Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 18 Апр, 2024 2:08 pm Чет

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 34 мнения ]  Към страница 1, 2  Next
Message
Сготвено на: 04 Апр, 2007 7:04 pm Сря 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Чудех се дали тука да я сложа рецептата, но видях, че и други чужбински козунаци са тук, та така.

1 кг брашно, пресято
6 яйца
60 гр мая прясна
300-400 гр пудра захар
500 мл прясно мляко топличко
250 гр. масло/маргарин, разтопено
1 с.л. ароматен алкохол - коняк, ракия или друго подобно
1 настъргана лимонова кора

***
Маята се забърква с малко топло мляко и брашно до рядка кашица и се оставя да втасва.
Яйцата се разбиват със захарта до пълна хомогенизация.
В пресятото брашно се изсипва яйчено-захарната смес и после се добавя маята.
Бърка се нежжжно с дървена лъжица. Добавя се на малки порции млякото, всяка порцийка да поеме напълно преди следващата. Започвате да бъркате с ръчица. Добавяте разтопеното масло и продължавате да бъркате ръчно като изтегляте тестото нагоре (движението наподобява забавен кадър на изтръскване на пране, ама без да изтръсквате тестото). Като започне да се шупли обилно спирате да си играете с него и го оставяте да втаса на топло (около 20 и повече С).
Разливате по предварително обмазани форми, запълвайки около половината на формата. Покривате и оставяте още около час, час и нещо да довтаса.
Междувременно фурната трябва да е загрята на 250.
Обмазвате козунаците с разбито яйце, ако ви иде отвътре добавяте белени бадеми и слагате във фурната.
След около 15 минути трябва да са хванали коричка, затова намалявате на 160-180 С и печете докато покафенее хубаво отгоре. Проверката с клечка е ясна:)
***
Тъй, тук виждам една забележка, че тестото трябва да е малко по-гъсто от кейково.
От споменатото количество излизат три средни козунака, или два големшки.
Аз ги правя с половин доза и въпреки това лани ми излязоха от формите, проклетниците и им прегоря горната коричка. Тя става доста тъмнокафява, да предупредя. Ако не излезе от формите обаче, всичко е окей. От жалък опит препоръчвам намаляването да е от 250 на 160 и естествено да не се отваря докато не похване коричка.
Ами това е, дълго, но лесно, щом дори аз го правя. А вкусът.............. преди години се справях с цял един без чужда намеса :mrgreen:

Източникът на рецептата е отново кръстницата ми, мадам Бар, да ми е жива и здрава!

Дано ви хареса (има си хас!) :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Апр, 2007 2:48 pm Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 21 Май, 2006 8:42 pm Нед
Мнения: 45
Много хубава рецепта! Благодаря ти! :) Само ще добавя орехи отгоре.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Апр, 2007 9:59 am Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Куцо пиле написа:
60 гр мая прясна...


А какво значи прясна мая? И разтваря ли се тя във вода, мляко, друго? преди да се сложи?


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Апр, 2007 10:11 am Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Маца, прясната мая е тази на кубчета. Има кубчета по 40, а има и по 50 грама.

С маята в случая се процедира така:
Куцо пиле написа:
Маята се забърква с малко топло мляко и брашно до рядка кашица и се оставя да втасва...

Като втаса маята, кашичката ще стане на мехурчета, по това ще я познаеш.

Успех в месенето!


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Апр, 2007 4:00 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
biskvitka написа:
Маца, прясната мая е тази на кубчета. Има кубчета по 40, а има и по 50 грама.

С маята в случая се процедира така:
Куцо пиле написа:
Маята се забърква с малко топло мляко и брашно до рядка кашица и се оставя да втасва...

Като втаса маята, кашичката ще стане на мехурчета, по това ще я познаеш.

Успех в месенето!


Разбрах Биски, наричате я прясна, заради тази, която е на прах/гранули и съответно не е прясна. Благодаря за уточнението. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Апр, 2009 7:34 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Пиле, не си писала, колко време втасва първия път козунака. В момента го чакам почти един час, и тъй като е на път да излезе от купата (около 1 път си е увеличил обема), смятам да го сложа във формите. Резултата - късно тази вечер или утре рано. (тук Великден е утре и преди козунака, боядисвахме яйца с децата. Станаха много красиви. Чудя се, има ли тема с великденски яйца?)
..................................................................................................................

Докладвам за резултата:

Пиле, ако още е жива мадам Бар, да и предадеш най-сърдечните ми благодарности за рецептата. :) Станаха най-хубавите козунаци, които съм правила през живота ми, и едни от най-вкусните, които съм яла. Единият го привършихме още снощи - не можa да дочака до Великден.
Само че сглупих и ги сложих в две големи форми и те като тръгнаха да се вдигат - не успяха да втасат един час втория път, защото щяха да изтекат от формата.
Изглеждат доста запечени отгоре, но това е заради жълтъка. Следващия път, ще ги намажа 10 мин преди да ги извадя от фурната.
Направих само две малки промени в рецептата - използвах 50 г мая (такава ми е разфасофката) и сложих 150 г масло и 100 г олио. Захар сложих 300 г , от които 245 г -пудра захар и 55 г тръстикова захар (защото нямах достатъчно пудра захар).
Месих го в миксера и първия и втория път, което ми се струва доста удачно решение, предвид мекотата и лепливостта на тестото.
Във всеки случай резултата е отличен. Само не станаха много на конци, но мисля, че е защото не успяха достатъчно да втасат втория път.
Едно е сигурно - няма да чакам още една година, за да го направя отново този козунак. Смятам в най-скоро време, пак да си го спретна - може би даже за българския Великден.


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Апр, 2009 11:11 am Нед 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Кристи, уви кръстницата ми си отиде миналата година, но е хубаво, че шедьоврите й остават :) Радвам се, че се е получил и хич не се изненадвам, че е изчезнал скоростно - аз на по-крехка възраст самостоятелно излапвах цял козунак.

За втасването си се сетила съвсем правилно - втасва, докато си увеличи обема двойно, поне така правя аз, в оригиналната рецепта няма повече подробности.

Вярно, че не става толкова на конци, колкото родния, ама това да му е кусура. Виж, с миксер досега не бях пробвала, ама то защото ми е кеф да си го "меся" с ръце.

А сложи ли му бадемки? Майка ми го украсяваше с белени бадеми и ставаше оооще по-прекрасен (само че мен ме мързи да беля бадеми).

Извинявай, че чак сега отговарям, ама не бях вкъщи вчера.


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Апр, 2009 2:58 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Пиле, моите съболезнования за кръстницата ти и мир на праха и. :( Ако имаш още от нейните рецепти с удоволствие ще ги прочета.


Аз сложих една голяма шепа стафиди, стабилно накиснати в Амарето. Следващия път щe сложа шоколадови топчета и захаросани бадеми.
И малко по-късно ще се опитам да пусна снимки.


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Апр, 2009 11:23 am Пон 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Благодаря ти, Кристи. Относно други нейни рецепти, содените питчици, например, ги знам от нея, рибата по полски също. В тефтера на майка ми има още доста нейни сладкиши, всичките безкрайно вкусни, ще трябва да ги препиша тук.
А за Великден мисля да направя агнешката плешка така, както тя ми беше казвала - пълнена със спанак. Нямам точна рецепта, само общи спомени, но ако стане добре, ще я споделя :)


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Апр, 2009 1:38 pm Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Куцо пиле написа:
Благодаря ти, Кристи. Относно други нейни рецепти, содените питчици, например, ги знам от нея, рибата по полски също. В тефтера на майка ми има още доста нейни сладкиши, всичките безкрайно вкусни, ще трябва да ги препиша тук.
А за Великден мисля да направя агнешката плешка така, както тя ми беше казвала - пълнена със спанак. Нямам точна рецепта, само общи спомени, но ако стане добре, ще я споделя :)


Ще трябва, Пиле, налага се, като знам колко са вкусни питчиците, а допускам, че и козунакът е такъв. Дано да ти остава време да ги качваш.
А може ли преди да напълниш бутчето да споделиш и тази рецепта, че да я експериментираме и ние?


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Апр, 2009 5:56 pm Пон 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Маци, то рецепта няма, щото не записах точните инструкции :( Общо взето, се обезкостява плешката и се прави на руло с пълнеж от спанак... Аз затова първо ще я изекспериментирам, пък после ще докладвам.

А другите рецепти на Кръстница ще ги кача, обещавам! Например любимият ми сливов сладкиш...ех, младост


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Апр, 2009 8:49 am Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
ОК, чакам с нетърпение. И все още обмислям да пробвам козунака.


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Апр, 2009 11:41 am Вто 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Няма какво да му обмисляш, мен ако питаш. Не е трудоемък и мисля, че спокойно моеше да замениш прясната мая със суха. Аз не го правя, щото обичам да ми мирише на прясна мая :)


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Апр, 2009 8:47 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Мацо, пробвай козунака без да се замисляш. И на третия ден, от приготвянето му беше все така мек и пухкав. Толкова ни хареса, че в петък пак ще го направя, но този път в три форми, за да може да втаса хубаво.


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Апр, 2009 9:28 am Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
"излязоха ми от формите", "пълните формите".....
Аз да питам какви са тези форми? За кекс или без дупка? Тефлонови или не?


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Апр, 2009 12:49 pm Сря 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Маца написа:
"излязоха ми от формите", "пълните формите".....
Аз да питам какви са тези форми? За кекс или без дупка? Тефлонови или не?


При мен е все тая, каквито имам, такива пълня :lol: Имам една кексова с дупка, алуминиева, имам и една без дупка, псевдотефлонова. И в двете слагам козунаците, нямам случай да са залепнали, естествено омазвам ги щедро, но не прекалено щедро, все пак, да не плува тестото.
Миналата година ми остана тесто и го сложих в две алуминиеви купички за крем карамел (който аз не правя и ги ползвам за мъфини), идеално си станаха козуначенцата.

Но това с пълненето на формите само до средата е много важно, иначе наистина излиза тестото от тях и му се разваля формата. Естествено и маята трябва да е читава, че и на изветряла съм попадала и хич не бухна козунака (ама пак беше вкусен).


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Апр, 2009 1:18 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Е добре де! Убедихте ме. И аз ще го пробвам, макар че бях се зарекла да не правя козунаци повече. :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Апр, 2009 1:25 pm Сря 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Ха така! :)


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Апр, 2009 11:50 am Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Да дам и моя отчет по повод рецептата.Подведена от горепишещите реших и аз да я направя. С малка забележка, че не си сметнах правилно времето, и обзета от ентусиазъм, пекох до 1 и 30 през ноща.
Първата доза стана чудесна, на втората малко и обърках печенето, та стана малко суха. Но когато я занесох при роднините, при наличието само на готови козунаци- пожънах небивал успех и с нея.
Присъединявам се и аз към благодарностите към Пилето , за тази лесна и наистина вкусна рецепта.
Аз увеличих само малко количеството на захарта, а мазнината беше равни количества олио и масло.


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Апр, 2009 12:30 pm Вто 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Супер, много се радвам :)
Само да питам - що мешате маслото с олио?


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Апр, 2009 12:37 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Куцо пиле написа:
Само да питам - що мешате маслото с олио?

Честно казано и аз не знам. :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Апр, 2009 2:24 pm Вто 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
:lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Апр, 2009 9:19 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
миш маш написа:
Куцо пиле написа:
Само да питам - що мешате маслото с олио?

Честно казано и аз не знам. :lol:


Аз знам защо. Маслото прави тестото по-ронливо, а олиото - по-пухкаво. И тъй като аз харесвам по-пухкав козунак, но и обичам да ми мирише на масло, смесвам масло с олио. ;)


А както и се бях зарекла, направих в неделя за втори път козунаци и пак станаха чудесни. Само дето нямах прясна мая и използвах суха, та и прибързах и не я оставих достатъчно да шупне и ми се наложи да чакам 3 часа, докато втасат първия път. Но след това нямах проблеми. Този път сложих и шоколадови топчета - облизахме си пръстите.


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Апр, 2009 11:10 am Сря 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
А, ясна работа. Мерси, Кристи :)
Само да допълня, моите също станаха чудесни този път, без излизане от формите и най-вече без прегаряне отгоре и отдолу. Само че доста се напука горната коричка, нямам идея защо. Предполагам, че мое да е защото не я заравних особено прилежно след като насипах във формите, а и след второто втасване си остана леко къдравка...


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Апр, 2009 11:54 am Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Кората се напуква ако не е втасало добре тестото, преди да го сложиш да се пече.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 34 мнения ]  Към страница 1, 2  Next

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB