Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 4:03 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 3 мнения ] 
Message
Сготвено на: 08 Май, 2007 9:33 am Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
Сега ще ви "препиша" рецептата за обикновено тесто за пица от "Домашен пир", с която се сдобих вчера:

"За приготвянето на 400 гр тесто, което отговаря на две готови пици с диаметър 23 см, са нужни:

150 мл хладка вода
1/2 чаена лъжичка пудра захар
1 равна чаена лъжичка суха мая
225 гр брашно
1/2 чаена лъжичка сол
30 гр краве масло

Приготвяне на блат за пица

1. Излейте водата в купа и сложете в нея захарта, за да се разтвори. Добавете маята и я разбъркайте с вилица. Оставете захлупена купата на топло място за 10 минути.
2. Пресейте брашното и солта, стрийте ги с маслото и направете кладенче в средата. Сипете разтворената във водата мая и разбъркайте до получаване на меко тесто.
3. Добре омесете тестото върху поръсена с брашно повърхност: то трябва да бъде гладко, еднородно и вдлъбнатинките от пръстите по него да личат за известно време.
4. Сложете тестото в купа и го покрийте отгоре с фолио. Оставете го на топло за 1 час, докато удвои размерите си.
5. Поставете втасалото тесто върху набрашнена повърхност и го месете с юмруци, така че да не останат мехурчета въздух и стане гладко. Разточете го с точилка,за да се образува кръг."

Така, това е рецептата, ама аз не съм имала време да я изпробвам, затова ще споделя с вас рецептата на едно от тестата, които ползвам за пица. На фона на предишната рецепта, ще ви се види някаква недомислица, ама пък става много хрупкаво и вкусно.
Та, дръжте се да не паднете, на един компотен буркан (от тия с винтовата капачка) кисело мляко, слагам половин пакетче суха мая, чаена лъжичка сода, лъжичка сол, лъжичка захар (препълнени), лъжица оцет, три лъжици олио и брашно, колкото е нужно за средно меко тесто.
Измесвам тая безумица, оставям я да втаса и ... после знаете :)

Това тестенце може да седи в хладилник и да си правите мекици от него. Грабвате с пръсти една стиска, разтегляте с ръце и пържите.
Различни са от онези мекици от мекичарниците, ама пак са Фкусни.


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Яну, 2010 10:28 am Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Мда, тестото за пица е едно от нещата, което всеки прави по различен начин. А и всеки харесва различни пици.
Та казваш, че от твоето тесто хем стават хрупкави пици, хем мекици?
Мога ли да помоля следващия път като го правиш да измериш брашното в някакви мерни единици - компотени буркани, чаени чаши от 200 гр, от 250 гр. или нещо друго, което да даде приблизителна поне представа за количеството брашно.
Не за друго, тук и друг път сме коментирали темата, но аз никога не успявам да уцеля правилното количество брашно.
Напоследък правя една пица, споделена ми от една близка приятелка, която поради точното количество брашно винаги става. Както и содените питчици на Пилето стават винаги именно заради точното количество.
Много ми се ще да опитам мекиците.


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Яну, 2010 5:39 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
Маца,отива около кило брашно.Напоследък си меся тесто в машината за хляб и съм много доволна-отиват само брашно,вода,мая,сол и зехтин,но пак става много вкусно и достатъчно хрупкаво.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 3 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB