Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 7:45 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 3 мнения ] 
Message
Сготвено на: 27 Яну, 2005 2:49 pm Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Имах малко мая в хладилника и реших да я оползотворя. В същото време хлебчетата на Raza много ми се усладиха. Затова направих нещо като пшенично-царевични соленки с мая и маслини. Ето я и рецептата:
1,5 ч.ч. царевично брашно
4-5 с.л. зехтин или олио (или и от двете по равно)
2 с.л. захар
1 ч.л. сол
300 г маслини (с костилки, допълнително се обезкостяват) или 180 без костилки
15-20 г мая (прясна)
пшенично брашно - колкото поеме (около 500 г)

1 ч.ч. пшенично брашно се размива в 1 ч.ч. топла вода, добавя се маята. Царевичното брашно се залива с 2 ч.ч. подсолена вряла вода и се разбърква много добре. Щом маята шупне, се смесват двата вида тесто, добавят се захарта и още пшенично брашно. Меси се, докато се получи хубаво тесто, меко като ухото (там, където се слага обица). Тестото се слага на топло за около 1,5 часа, след което се размесва хубаво, като при размесването се добавят нарязани наситно маслини. Това се прави много внимателно, защото маслините имат подлия навик, след като геройски са издържали процедурата по обезкостяване, да се разбягат при вкарването им в тестото.
Маслините са вече горе-долу равномерно в тестото, което се разделя на 3 равни части. От всяка от тях се правят фитилчета, които се нарязват на резенчета и се оформят на топченца. Редят се в три тави. Топченцата се намазват с по една капка зехтин или олио и след 15 мин се пекат в нагорещена фурна. Готови са, когато станат златисти.
Покриват се с друга тава за десетина минути, за да омекнат. Ако се препекат, стават много твърди, както и ако не се намажат с мазнина преди печене. Ако въпреки всичките ви усилия станат 'зъботрошачки', не се отчайвайте, просто ги вържете в найлонов плик и забравете за тях до сутринта. Тогава ще им се насладите на спокойствие с чаша хубав чай.

Тестото е много и излизат доста соленки (не успях да ги преброя, защото детето ги нападна още горещи и ... аз му помогнах).


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Фев, 2005 9:36 am Съб 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 31 Май, 2004 3:09 am Пон
Мнения: 181
Location: Хайде! На масата!
Направих соленките (завих на охлювчета). Права си, че станаха малко твърдички, но ги притоплям на микрото и веднага омекват.
Остана ми тесто и то доста понеже направих двойна доза. Оставих го в камерата на хладилника и имам въпрос.
Дали от това тесто ще стане пица?


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Фев, 2005 2:38 pm Съб 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Raza написа:
Дали от това тесто ще стане пица?

Мисля, че да, но ще е по-хрупкава и ще трябва да я гарнираш по-богато от обикновено, за да не е съвсем като подметка. И да купиш повече бира :lol: .


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 3 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB