Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 11:43 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 1 мнение ] 
Message
Сготвено на: 20 Авг, 2007 11:09 am Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Бих искала да споделя моят успешен и неболезнен опит с отказването от мазинините (наложи се по здравословни причини).
Първото, от което се отказах беше всякакво месо (вкл. морски) и колбаси. Не беше трудно защото никога не съм го обичала особено, от време на време хапвах пилешко, риба и малотрайни колбаси (а те си си предимно соя :)).
Около два месеца след като спрях месото и колбасите направих 18-дневен курс на гладолечение с плодове. След този курс изключих прясното мляко и намалих драстично млечните и яйцата - оставих киселото мляко, сиренето, кашкавала и до 3 яйца седмично. Започнах да използвам само зехтин и в по-малки количества. Пърженото отпадна, но останаха печенето с мазнина и добавянето на мазнина към продуктите в тигана и салатите.
Шест месеца след първия курс на гладолечение, направих още два последователни по 14 дни с окло 40 дни ограничена диета помежду. След тях вече не добавях мазнина нито към салати, нито към ястия, камо ли да я обработвам (или нейни източници като ядки, млечни и маслини) топлинно. По съвет на диетолога включих по малко прясно масло (около 60 гр на седмица, ако имам желание), както и сметана (до 200 гр. на седмица, ако имам желание), обезсолено козе сирене (до 50 гр на седмица) и напоследък кисело мляко (до 100-150 гр на ден, до 3 пъти седмично, пак ако имам желание). Пак по здравословни причини умишлено ограничик млечните до консумация на 50-100 гр. веднъж в седмицата или още по-рядко.
Желанието за нещо мазно и "сочно" обаче драстично намаля. Имаше един пероид около месец-два, в който беше трудно - салатите без мазнина ми бях малко безвкусни, но това беше дакато нямаше още добре узрели летни зеленчуци, сега са ми просто фантастични на вкус.
Наскоро (горе-долу година след като отказах месото) реших да опитам от доматения сос на майка ми, приготвен по класическа рецепта с мазнина - стори ми се все едно че ям сланина, толкова тежко го почувствах, а жената готви с много малко мазнина! Е, това вече беше ясено доказателство, че процеса на отказване е преминал успешно и вкусовие ми рецептори са се пренастроили към друг вид храна :)
Все пак, човек свиква и харесва храната, коята яде най-често. Ако тава са пържени неща, нормално е храна без добавени мазнини да му се струва суха и безвкусна. Както и на някой, който не яде добавенаи мазнини и животински продукти, яйцата и сосовете да му струват "тежки", а салатите с мазнина - "убити".


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 1 мнение ] 

Всички времена са UTC + 2 часа


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB