Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 1:48 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 5 мнения ] 
Message
Сготвено на: 30 Окт, 2009 2:39 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Малко предистория: Вчера много, ама наистина много ми се ядеше нещо с царевично брашно, но се замислих дълбоко, че не ми се ще да е твърде обемно и тестено :) След известно "копане" по разни рецепти комбинирах тази:

200 гр. царевично брашно [hide]следващият път ще го направя едно към три бяло с царевично, че съвсем лекичко нагарчаха, което замаскирах с много масло и сирене[/hide]
1/2 яйце - предимно жълтък с малко белтък, останал от друго произведение
1/2 пакетче суха мая, щото нямах прясна
1 щипчица бакпулвер
3 лъжици олио
200 гр. кисело мляко
1/2 чаена лъжицка сол и също толкова захар.

Забърках всичко това, турнах още мъничко вода, около 30 гр, щото ми беше твърде ронливо тестото. Опитах се да го омеся, но поради факта, че беше само царевично не се получи много като месено тесто. Оставих го да "почива" на топло около 40 минути.
Нагрях тефлонов тиган на котлона и с намазнени ръчички започнах да правя някакви сплесканици с дебелина около 3-4 мм, които слагах в тигана. След изпичането веднага ги омацвах обилно с масло (пробивах с ножа втвърдените корички, че да навлезе надъблоко) и последващо бързо изяждане с шарена сол, сирене и топени в соса от салатата :)

Тук да си кажа сега някои неща:
За първи път се опитвах да спретна пърленки, при това от царевично брашно. Другия път ще опитам да направя и "нормални" и да омеся и разтегля тестото, което сега не ми се отдаде:))
Горчивия вкус на царевичното брашно трябва да разбера с какво се замаскира, освен с обилно масло и сирене и подправки.
И ми се ще всъщност да издиря рецепта за мексиканските питки, не че някога съм ги яла, но като не мога да отида до Мексико ще си го пренеса в София :)


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Окт, 2009 4:14 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Браво, Мацо!

Горчивия вкус на царевичното брашно се дължи на това, че то много бързо гранясва.
[hide]Отдавна се отказах от брашното и минах на царевичен грис, макар да не е същото... Но поне не гранясва.[/hide]


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Окт, 2009 6:30 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Мацо, не те ли е срам! Точно когато ми забраниха да ям царевица, ти да пускаш таквиз ми ти работи!


 Profile  
 
Сготвено на: 31 Окт, 2009 6:26 pm Съб 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Уф, Алеко, от косвени източници (разбирай ФБ) разбрах за сполетелите те беди, сори за това. И, не знаех, че царевицата е от забранените.

Вярно бе Биски, може да е гранясало, щото беше отворено преди няколко месеца. Ма си го изядохме :)


 Profile  
 
Сготвено на: 31 Окт, 2009 7:59 pm Съб 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Мацо, то и затворено гранясва.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 5 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB