Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 12:36 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 9 мнения ] 
Message
Сготвено на: 28 Мар, 2005 10:55 am Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Рецептата е на Ayn, от good-cook.
Image
Питките са леки и пухкави. В тях се слага картофено пюре на люспи. Тези питки много добре се съчетават с рибни салати и сандвичи. Според Ayn, те се замразяват и могат да се съхраняват. При нас до замразяване не се стигна ;)

Картофени питки
3/4 ч.ч. (180 мл) вода
1/2 ч.ч. (120 мл) мляко
5 с л (70 гр) масло
1/4 ч.ч. (50 г) захар (препоръчвам не повече от 30 г)
1 ч л сол
1 яйце
1/2 ч.ч. (33 г) безсолни картофени люспи
3 - 3 1/2 ч.ч. (400-460 г) брашно (сложих 4 1/2 и пак ми се видя малко)
1 пак. (2 1/4 ч л - 7 г) суха мая
1 с л ситно нарязан пресен копър

В малка тенджерка се нагряват водата, млякото, маслото, захарта и солта, докато маслото започне да се топи. Добавят се картофените люспи, разбърква се и се оставя за 1 мин.
В голям съд се смесва 1 ч.ч. брашно с маята. Добавя се млечно-картофената смес и яйцето и всичко се разбива с миксер 3 мин. Добавя се още брашно и бъркането продължавеа с дървена лъжица. Тестото се изсипва на масата и се меси в продължение на 10 мин, като се добавя по малко брашно. Накрая се слага и копър.
Тестото трябва да е гладко, меко и еластично.

Тестото втасва 1 час в купа, намазана с олио и покрита с фолио.
Слага се на посипана с брашно маса или плот и се разделя на 20 части. От всяко парче тесто се прави топченце. Топчетата се нареждат в намаслена 37x25-см тава или в две по-малки кръгли на разстояние едно от друго.
Тавата се покрива с фолио или кърпа и се оставя да втаса 45-60 мин (или се оставя в хладилника за 2-24 часа, след което се оставят да се затоплят на стайна температура 15-20 мин).
Фурната се нагрява до 190°C/375°F.

Питките се намазват с разбито яйце (аз използвах един жълтък с 1 ч.л. олио), може да се наръсят с маково семе или сусам.
Пекат се 15-20 мин до златисто оцветяване.
Изстудяват се върху решетка.

Подробно описание (със снимки) има на сайта, от който взех рецептата.


Last edited by biskvitka on 04 Апр, 2005 1:53 pm Пон, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 28 Мар, 2005 11:02 am Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Привържениците на здравословното хранене вероятно ще ме погнат, но питките наистина са много вкусни.
Ето как изглеждат картофените люспи:
Image
На вкус са като картон. Не бих ги използвала за правене на пюре, но за теста вършат много добра работа. (Имам и други рецепти и смятам да ги изпробвам в най-скоро време).
Продават се в Метро; може да ги има и в големите магазини. Не ги заменяйте с пюре на прах.


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Апр, 2005 1:06 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Бисквитке, :hug: ..станаха супер питчиците (аз също сложих по-малко захар), да му се ненадяваш на това картофено пюре. :) С него принципно само панирам сиренца, а сега вече ще правя и пухкави хлебчета. Благодаря ти, много! :kiss:
Чакаме и другите рецепти! :knife:


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Апр, 2005 2:05 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
ludetina, много се радвам, че ти харесаха. Още по-крехки стават, ако веднага, щом се замесеи тестото се оформят питчиците и втасват цяла нощ в хладилника. Обаче после на закуска става страшно :eat:.

Опитах се да слагам от пюрето и в друго тесто (правих Бородински хляб) и стана нещо много странно и не особено вкусно. Явно не става за всякакви теста :(.

Това за панирането на сиренца ме заинтригува, каква е технологията и с каква цел се използват люспите?


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Юни, 2005 2:08 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Уф,извинявай, че чак сега ти отговарям..обаче явно не съм видяла питането, а питките от тогава ги правих 2 пъти.. ;) Сега съм тръгнала към Хит за така мечтаното авокадо и се сетих да си набавя и нужните продукти за тази въздушна вкусотия.. :facelick:
:head: Отплеснах се..Значи сиренцата ги правя така:
:arrow: нарязвам ги на пръчици,мариновам ги със средиземноморски подправки (любимите ми.. ;) )+ струйка зехтин.,оставям да отлежат поне 30 мин.Държа на хладно.После овалвам в брашно,яйце и накрая в картофените люспи,понякога повтарям процедурата,за да станат по пухкави.Разкошни са,за любителите на сиренето като мен. :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Юни, 2005 10:49 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Курабийке, каня те да ми предадеш на живо няколко хлебни урока. Ти си голям специалист на тестена тема. Хем ще пробваме новата печка, хем ще пробваме новата Билла. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Юни, 2005 11:27 am Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Лудетина, благодаря за сиренцата!

Ясене, с най-голямо удоволствие, ама и аз имам навика да се излагам, като готвя на чуждо място.

Искаш ли да опитаме с нещо по-лесно (примерно вързаните на фльонга хлебчета)? Пък ако искаш да хапнеш от картофените питки, мога да изпека от тях за срещата.


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Юни, 2005 11:35 am Сря 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Jasen написа:
Курабийке, каня те да ми предадеш на живо няколко хлебни урока. Ти си голям специалист на тестена тема. Хем ще пробваме новата печка, хем ще пробваме новата Билла. :)
Ама ще кажа на онази с точилката :to4:, че каниш чужди жени, докато тя усърдно работи, за да изхранва фамилията ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Ное, 2005 2:21 pm Пет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 20 Апр, 2005 3:31 pm Сря
Мнения: 634
Location: До училището и детската градина
Отчет за картофените питки :) Супер са .. добре, че бисквитка е разказала при нея как е било .. Въпреки, че аз уж половината порция да правя .. а после се оказа че сложих цялото брашно и после добавяй оффф доста сложно беше, ама си ЗАСЛУЖАВА :belly:

Image


Attachments:
Картофени питки.jpg [37.45 KiB]
Not downloaded yet
 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 9 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB