Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 1:59 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 29 мнения ]  Към страница 1, 2  Next
Message
Сготвено на: 13 Яну, 2005 2:14 am Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 31 Май, 2004 3:09 am Пон
Мнения: 181
Location: Хайде! На масата!
Не знам какво ми стана, но тия дни и аз се отворих да правя хляб. И то не обикновен хляб, а царевичен. Вече три дни подред ядем за вечеря царевични хлебчета със салата. И не се свършват, още има 8). Този, който остана, май че ще го стрия за галета ....

А се получиха много вкусни (притоплям ги на микрото) и имат приятния вкус на качамак. Реших да споделя и с вас рецептата.

Трябва само да имате предвид, че тестото от царевично брашно или грис не бухва много.

Царевични хлебчета
---------------------------
1.5 ч.ч. царевично брашно или грис (ситно смлян)
1 ч.ч. пшенично брашно
2-3 с.л. захар
1 ч.л. сол
2 ч.л. бакпулвер
2 яйца
3-4 с.л. мазнина (олио, зехтин или масло)
1.5 ч.ч. айрян (може и с прясно мляко, а може и с вода)

1. Двата вида брашно се пресяват и към тях се добавят захарта, бакпулвера и солта. Разбърква се. Отделно се разбиват яйцата с вилица и също се добавят към брашното.
2. Замесва се бързо тесто, като по време на месенето се добавят млякото и мазнината.
3. Оформят се продълговати хлебче. Поставят се в тавичка , добре намазана с мазнина и поръсена със царевично брашно. Оставят се за около пет-десет минути да "отпочинат".
3. Междувременно се загрява фурната. Пекат се около 30 минути. Те се напукват отгоре много красиво. Поднасят се топли с масло.
-----
Това е основната рецепта, която аз преработих и направих няколко вида хлебчета. Разделих тестото на части и във всяка от тях добавих различни неща - в едната сложих маслини нарязани на ситно, в другата пресен зелен лук, в третата добавих черен кимион (така й казват на тази подправка, а иначе се нарича Nigella, на бг проверих в речника - Челебитка посевна) и в четвъртата - ленено семе.

Каква да ви кажа - много вкусни станаха хлебчетата, ама май прекалих с количеството ....


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Яну, 2005 2:13 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Имам слабост към хлебчета,особено царевични.. :) ..знам какво още ще добавя в моето..люта чушка."Jalapeno muffins" са едни от любимите ми.(те се правят от царевично брашно и "jalapeno" вид люта чушка)


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Яну, 2005 8:46 pm Съб 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Raza, много вкусни станаха хлебчетата!
Не зная, дали трябва да са хрупкави, моите станаха точно такива (бързах и ги пекох заедно с вечерята). Тези с маслини пожънаха най-голям успех. С кимион (обикновен) направих само за мен, както и едничко с копър.
Само че мазнината ми се видя малко и сложих още, но пък ги хапнахме без масло.
Благодаря! :kiss:


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Окт, 2005 5:47 pm Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 25 Сеп, 2005 10:24 pm Нед
Мнения: 15
Location: София
аз един път съм хапвала царевичен хляб, и се влюбих във вкуса му

ще опитам да ги направя

сигурно е страхотно вкусно


Благодаря ти, Раза :)


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Окт, 2007 9:50 am Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 29 Сеп, 2007 10:17 am Съб
Мнения: 11
Страхотни се получиха :chew:


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Мар, 2009 12:56 pm Пон 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Снощи ги изпробвах и май е по-редно да се похваля при "Провалите"... Олях се с айряна и не мога да кажа защо не добавих още брашно... Консистенцията стана кексова, но пак си се изпекоха. Само дето вкусът е "еклектично" сладко-соленичък и не става да се яде просто като хляб с манджа. Ама отделно, със сладко, със сирене или дюс е вкусничко.
Следващият път ще внимавам с течността, защото много ми харесва идеята за царевичен хлебец.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Мар, 2009 10:08 am Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Пиле, за пореден път се убеждавам, че имаме кулинарна връзка. :lol:
И аз в неделя направих нещо кексоподобно точно с двата вида брашно, но без изобщо да съм стигала до тази рецепта.
Просто тръгнах да правя т.нар. "бърза баница" и се оказа, че бялото ми брашно е само 1 чаша при необходими две. Тогава прибавих и царевично. Наистина е много вкусно, особено с различните видове плънки.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Мар, 2009 3:56 pm Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Мацо, разкажи, моля те, повечко за тази "бърза баница"! :plz:


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Мар, 2009 4:25 pm Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
biskvitka написа:
Мацо, разкажи, моля те, повечко за тази "бърза баница"! :plz:


Ами, тук във форума я има поне в 7-8 варианта. Всъщност е кексоподобно нещо. 2 чаши брашно, 1 чаша кисело мляко с лъжичка сода или бакпулвер, 1 л. олио и останалото е по желание - сирене, някакво месо, зелении. Всичко това се разбърква и изсипва в намазнена тава. Много го обичах навремето, а и Мацин и малкото Маце го харесват, пък и е много бързо. Често редувам това със содените питчици на Пилето за закуска в събота и неделя. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Мар, 2009 6:19 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Благодаря ви за идеите. По някакво стечение на обстоятелствата ,се оказа че имам 2 пакета царевично брашно та се чудех какво да ги правя.Сега ще ги оползотворя. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Мар, 2009 10:46 pm Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Миш, добре е да провериш, дали брашното не горчи, че царевичното много бързо гранясва. Аз така на няколко пъти изхабих доста продукти...


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Мар, 2009 11:07 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
В тази рецепта има нещо сбъркано в мерките. Спазих всичките и стана много рядко. ДОбавих след това сумати брашно и грис и пак си остана радко. Дали млякото не трябва да е кафена а не чаена чаша?


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Мар, 2009 9:24 am Съб 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Kabal написа:
В тази рецепта има нещо сбъркано в мерките. Спазих всичките и стана много рядко. ДОбавих след това сумати брашно и грис и пак си остана радко. Дали млякото не трябва да е кафена а не чаена чаша?


Като гледам и Пилето е имала такъв проблем. Аз лично не съм слагала никога айрян на т.нар бързи баници или питчици. Просто слагам чаша, чаша и половина кисело мляко, а то е доста по гъстичко.
Освен това, ако направим аналогия със содените питчици, на Пилето, мисля, че не е необходимо да се меси чак толкова.
И аз сега се каня да правя нещо такова, но се чудя дали да прибавя и сирене.


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Мар, 2009 10:28 am Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
Аз мляко сложих не съм го разреждал ..... Просто количеството според мен е объркано.


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Мар, 2009 11:06 am Съб 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Кабал, аз съм ги правила, макар и много отдавна, но при мен нямаше никакви проблеми с количествата и консистенцията.


Last edited by biskvitka on 21 Мар, 2009 4:53 pm Съб, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 21 Мар, 2009 1:16 pm Съб 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Ох, олекна ми, че не съм само аз. Мисля следващият път да сложа половин чаша течност, и двойно по-малко захар, защото това определено сладнеше. Ама го изпапкахме с мусака :mrgreen:

Кабал, при теб сладнеше ли?

мацо, какво ти месене, то стана с консистенцията на кекс...


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Мар, 2009 5:29 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
Куцо пиле написа:
Кабал, при теб сладнеше ли?

мацо, какво ти месене, то стана с консистенцията на кекс...


Аз предвидливо сложих по-малко захар. Иначе консистенцията е точно като за кекс. Тъста и тъщата минаха и им харесаха и им дадох всичките, че у нас никой не ги искаше ...
Биски най ме учуди, като четох, че си ги правила и са станали. Сигурно не си мерила точно съставките, а може и да си правила с царевично брашно не с грис ...


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Мар, 2009 9:38 pm Съб 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Kabal написа:
...сигурно не си мерила точно съставките...

Кабал, обиждаш ме!

И да, с брашно ги правих.


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Мар, 2009 1:38 pm Нед 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Биски, и аз с брашно, не с грис. Що така стана кексово тогава...


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Мар, 2009 10:54 am Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Значи,
така както е дадена рецептата е абсолютно нормално според мен да става като кексово тесто.
За пример ще дам така често споменаваните содени питчици на Пилето, където съотношението 2:1 брашно - мляко води до не съвсем кексово, но все пак доста течно и лепкаво тесто, което в никакъв случай не става за месене.
Тази "бърза баница" която правя е с почти същото съотношение и няма как да я направиш на топчици, а само може да се изсипе в тавичката.
Аз също слагах царевично брашно в последния си опит.
Така че, не е ясно защо на едни се получава по-стегнато, а на други не, но съотношението е такова, че не предполага да се получи тесто за месене.


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Мар, 2009 1:14 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
Мацо
Raza написа:
3. Оформят се продълговати хлебче. Поставят се в тавичка , добре намазана с мазнина и поръсена със царевично брашно. Оставят се за около пет-десет минути да "отпочинат".
3. Междувременно се загрява фурната. Пекат се около 30 минути. Те се напукват отгоре много красиво. Поднасят се топли с масло.


Бързо тесто може да се сложи във форма и да се пече само, но не и да се оформи. А както виждаш по-горе пише да се оформят продълговати хлебчета. Как ще стане това не ми е ясно. А содените питчици с намаслени раце може да се оформят.


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Апр, 2009 2:14 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 08 Фев, 2007 12:55 pm Чет
Мнения: 4
при мен тотален провал ! нищо не излезе


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Апр, 2009 9:33 am Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Извинявай, Kabal, късничко ти виждам поста, не че има какво повече да кажа. И аз четох, че трябвало да се оформят като хлебчета, но и при мен това не се получава. Само питчиците на Пилето могат да придобият някаква форма, но при печенето започват да своеволничат. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Май, 2009 4:43 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
Предлагам някой да коригира пропорциите или да изтрием темата след като на толкова хора не се е получила рецептата.


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Май, 2009 9:13 am Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Чак да трием рецептата ми се струва твърде драстично решение. Ако някой може да получи инфо от Raza или се осмели да коригира ОК. Но с подробните постове след рецептата мисля, че става ясно за какво иде реч.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 29 мнения ]  Към страница 1, 2  Next

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB