Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 12:05 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 6 мнения ] 
Message
Сготвено на: 27 Фев, 2012 6:07 pm Пон 



4 яйца
1 чаена лъжичка сол
2 чаени лъжички горчица на прах
6 супени лъжици бял оцет
3 чаши соево олио (Soybean oil) или друго растително олио (около 700мл.),
3 супени лъжици брашно или царевично (или друго) нишесте - не сладко
1 чаша (около 230-250 мл). вряла вода
2 супени лъжици захар
1/4 чаша (около 60мл.) оцет
1 супена лъжица сол

С фудпроцесор/миксер/блендер разбий яйцата, 1 чаена лъжичка сол, 2 супени лъжици захар и 2 супени лъжици бял оцет.
Бавно, капка по капка добави 1 чаша олио докато се разбърка добре.
Добави втората чаша олио постепенно увеличи на тънка струя.
Така направи и с третата чаша олио, докато всичко се смеси добре и се получи майонеза.
Когато всичко е смесено, добави останалите 4 супени лъжици бял оцет.

Постави останалите продукти (2 чаени лъжички горчица на прах , 3 супени лъжици брашно или нишесте, 1 чаша (около 230-250 мл). вряла вода, 2 супени лъжици захар, 1/4 чаша (около 60мл.) оцет и 1 супена лъжица сол) в тенджерка и готви докато се получи хомогенна смес.
Добави горещата смес към майонезата и разбъркай добре с машината.
Изсипи в подходящ съд и охлади в хладилника.

Полъчава се около 1 литър продукт.


  
 
Сготвено на: 27 Фев, 2012 9:58 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Kumara написа:
Изсипи в подходящ съд и охлади в хладилника.Полъчава се около 1 литър продукт.

Мила Кумара, вероятно Шефът ще се намеси, но и аз да си кажа мнението... Този път не за качеството на рецептите или качеството на превода.
Обикновено, когато някой превежда от чужд сайт рецепта, а не публикува собствена такава, коректното е да се дава препратка към сайта-източник.
В противен случай просто се приема, че е откровено плагиатство и нарушаване на нечии авторски права.
Доколкото имам някакъв опит в този форум, останал съм с впечатлението, че тук е прието да се публикуват единствено авторски рецепти, а ако се поства някоя много,много интересна чужда рецепта, то тя задължително трябва бъде придружена от информация за източника, от който е взета.
Не зная как ще реагира Шефа, но моето лично мнение е такова.


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Фев, 2012 5:43 pm Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Не знам да има правило да се качват само авторски рецепти. Ако е така аз моментално ще се самоизключа, тъй като не съм никакъв автор, нямам претенциите да съм такъв, не създавам нови рецепти и изобщо не творя.
Истина е, че ако се публикува чужда рецепта трябва да се посочи източника по някакъв начин, защото наистина е некоректно.
И е добре човек да е пробвал рецептата, но не съм разбрала да е чак задължително.


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Фев, 2012 12:11 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Маца написа:
Не знам да има правило да се качват само авторски рецепти. Ако е така аз моментално ще се самоизключа, тъй като не съм никакъв автор, нямам претенциите да съм такъв, не създавам нови рецепти и изобщо не творя.
Истина е, че ако се публикува чужда рецепта трябва да се посочи източника по някакъв начин, защото наистина е некоректно.
И е добре човек да е пробвал рецептата, но не съм разбрала да е чак задължително.

Е, ако човек не е пробвал дадена рецепта и не е убеден в качествата й, какво основание има да я презентира пред много хора и то в кулинарен форум? Само защото му харесва названието, или състава?
Това е абсолютен нонсенс, извинявай, Маце...
Ако нямаш дадености да твориш, то поне можеш (и си го правила!) винаги да напишеш - направих тази и тази рецепта и много ми хареса, затова ви я представям с или без мои добавки и трансформации.
Така е коректно, нали?
Но да направиш един твърде слаб превод на рецепта от Интернет и да го публикуваш с единствената цел да погъделичкаш Егото си, това лично на мене не ми харесва...
Има и трябва да има морал и спазване на Нетикета при публикуване във форуми и клубове, независимо с каква насоченост са. Имаш ли нещо против това?


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Фев, 2012 10:09 am Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Готин, моето и твоето мнение изобщо не си противоречат. Аз не бих пуснала рецепта, която не съм пробвала, а ако посоча такава по-скоро ще е във форумите "Търси се...", "дъра-бъра" и прочие.... и то с цел да науча нещо повече. Но хора всякакви - може така да получават информация за рецептата, макар и по не много галантен начин.За източниците и аз съм категорична - публикуваш ли чужда рецепта си трябва информация за автора. Мисълта ми беше, че тук не се качват само авторски рецепти, защото много хора влизат във форумите за да научат как се правят известни и много популярни ястия, като шкембе чорба например. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 01 Мар, 2012 1:34 am Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Маца написа:
Готин, моето и твоето мнение изобщо не си противоречат. Аз не бих пуснала рецепта, която не съм пробвала, а ако посоча такава по-скоро ще е във форумите "Търси се...", "дъра-бъра" и прочие.... и то с цел да науча нещо повече. Но хора всякакви - може така да получават информация за рецептата, макар и по не много галантен начин.За източниците и аз съм категорична - публикуваш ли чужда рецепта си трябва информация за автора. Мисълта ми беше, че тук не се качват само авторски рецепти, защото много хора влизат във форумите за да научат как се правят известни и много популярни ястия, като шкембе чорба например. :)

Съгласен съм с тебе, малко преекспонирах с авторството, може би, защото в повечето случаи публикувам авторски рецепти...
Но, явно нямаме спор, че елементарното уважение към чуждия труд изисква споменаването на автора, което понякога е много трудно доказуемо, или мястото, откъдето е взета рецептата.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 6 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB