат да я консумират,но подмамени от уханията ометоха доволно голямо количество от нея :evil:)

Да докладва- за 3/4 ч.ч. вода отиде около 2 1/2 ч.ч. брашно.Аз поръсих също с риган,защото има членове на семейството ,които недолюбват розмарина.Следващия път обаче ,ще направя 2 питки-едната с розмарин,другата с риган или босилек. :mrgreen:

Мерси,Бисквитке,за чудесния хляб! :flow: Много ни хареса,ще го правя пак!


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Авг, 2005 11:04 am Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Много се радвам, че ви хареса (направих двойна доза, защото подозирах, че и на нас много ще ни се услади) 8).

При мен съотношението брашно:вода точно отговаря на това в рецептата, защото и в този хляб сложих от любимите ми трици и зародиш.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 9 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB