Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 1:06 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 24 мнения ] 
Message
 Рецепта: лют шоколад
Сготвено на: 17 Май, 2007 4:14 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Преди малко опитах за първи път тази странна комбинация. Да кажа, че съм маниак на хубавия шоколад, но досега не се бях сещала да го комбинирам с люто. Една фирма (ако каже шефа ще кажа коя е) се е сетила да го направи и резултатът е невероятен. Докато смучеш парченцето си е чист, черен шоколад, след като преглътнеш обаче се усеща невероятният лют вкус. Естествено не е толкова люто, че чак да е гадно. Аз лично съм много впечатлена от комбинацията.


 Profile  
 
 Рецепта: лют шоколад
Сготвено на: 17 Май, 2007 9:54 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Те ацтеките така са го консумирали - лют. Пробвах и аз преди време, някой беше донесъл от Италия. Хареса ми, ама друго си е да изядеш един 300-грамов Линд със стафидки, или пак толкоз Тоблерон.


 Profile  
 
 Рецепта: лют шоколад
Сготвено на: 18 Май, 2007 8:53 am Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Алеко написа:
Те ацтеките така са го консумирали - лют. Пробвах и аз преди време, някой беше донесъл от Италия. Хареса ми, ама друго си е да изядеш един 300-грамов Линд със стафидки, или пак толкоз Тоблерон.


Чела съм и аз за ацтеките, но не вярвах да става за ядене. За Линд си говорим. А Тоблерон не обичам, някак карамела не ми се връзва, или по-скоро твърде ми се връзва в дупките на зъбите :)


 Profile  
 
 Рецепта: лют шоколад
Сготвено на: 18 Май, 2007 8:56 am Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Маца написа:
Алеко написа:
Те ацтеките така са го консумирали - лют. Пробвах и аз преди време, някой беше донесъл от Италия. Хареса ми, ама друго си е да изядеш един 300-грамов Линд със стафидки, или пак толкоз Тоблерон.


Чела съм и аз за ацтеките, но не вярвах да става за ядене. За Линд си говорим. А Тоблерон не обичам, някак карамела не ми се връзва, или по-скоро твърде ми се връзва в дупките на зъбите :)


Ма пък пестиш после от зъболекар, ако остане по дупките. :mrgreen:


 Profile  
 
 Рецепта: лют шоколад
Сготвено на: 18 Май, 2007 9:05 am Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Ей го на, с риск да ме порицае шефа.
http://www.lindt.com/1610/3429/3497/3852/4510.asp

Добрата страна е, че според всички последни диети лютото водело до отслабване, така че, най-сетне ще ядем шоколад и ще отслабваме :) Лошото е, че е малко скъпичък, че да си правим диети с него.


 Profile  
 
 Рецепта: лют шоколад
Сготвено на: 18 Май, 2007 10:24 am Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Маца, прави си лют шоколад за пиене (обожавам го!), не е толкова скъп; предполагам, че е почти толкова вкусен 8)


 Profile  
 
 Рецепта: лют шоколад
Сготвено на: 18 Май, 2007 8:34 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
biskvitka написа:
Маца, прави си лют шоколад за пиене (обожавам го!), не е толкова скъп; предполагам, че е почти толкова вкусен 8)


Страхотна идея, благодаря ти Бисквитка. Ако успея да скрия някое и друго парче ще я пробвам в най-скоро време. :)


 Profile  
 
 Рецепта: лют шоколад
Сготвено на: 18 Май, 2007 10:13 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Маца, за пиене не прахосвам Линдт; взимам си сравнително качествен шоколад за готвене за тая (и много други работи).


 Profile  
 
 Рецепта: лют шоколад
Сготвено на: 20 Май, 2007 10:43 am Нед 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
biskvitka написа:
Маца, за пиене не прахосвам Линдт; взимам си сравнително качествен шоколад за готвене за тая (и много други работи).


Аз не само за готвене не взимам Линд, всъщност купуваме Линдт веднъж годишно като голямата награда :) ако не броим бонбонките Линдор. Обикновено купуваме по-стандартни шоколади, но не съм виждала шоколад за готвене. Или може би не знам къде да търся.


 Profile  
 
 Рецепта: лют шоколад
Сготвено на: 29 Авг, 2007 10:33 am Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Ммм, голямо попадение се оказа този шокалад с чили :ligi: Обаче не на Линд, а на една италианска компания, чиито продукти отскоро виждам тук-таме из София и досега бях доста скептична към тях. Надписът върху опаковката е Cayen Sorini. 53% какао, малко чили и останалото захар. Но няма масло и мляко. Цената обче е на половината на Линд - 2,40 лв, а вкусът е мнооого добър! Браво на производителите :clap: Не съм фен на лютичкото, но следващият път ще взема Линд за сравнение и ще докладвам разликата в съдържанието и усещането :)
Големият плюс на този шоколад е точно остатъчният лют вкус, който не те подтиква бясно към следващото парче, а точно обратното :)


 Profile  
 
 Рецепта: лют шоколад
Сготвено на: 29 Авг, 2007 2:00 pm Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Meg написа:
Ммм, голямо попадение се оказа този шокалад с чили :ligi: Обаче не на Линд, а на една италианска компания...


Даже не съм чувала за друг такъв вид, коя е компанията и къде се продава?


 Profile  
 
 Рецепта: лют шоколад
Сготвено на: 29 Авг, 2007 2:17 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Компанията е Sorini, моделът Cayen (ех, защо все за Porshe си мисля ;) ) Логото на компанията е червени букви на бял фон, ограден със златиста лентичка и е под модела, значително по-малък надпис от самия модел. Моделът пък е в големи златни букви оградени в червено на черен фон. Абе, що ги пиша такива вместо да сложа една снимчица (ама ще е утре).
Виждала съм тази марка в Халите, но не мисля че там имаше с люта чушка. Специално този го взех от една денонощна квартална будка, спасяваща закъсалите за алкохол и цигари (в случая отидох за цигари на мъжа ми, но си дойдох и със шоколад :) )


 Profile  
 
 Рецепта: лют шоколад
Сготвено на: 29 Авг, 2007 4:17 pm Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Благодаря ти Meg, ще го потърся из кварталните магазини.


 Profile  
 
 Рецепта: лют шоколад
Сготвено на: 29 Авг, 2007 7:16 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 11 Дек, 2006 1:14 pm Пон
Мнения: 36
Да и аз си взимам Сорини и доста ми харесва.Дали има лют , но същевременно и млеечен шоколад защото този който взимам е натурален.


 Profile  
 
 Рецепта: лют шоколад
Сготвено на: 30 Авг, 2007 11:24 am Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Ето го обещаният нагледен материял за Sorini:

Image

(специални благодарности на biskvitka, задтео ме "светна" кака става качването на снимки!!!)


You do not have the required permissions to view the files attached to this post.


 Profile  
 
 Рецепта: лют шоколад
Сготвено на: 30 Авг, 2007 12:04 pm Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Meg написа:
...моделът Cayen (ех, защо все за Porshe си мисля ;) )
А, бе, ако се наложи да му сипваш бензин, все за шоколада ще си мислиш :mrgreen:.


 Profile  
 
 Рецепта: лют шоколад
Сготвено на: 30 Авг, 2007 5:22 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Cap. Morgan, не съм виждала комбинация с млечен шоколад. Мисля, че причината е в съчетаването на вкусовете и предпочитанията на потребителите. Хората, които харесват млечния шоколад, търсят сладост, масленост и какао; а тези с предпочитания към натуралния шоколад тъсят преди всичко тръпчивия силен вкус на слабо подстладеното какао. Пък чилито май ще дойде в повечко на любителите на меките нотки. Виж какво се предлага по магазините - меките млечни разновидности обикновено са с меланжови пълнежи за различни вкусове (ягода, портокал, капочино), а "черните" шоколади са с парченца портокалови кори, екстракт от чили, истинско кафе и пр. ... Поне така си мисля аз...


 Profile  
 
 Рецепта: лют шоколад
Сготвено на: 31 Авг, 2007 9:54 am Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 11 Дек, 2006 1:14 pm Пон
Мнения: 36
Да ,наистина ,не бях поглеждал по такъв начин на нещата :)


 Profile  
 
 Рецепта: лют шоколад
Сготвено на: 31 Авг, 2007 11:10 am Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Meg написа:
Cap. Morgan, не съм виждала комбинация с млечен шоколад. Мисля, че причината е в съчетаването на вкусовете и предпочитанията на потребителите. Хората, които харесват млечния шоколад, търсят сладост, масленост и какао; а тези с предпочитания към натуралния шоколад тъсят преди всичко тръпчивия силен вкус на слабо подстладеното какао. Пък чилито май ще дойде в повечко на любителите на меките нотки. Виж какво се предлага по магазините - меките млечни разновидности обикновено са с меланжови пълнежи за различни вкусове (ягода, портокал, капочино), а "черните" шоколади са с парченца портокалови кори, екстракт от чили, истинско кафе и пр. ... Поне така си мисля аз...


Ми аз пък не съм особено съгласна. По принцип предпочитам млечен шоколад - най-вече топящ се такъв - Линдор например. Но пък чили вариантът на Линд ми хареса много. Освен това комбинацията между черен шоколад и млечен пълнеж също я одобрявам. От друга страна не мога да понасям млечен шоколад с ягода, портокал и прочие гадни добавки. Според мен производителите са решили, че добре ще контрастират двата вкуса. Освен това напоследък е изключително модно да се яде, и да се афишира предпочитанието към натуралния шоколад (което си е чиста мода според мен).
Както установи сравнението черният е също толкова калоричен като млечният.
Така че всичко идва от вкуса.


 Profile  
 
 Рецепта: лют шоколад
Сготвено на: 31 Авг, 2007 1:32 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Маца написа:
...Както установи сравнението черният е също толкова калоричен като млечният...

Но не е толкова накъртващо сладък, а с това лютичко, ох... :ligi:


 Profile  
 
 Рецепта: лют шоколад
Сготвено на: 31 Авг, 2007 2:28 pm Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Хм, мойте два гроша: любимият ни вкъщи е Линд тъмен шоколад с портокал и бадеми, та не мисля, че портокалът отива на млечни шоколади единствено.
Лютия също го пробвах, ям го рядко и по-малко (щото ми люти), но е много вкусен :)


 Profile  
 
 Рецепта: лют шоколад
Сготвено на: 31 Авг, 2007 6:00 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 11 Дек, 2006 1:14 pm Пон
Мнения: 36
Маца написа:
...Както установи сравнението черният е също толкова калоричен като млечният...


Калориите не са най-важното понякога.В здравно списание съм чел ,че малки количества натурален шоколад на ден помагат много на сърдечно-съдовата система, но прибавянето на захар мазнини и все пак малкото повече калории премахват благоприятния ефект.


 Profile  
 
 Рецепта: лют шоколад
Сготвено на: 10 Сеп, 2007 4:55 pm Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Да докладвам. След дълго издирване вчера най-сетне успях да купя въпросния на Сорини.
Ще ми се да кажа, че ми хареса много, но не е точно така.
Всъщност самият шоколад не ми хареса, иначе лютият ефект си е добре.
Очевидно се явявам като някаква голяма претенция, но Линд си е много по-добре.


 Profile  
 
 Рецепта: лют шоколад
Сготвено на: 23 Сеп, 2007 11:41 pm Нед 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Маца написа:
Очевидно се явявам като някаква голяма претенция, но Линд си е много по-добре.


Аха!


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 24 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB