Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 4:43 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 18 мнения ] 
Message
 Рецепта: Сос Болонез
Сготвено на: 12 Юни, 2005 12:59 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Предполагам, че всеки си има негов вариант за този толкова ароматен и вкусен сос. Пробвала съм много видове, понеже този е любимият ми сос за паста, без значение дали са спагети или лазаня.
Тук предлагам рецепта за предпочитания (финален за сега) от мен вариант.

Сос Болонез

Необходими продукти: (за около 4 порции)

300 гр. телешка кайма (с кълцано месо става по хубаво)
1 морков
парче целина
2-3 скилидки чесън
1 малка глава лук
зехтин
малко телешки бульон
1 ч.ч. вино (в оригинал е с бяло, но на мен и с червено ми харесва)
1-2 домата
босилек
черен пипер
сол
магданоз

Начин на приготвяне:
Нарязваме зеленчуците на малки парченца и заедно с каймата ги задушаваме. След като течността се изпари, подправяме със сол и черен пипер, добаваме малко бульон, след като всичко добие златист цвят, добавяме виното. Изчакваме да се изпари и прибавяме доматите, нарязани на парчета. Оставяме да покъкри докато се сгъсти и поставяме зелените подправки.

Ако използваме кълцано телешко, времето за задушаване с бульона се удължава, при необходимост се долива още течност.
Ако босилекът и магданозът не са пресни, естествено ще ги поставим по-рано, за да могат да пуснат ароматите си.

Ами това е, приятен апетит! :)


 Profile  
 
 Рецепта: Сос Болонез
Сготвено на: 13 Юли, 2005 10:12 am Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Има ли начин да консервирам този сос? Имам предвид да го затворя в малки бурканчета по 200 мл, за да имам винаги от него.
Оказа се, че като полея с него дори и най-омразните на малкия шампион манджи, той ги изяжда с удоволствие 8).
[hide]Ние го харесваме с повече домати и по-малко мръвка[/hide]
Благодаря, Лудетина! :kiss: :hug:


 Profile  
 
 Рецепта: Сос Болонез
Сготвено на: 13 Юли, 2005 10:52 am Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Най-лесно е да си го замразиш в някакви малки пластмасови купички. При нужда бухаш купичката в микровълнестата и си готова.


 Profile  
 
 Рецепта: Сос Болонез
Сготвено на: 13 Юли, 2005 10:53 am Сря 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Алеко написа:
Най-лесно е да си го замразиш в някакви малки пластмасови купички. При нужда бухаш купичката в микровълнестата и си готова.
Това става само ако имаш фризер, за хладилник е неприложимо.


 Profile  
 
 Рецепта: Сос Болонез
Сготвено на: 13 Юли, 2005 11:04 am Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Ми купи на жената най-сетне един фризер! :mrgreen:

Друг вариант - изсушаване и пресоване на кубчета като на Галина Бланка. :mrgreen:


 Profile  
 
 Рецепта: Сос Болонез
Сготвено на: 13 Юли, 2005 11:07 am Сря 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Алеко написа:
Ми купи на жената най-сетне един фризер! :mrgreen:

Друг вариант - изсушаване и пресоване на кубчета като на Галина Бланка. :mrgreen:
Тъкмо се чудех какво да й купя за рождения ден: фризер или сушилник :twisted: или пък джапанки с... :mrgreen:


 Profile  
 
 Рецепта: Сос Болонез
Сготвено на: 13 Юли, 2005 11:24 am Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
MR.LAZY написа:
Алеко написа:
Ми купи на жената най-сетне един фризер! :mrgreen: ...

Тъкмо се чудех какво да й купя за рождения ден: фризер или сушилник :twisted: или пък джапанки с... :mrgreen:

Мен никой ли няма да пита? Щото аз може да искам нещо друго, например ново превозно средство (гащеризон с перка :mrgreen:)


 Profile  
 
 Рецепта: Сос Болонез
Сготвено на: 13 Юли, 2005 11:30 am Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Къв гащеризон, кви пет лева? Да не би да ставаш Карлсонка?


 Profile  
 
 Рецепта: Сос Болонез
Сготвено на: 13 Юли, 2005 11:30 am Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Май, 2005 1:38 pm Пон
Мнения: 136
Location: София
biskvitka написа:
Има ли начин да консервирам този сос? Имам предвид да го затворя в малки бурканчета по 200 мл, за да имам винаги от него.
Оказа се, че като полея с него дори и най-омразните на малкия шампион манджи, той ги изяжда с удоволствие 8).


Мисля, че няма проблем да консерираш такъв сос, но моя съвет е да си го направиш без месо. Консервирането на месо само по себе си води до известни рискове, поне според мен, а и не е практично, в домашни условия, т.к. изисква много дълго варене. Това е според мен. Ако държиш точно на този сос - по-добре според мен е да си правиш по-голямо количество, да си го разделяш на порции в пластмасови чашки или кофички и да го замразяваш във фризера. Това е мое лично мнение, но според мен този варианте по-здравословен от консервирането в буркани. Още повече, че си имаш и микровеле. :lol:


 Profile  
 
 Рецепта: Сос Болонез
Сготвено на: 13 Юли, 2005 11:32 am Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Надеее! Чети по-горе! Мързеланчо го мързи да купи на жена си фризер. :mrgreen:


 Profile  
 
 Рецепта: Сос Болонез
Сготвено на: 13 Юли, 2005 11:33 am Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Без шофьорска книжка, какво друго ми остава? Ролери?

(Леле, как разводнихме темата, май ще ми дърпат Ошите :mrgreen: )


 Profile  
 
 Рецепта: Сос Болонез
Сготвено на: 13 Юли, 2005 12:13 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
biskvitka написа:
Има ли начин да консервирам този сос? Имам предвид да го затворя в малки бурканчета по 200 мл, за да имам винаги от него.
Оказа се, че като полея с него дори и най-омразните на малкия шампион манджи, той ги изяжда с удоволствие 8).
[hide]Ние го харесваме с повече домати и по-малко мръвка[/hide]
Благодаря, Лудетина! :kiss: :hug:



Рецептата на Лудетина с много малко се отличава от възприетата за оригинална (ако такова нещо може да съществува... Оригиналността е нещо твърде относително.)
Във възприетата за оригинална рецепта има и захар, вместо магданоз и босилек има мащерка, а няма вино и телешки бульон.
Аз лично харесвам повече варианта на Лудетина. Много по-съобразен е с българския вкус.
Само бих добавил съвсем малко захар, за евентуално неутрализиране на киселината от доматите.
Та, на въпроса ти.
Разбира се, че можеш да консервираш този сос в подходящи бурканчета, макар че няма да е същото в сравнение с прясноприготвен.
Аз бих те посъветвал да го направиш като заготовка, т.е., без месото, месния бульон и чесъна, която да добавиш когато решиш да приготвиш самия сос.
Така ще избегнеш консервирането на месо и месен бульон, които така или иначе са си коварнички при консервиране, а и заради тях ще трябва да вариш бурканчетата значително повече време.


 Profile  
 
 Рецепта: Сос Болонез
Сготвено на: 13 Юли, 2005 12:36 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Май, 2005 1:38 pm Пон
Мнения: 136
Location: София
Алеко написа:
Надеее! Чети по-горе! Мързеланчо го мързи да купи на жена си фризер. :mrgreen:

Мани, мани, днес нета ми е ужасен - ту го има, ту го няма, и докато успея да си пратя отговора, вие всички взехте, че отговорихте на Бисквитка!.
Изложих се! :oops:


 Profile  
 
 Рецепта: Сос Болонез
Сготвено на: 13 Юли, 2005 12:42 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Благодаря на всички, които се включиха!
Реших следното: докато скъпият ми купи фризер (само за един сос :roll:), ще правя сосчето по-често (все пак трябва да си храня детето с нещо :mrgreen:). Това с варенето на месо в буркани и на мен не ми вдъхва доверие.


 Profile  
 
 Рецепта: Сос Болонез
Сготвено на: 13 Юли, 2005 12:47 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Май, 2005 1:38 pm Пон
Мнения: 136
Location: София
Сега е момента да се затварят буркани с гъбки. :lol:


 Profile  
 
 Рецепта: Сос Болонез
Сготвено на: 13 Юли, 2005 3:18 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Радвам се ,че на малкия Шампион толкова му се услажда любимото сосче.. :) .
Приемам забележката, за количеството на доматите и за захарта.Истината е, че и аз понякога слагам повечко домати,особенно, ако гладниците са повече,а що се отнася до киселинноста на доматите..имам лошия навик да си мисля ,че щом аз знам нещо -всички го знаят и даже все едно мислят едно и също като мен.. :roll: т.е след като аз слагам на доматените манджи понякога захар.. под подразбиранете целия свят прави така.. :P :)


 Profile  
 
 Рецепта: Сос Болонез
Сготвено на: 14 Юли, 2005 7:28 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
ludetina написа:
Радвам се ,че на малкия Шампион толкова му се услажда любимото сосче.. :) .
Приемам забележката, за количеството на доматите и за захарта.Истината е, че и аз понякога слагам повечко домати,особенно, ако гладниците са повече,а що се отнася до киселинноста на доматите..имам лошия навик да си мисля ,че щом аз знам нещо -всички го знаят и даже все едно мислят едно и също като мен.. :roll: т.е след като аз слагам на доматените манджи понякога захар.. под подразбиранете целия свят прави така.. :P :)


:) :) :) Винаги съм се пазил от този лош навик - да си мисля, че всички трябва задължително да знаят това, което и аз знам.
Когато пиша мнения или рецепти в интернет-пространството за мене е закон да се съобразявам с най-неопитните и най-начинаещите, макар че това доста често води до твърде обширни и доста досадни описания и обяснения, че даже и нравоучения, понякога с менторски тон. :cry:
Но така или иначе, този, който знае много ще прости тези отклонения, а този, който не знае пък ще бъде твърде благодарен за точните, ясни и навременни съвети.
Винаги съм казвал, че пиша в интернет преди всичко, за да бъда полезен на хората, които се учат и нямат достатъчно опит.
И твърдо съм убеден, че тези, които знаят и могат не трябва да държат знанията си скрити и само да се гордеят с тях, а трябва да ги раздават на максимално много хора. Интернет е идеалното място за това.
А животът е твърде къс, за да пазим и крием знанията си само за собствено удовлетворение и гордост...
Поне аз така мисля.


 Profile  
 
 Рецепта: Сос Болонез
Сготвено на: 09 Май, 2007 1:44 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
Хм,имала съм тотален съмишленик! Освен, че не мисля да ги пазя за себе си, обичам да предавам точните и подробни рецепти. Не ми е никак приятно, когато най-после получа някоя заветна и дълго преследвана рецепта, тя да се окаже пълен буламач, защото някои предпочитат да са "неповторими".


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 18 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB