Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 7:50 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 10 мнения ] 
Message
Сготвено на: 16 Авг, 2007 10:22 am Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
И аз съм от маниаците на тема шоколад, но само най-доброто :)
За мен това означава смеси само от какао, какаово масло и нерафинирана захар (или фруктоза). Подходящи са за всички с алергии към млякото или избягването му по други здравословни причини). Топ 3, които се намират в София тук са ми:

1. 85% какао на известен производител във високия клас (цена м/у 3,40 и 4 лв.), останалите 15% са нерафинирана захар и неизбежния за шоколад на блокче соев лецитин.

2. 74% какао на известна немска марка за диабетици, останалите 26% са фруктоза (по простата причина, че е по-малко сладка от захарта) и отново соев лецитин, обаче е с много нисък гликимичен индекс! (цена 3,40 -3,70 лв.)

3. 80% какао на швейцарска марка, произведен в Румъния. Захарта обаче е обикновена. За сметка на това пък са постигнали много благ, нежно топящ се вкус (само внимавайте да е в устата, а не по пръсти и дрехи, че се топи за секунди. Невероятната цена от 2,60 лв. е постигната за сметка на грамажа - 80 гр всместо стандартните 100 гр.

Извън класацията бих сложила и "черния шоколад" на една много популярна у нас швейцарска компания за детски храни и инстатно кафе, по единствената причина, че не съдържа мляко. Какаовото съдържание е под 60%, захарта е рафинирана, има и краве масло.


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Дек, 2007 5:37 pm Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 05 Дек, 2007 2:22 pm Сря
Мнения: 16
Понеже материалът ти доста ме запали, от няколко седмици обикалям по големите вериги и чета надписите по натуралните шоколади. И как не се намери поне един, който да е правен с нерафинирана захар! Доста бях разочарован. Затова те моля без да се притесняваш от реклама да напишеш моделите, на споменатите от теб победители, за да може да споделим насладата ти!


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Дек, 2007 6:17 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Засега единственият, който съм намерила да съдържа само нерафинирана захар е 85% какао на Линдт, по-ниското съдържание на какао на същатата марка вече са с обикновенна захар. Друг много добър черен шоколад за мен е 74% какао на Schneekoppe - немска марка за диабетици - той е правен с фруктоза. Намира се по-трудно от Линдт, но в СВА обикновенно има. Има и експерименти на Нестле за диабетици, но те са правени с изкуствени подстладители, което веднага ги вади от моята кошница. Когато се информирам за съставките, гледам да ползвам оригиналния език на производителя, защото преводите на български често са неточни (някои неща се пропускат като незначителни, други влизат в много по-широки групи и пр.)


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Дек, 2007 9:16 am Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 05 Дек, 2007 2:22 pm Сря
Мнения: 16
Meg написа:
Когато се информирам за съставките, гледам да ползвам оригиналния език на производителя, защото преводите на български често са неточни (някои неща се пропускат като незначителни, други влизат в много по-широки групи и пр.)


Права си - и аз съм се убедил в същото. Снощи прочетох състава на въпросния 85% и ми направи впечатление, че единственият език, на който захарта беше обикновена, беше българският. В българския превод на чайовете почти никога не пише че са ароматизирани. Консервантите и овкусителите се изпускат поголовно или не се обявява вида им...
За Schneekoppe май не бях чувал. Ще поразгледам:)
Поздрави!


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Фев, 2008 1:00 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Реших да допълня темата с някои наскоро пявили се на пазара неща:
1. Heidi - търговска марка на швейцарска компания за шоколад, като внясяните у нас са произведени в Румъния. Вариантът 85% какао е изключително балансирано съчетание от како, каово масло (не е пестено!), захар, лецитин и ванилин. Много благ и нежно топящ се вкус. Не е толкова богат като вкусът на Линд 85% какао, но затова пък е по-мек и звучи по-сладко. Цената е абсолйтен убиец, донякъде и заради грамажа (80 гр. вместо стандартните 100 гр.) - под 2,50-2,80 лв. Намира се вече на доста места в центъра на София, включително някои диетични магазини.
2. Познатата марка LZ - въпреки че предложението им е в ниския клас с 48% какао, са си спестили маргарина и изкуствените подсладители, които други марки произведени в България усилено ползват. Много е сладък, но е добър варинт за моментите когато трабва да е шиколадово сладко, но без мляко :)


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Май, 2008 5:59 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Много се чудих къде да постна долното в стил "малко кулинарно откритие" и реших, че мястото му е тук.
С Линдт 70% какао правя мини-кексчета с шоколад. По мнение на ядащите ги, стават много вкусни и богати. Но преди някой да ме е обвинил в разхищение, бързам да поясня, че за три кексчета от около 80 гр. ползвам 2 парчета (или 20 гр.) от шоколада (разход м/у 70 и 81 ст., в зависимост от къде е купен). С тази доза кексчетата стават много богати на шоколад без той да се разтича, просто се разтопява леко там, където е попаднал в тестото. Двете парчета начупвам общо на около 16-20 парченца и ги примесвам в тестото за всяко кексче (някаква равномерност гоня ;)). В нашата къща 3 кексчета се ядат за два дни и не се правят повече от 3 пъти в месеца, така че определено не може да става въпрос за преразход на средства :)


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Май, 2008 10:07 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Meg написа:
Много се чудих къде да постна долното в стил "малко кулинарно откритие" и реших, че мястото му е тук.
С Линдт 70% какао правя мини-кексчета с шоколад. По мнение на ядащите ги, стават много вкусни и богати. Но преди някой да ме е обвинил в разхищение, бързам да поясня, че за три кексчета от около 80 гр. ползвам 2 парчета (или 20 гр.) от шоколада (разход м/у 70 и 81 ст., в зависимост от къде е купен). С тази доза кексчетата стават много богати на шоколад без той да се разтича, просто се разтопява леко там, където е попаднал в тестото. Двете парчета начупвам общо на около 16-20 парченца и ги примесвам в тестото за всяко кексче (някаква равномерност гоня ;)). В нашата къща 3 кексчета се ядат за два дни и не се правят повече от 3 пъти в месеца, така че определено не може да става въпрос за преразход на средства :)


Много съм ти благодарен за невероятно изчерпателната информация. :) :) :)
Аз много обичам максимално черен шоколад, по възможност без много други примеси, защото съм диабетик. Други сладки неща не ме привличат особено, но за черен шоколад (естествено, максимално качествен :) :) :) ) направо си умирам.
Само да направя една съществена забележка, в шоколадите и навсякъде другаде, фруктозата замества обикновената захар не защото е по-малко сладка, а защото начинът на усвояване от диабетиците е безболезнен.
Фруктозата е от тези захари, които се усвояват много бавно, затова е по-безопасна за диабетици.
Иначе, в калорийно отношение, едва ли е по-нискокалорична.
Да допълня информативно, че твърде много хора, и диабетици включително, правят капиталната грешка като считат предимно захарта за опасна.
Това изобщо не е така.
Тестените продукти, от каквото и да е брашно, са толкова, че и по-опасни за диабетиците, отколкото захарта. Това трябва да се знае, дори само за обща култура.


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Май, 2008 1:30 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Фев, 2006 4:43 pm Пон
Мнения: 81
gotin написа:
Аз много обичам максимално черен шоколад, по възможност без много други примеси, защото съм диабетик.


а пробвал ли е някой 99% на Lindt?
аз не съм се престрашила още :oops:

а и нещо за фруктозата, доколкото си спомням тя е около два пъти по-сладка от захарта, затова се слага по по-малко, демек и калориите би трябвало да падат при това положение.

аз това го научих в движение, направих едни "CORNY"-та с фруктоза, които бяха отровно сладки :mrgreen: и чак после прочетох в нет-а че фруктозата е по-сладка


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Май, 2008 11:42 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
И аз така съм чела за фруктозата. Обаче от спомените ми за рафинираната захар, определено е по-сладка от фруктозата. Разните видови нерафинирани обаче са ми по-малко сладки от фруктозата. Трябва да видя какви бяха калориите на онзи шоколад с фруктоза, но одавна не съм го засичала...

На мен 99% са ми малко множко, а и още не съм го виждала, иначе щяха да пробвам, ей така, да знам какво е :)

Иначе за усвояването на фруктозата, такива хубави графики има по продектите на въпросната марка, че човек и да няма проблеми с обмяната, пак му се иска да я кара по-полека с инсулина.


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Мар, 2010 10:21 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 18 Мар, 2010 7:25 pm Чет
Мнения: 2
Румънско-швейцарските Heidi много ги обичам - от този с кафето съм изкупила сигурно кашони вече. Той е едва 50ина процента какао, но ми е най-любимият - има хрускащи парченца кафе (не аромати и кремове, не капучино, а истинско натрошено кафе!). Линдовете хич не ги харесвам, единствено тача черния им шоколад Lindor, който вътре е с крем пак тъмен шоколад (май).

Веднъж ядох един 100% какао, казваше се Chocolat Stella, Experience. Имаше вкус на стена :P


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 10 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB