Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 10:29 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 39 мнения ]  Към страница Предишна  1, 2
Message
Сготвено на: 15 Юли, 2008 10:48 am Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
IPA написа:
Meg написа:
че иначе Шефът сигурно щеше да си губи половината време в отбиване на атаки...


Мисля, че е по-лесно - който не е харесал заведението бива обвинен, че е бил в нетрезво състояние, даже може един и същ текст с копи-пейст, пък после доказвай че нямаш сестра.

Не мога да разбера как някои си мислят, че ще бъдат приети насериозно, след като са се регистрирали, само за да направят реклама или анти такава на някой ресторант.


Именно, това е неприятното.
Kristi, готова съм, само кажи кога се връщаш.
Миш, не завиждай, а направо се включи. :) А Шефът ако още е на прочистване няма да се срещам с него. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Юли, 2008 6:14 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
wasabi1 написа:
След като прочетох коментара Ви за Wasabi съм длъжен като управител да Ви отговоря и корегирам. ...............




За да няма подобни обмени на реплики, може би трябва да се направи кулинарен гид за ресторантите в България, на принципа на френския Мишлeн. Те са цяла институция във Франция. Имат много кулинарни инспектори, които посещават инкогнито всички ресторанти и дават оценки и звездички. Най-реномираните имат 3 звезди. Френските, а и световните гурмета консултират този гид, за да знаят кой ресторант е най-добър и посещават в зависимост от това. Да си загубиш звездичката е истинска трагедия за шефовете на тези ресторанти. (Филмът "Kрилце или кълка" с Луи дю Фюнес, е базиран върху това.) Но незнам дали този гид може да съществува в България, поради специфичността на бизнеса у нас.


Last edited by kristi on 15 Юли, 2008 7:34 pm Вто, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 15 Юли, 2008 7:31 pm Вто 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Кристи, на Запад над половината ресторанти са собственост на главните им готвачи. В България се броят на пръстите на едната ръка ресторанти със собственици готвачи. И докато нв се промени ситуацията, не Мишлен, а НАТО да проверява, ще има шмекерии.


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Юли, 2008 7:49 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
MR.LAZY написа:
Кристи, на Запад над половината ресторанти са собственост на главните им готвачи. В България се броят на пръстите на едната ръка ресторанти със собственици готвачи. И докато нв се промени ситуацията, не Мишлен, а НАТО да проверява, ще има шмекерии.


Така е. Това е една част от специфичността на българските ресторанти. А и в Б-я все още няма такива известни шефове като Пол Дюкас, Бернар Лоазеау, Jоел Робюшон и т.н. Но доста от три звездните ресторанти са в големите хотели т.н. палас (дворци) и не са собственост на главните готвачи.


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Юли, 2008 9:08 am Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Може би греша, но Мишлен оценяват ресторанти, които са безумно скъпи. В България също има такива, но едва ли всички ще тръгнем масово да ги посещаваме. Имаше и все още има опити тук да се правят някакви класации на ресторантите в разни списания и сайтове, но знам ли защо, никога не са ми се стрували обективни.


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Юли, 2008 9:40 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Маца написа:
Може би греша, но Мишлен оценяват ресторанти, които са безумно скъпи.

Грешиш, наистина. Мишлен оценява много ресторанти и само тези, които имат звезди са скъпи, като само две- и тризвездните са наистина недостъпни за голямата част от населението. В изданието 2008 година има повече от 3500 ресторанта като okoлo 500 са със звездички.


Last edited by kristi on 16 Юли, 2008 6:15 pm Сря, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 16 Юли, 2008 10:04 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
kristi написа:

Имат много кулинарни инспектори, които посещават инкогнито всички ресторанти и дават оценки и звездички.

Незнам за вас, но аз винаги съм си мечтала да имам такава професия.Кристи , можеш ли да подшушнеш една добра дума там в централата? :)


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Юли, 2008 1:55 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
миш маш написа:
kristi написа:

Имат много кулинарни инспектори, които посещават инкогнито всички ресторанти и дават оценки и звездички.

Незнам за вас, но аз винаги съм си мечтала да имам такава професия.Кристи , можеш ли да подшушнеш една добра дума там в централата? :)


Миш-маш и аз за пръв път като гледах репотаж за инспекторите на Мишлен харесах тази работа - пътуваш, ядеш, пиеш, спиш в хубави хотели... Но местата там май се освобождават само като си замине някои завинаги и са за свои хора.


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Юли, 2008 2:18 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Маца написа:
Може би греша, но Мишлен оценяват ресторанти, които са безумно скъпи...

Ресторантът към училището по хотелиерство и ресторантьорство в Серамацони е с една звезда от Мишлен.


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Юли, 2008 4:06 pm Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
kristi написа:
Маца написа:
Може би греша, но Мишлен оценяват ресторанти, които са безумно скъпи.

Грешиш, наистина. Мишлен оценява много ресторанти и само тези, които имат звезди са скъпи, като само две- и тризвездните са наистина недостъпни за голямата част от населението. В изданието 2008 година има повече от 1000 ресторанта като само половината са със звездички.


А другите с какво ги оценява, има ли някаква друга скала за оценка?

Биски, не разбрах това скъп или евтин ресторант е? Явно не съм навътре в тематиката и се мешам където не трябва. :-?


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Юли, 2008 6:13 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Маца написа:
А другите с какво ги оценява, има ли някаква друга скала за оценка?

Ето какво точно има в гида Мишлен 2008: 4543 хотела, 543 домашни хотела и 3569 ресторанта, от които - 435 еднозвездни, 68 двузвездни и 26 тризвездни.
Има 510 Биб гурманд (лаком Биб) - това са добрите ресторанти с меню мах 28 евро в провинцията и 35 евро в Париж. Останалите нямат отличителен знак, а само коментар за качеството.
Гида Мишлен съществува от 108 години.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Юли, 2008 9:31 am Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Мерси Kristi.
Аз определено съм чувала са Мишлен и техните звездички, чета от време на време някоя любопитна новина за това кой ресторант е взел или изгубил такава, но не бях наясно, че оценяват (или поне коментират) и други ресторанти, без да ги "озвездяват". Тоест, влизането в справочника, пък макар и само с коментар вероятно също е доста престижно?


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Юли, 2008 11:09 am Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Маца написа:
Тоест, влизането в справочника, пък макар и само с коментар вероятно също е доста престижно?


Влизането в справочника не винаги е престижно, защото има и негативни коментари - стил "да не ходите там". А за ресторантите със звезди е нож с две остриета. Трябва постоянно да си перфектен, защото на другата година могат да ти отнемат звездата, което значи, че качеството ти е западнало и автоматично ти пада реномето и клиентелата. Един голям шеф се самоуби, след като му отнеха третата звездичка - не издържа на стреса. Жена му каза, че причината е в гида Мишлен.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Юли, 2008 11:34 am Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
kristi написа:
Жена му каза, че причината е в гида Мишлен.
Е, какво да каже? Аз уморих мъжа си? :P :lol:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 39 мнения ]  Към страница Предишна  1, 2

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB