Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 6:40 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 1 мнение ] 
Message
Сготвено на: 07 Юни, 2006 8:06 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
В темата "Теория на сосовете?" Алеко написа:
Когато забърквам разни сосчета, действам най-вече по интуиция и импровизирам. Честно да си призная, нищо не знам за сосовете като такива.

В подфорума за сосове открих само един класически - Hollandaise. Но бих искал да науча повече за теорията на различните видове сосове, както и за тяхното приложение. Така че бих бил много благодарен за всякакви напътствия...

Основното предназначение на соса е да подчертае вкуса на ястието / предястието, с което се поднася. С един хубав сос може да се замаскира някоя грешчица при приготвянето (ако, например, месото е препечено и по-сухо отколкото трябва или зеленчуците са безвкусни), но не могат да се поправят сериозни грешки (изгоряло, пресолено или прекалено подправено) :cry: - това го знам от личен опит :mrgreen:

Това намерих в книгата Българска национална кухня:
"Сосовете разнообразяват вкуса и асортимента на ястията, подобряват външния им вид, обогяват състава им, подпомагат усвояването им. Те са богати на ароматни вещества и засилват отделянето на стомашно чревни сокове, с което подобряват апетита и храносмилането. Добре приготвения сос може да коригира евентуално допуснати грешки при приготвянето на основното ястие, но лошо приготвеният сос влошава вкуса и на добре проготвеното основно ястие. В зависимост от начина на приготвянето им сосовете биват студени и топли, а в зависимост от продуктите, вложени при приготвянето им, се делят на сосове с бульонна основа, с млечна и сметанова основа, с маслена основа, с кисела основа и сладки сосове.

Сосовете трябва да имат еднаква температура с ястието, към което се прибавят. Поднасят се по няколко начина: чрез заливане на ястието, отделно в съд и като плънка."

Малко по-надолу в книгата се дава и технологията на основния бял сос, основа за много други сосове:

"Основен бял сос. Мазнината се загрява и в нея се задушава ситно зарязан лук, докато придобие леко златист цвят. След това при непрекъснато разбъркване с лъжица се налива горещ бульон или гореща вода, докато се получи гладка кашица. Сосът се вари на по-слаб огън 20-25 минути, като се разбърква, за да не загори и да не се получат т. нар. "грахулки". През време на варенето образуващата се на повърхността на соса пяна се отстранява. След свалянето му от огъня сосът се прецежда и се овкусява.

Готовият сос се използва за заливане на меса, риби, варени зеленчуци и др.
"

Основният тъмен сос се прави по подобен начин, като разликата е в запръжката - тъмна брашнена и в бульона - много наситен от запечени кости.

Рибните сосове се правят като основните (светъл или тъмен, цветът на соса зависи от цвета на месото на рибата - светла риба - светъл сос и обратното) с брашнена запръжка и рибен бульон. Поднасят се към риби :P

Прословутият сос от печено (Gravy - грейви) се прави, като се деглазират остатъците в тавата от печено месо. Излишната мазнина се излива, а тъмните бучици се заливат с вода, бульон или комбинация от тях. Добре е да се добави и вино. Течността е двойно повече от окончателното количество сос. Сосът се вари, докато стане наполовина по-малко. Този сос също се сгъстява с брашно. Поднася се с печени меса.

Доматените сосове се правят със ситно нарязани домати, моркови, допълнително: лук, чесън, кайма / накълцано месо, гъби, като сосът се вари продължително, докато се сгъсти (чрез изпаряване на течността). Може да се пасира, за да стане гладък. Доматеноте сосове се поднасят с паста, но може да се комбинират с доста други ястия (печени и задушени птици, риби).

Основен млечен сос - светла запръжка на брашно с масло се разрежда с прясно мляко. Този сос е подходящ за макарони, зеленчуци (аспержи), гъби, светли меса.

По същия начин се приготвя основният сметанов сос (пр. мляко се заменя с течна сметана). Може да се добави топено, пушено или синьо сирене и тогава става нещо наистина приказно.

Бешамел - разновидност на основния млечен - след като поизстине сосът (до към 70 С), към него се добавят жълтъци. Приготвя се гъст, средно гъст и рядък. Гъстият се използва за пасти (заливка за мусаки, огретени и суфлета), средногъст - за някои ястия, които се запичат, а редкият - за зеленчуци, риба, бели меса и др. (поднася се в сосиера).

При винегретите съотношението между мазнина и киселина (оцет или лимонов сок) е 3:1. Те се използват за заливане на салати, варени или печени студени меса, риби и зеленчуци.

За майонезите сме писали вече.

На базата на основните сосове може да се приготвят всякакви други сосове, като се прибавят допълнителни съставки (сирена, кисели краставички, гъби, лук, чесън, подправки...), но кавото и да слагате, не се увличайте с подправките - все пак сосовете допълват и подчертават основното ястие, не трябва да го заглушават.

В моите книги и учебници се препоръчва запръжката от брашно и масло да се разрежда с горещо мляко / бульон, така няма да има бучки. На мен обаче ми е по-удобно да оттегля тигана или тенджерата от котлона и да налея на тънка струйка студено мляко или бульон. Бъркам с тел, като е по-добре телта да е с дълга (за да не се изгоря от парата) и удобна дръжка (понякога приготвянето на сосове е трудоемко). Съдовете ми са стоманени тенджери с дебело дъно или дълбок тиган.

Ще напиша рецептите на някои често употребявани сосове, но тези, които правя аз, не са чак толкова много. В "Готварство за начинаещи" се казва, че готвачите работят с 10-12 соса, у дома харесваме по-малко.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 1 мнение ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB