Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 8:56 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 4 мнения ] 
Message
Сготвено на: 27 Юни, 2008 6:47 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 27 Юни, 2008 6:27 pm Пет
Мнения: 1
Location: Варна
:) Здравейте приятели
моят проблем е свързан с бъбречното заболяване нефротичен синдром,което за
сажаление се появи отново след дълги години медикаментозно лчение.Аз съм млад човек и страстен любител на добре приготвеното хапване особено ако е гарнирано с различни пикантни подправки.За жалост днес прибирайки се от поредната консултация с лекар разбрах че трябва да започна наново диета, която изключва пикантно,кисело и солено.Последния път когато трябваше да спазвам диета аз не знаех дори значението на тези думи понеже бях на 4-5 годинки,а и близките ми стрателно се грижеха да не разбера тяхното значение.С годините,когато болеста загубваше сила аз станах голям любител на тези доскоро забранени неща,но уви от днес пак ми се налага да огранича тяхното присъствие в менюто си.Молбата ми е към всеки запознат с кулинарните тайни и особено тези на подправките да сподели с какво могат да бъдат заместени за да не страда и храненето ми покрай всички други перипетии през които трябва да мина в близките най-малко 2 месеца.

с уважение Орлин


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Юни, 2008 8:11 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
орлин–чаракчиев написа:
:) Здравейте приятели
моят проблем е свързан с бъбречното заболяване нефротичен синдром


Никаква шега с бъбречното заболяване!
Лекарите понякога преиграват и дават съвети принципно, без да се съобразяват с личността на болния, но така или иначе, по-добре е да се ограничиш до максимум, отколкото да пречиш на лечението.
С лакомията много лесно се свиква, но и се отвиква, когато се наложи по медицински предписания.
Орлине, ти си млад човек, както казваш. Нека да доживееш до дълбока старост, па макар и без пикантни храни и подправки.
Има подправки, които можеш да ползваш без много голям риск, азиатските народи, индийците и други специфични кухни ги ползват дори и като лекарство, но не те съветвам да заменяш острите подправки като черен пипер, чесън, лют пипер с други, по- недразнещи, само за да не се лишиш от подправки.
Просто се ограничи. Колкото и да ти се вижда чудно, само след около месец подправките няма да ти липсват и ще осъзнаеш, че от естествения вкус на зеленчуците по-добро няма и не може да има.
Според мене можеш да ползваш в малки количества индийско орехче, куркума, настъргана кора от лимон, орехи, лешници, бадеми, тиквени семки (ядките сурови или запечени - вкусовете се различават).
Обикновено препоръчвам да се замести изцяло солта с лимонов сок, но при тебе този съвет не върви.
Все пак, няколко капки лимонов сок на цяла купа салата няма да ти навредят, а ефектът е много добър.
Избягвай зеленчуците от типа спанак, лапад, киселец, лобода, щир, радика (глухарче), пресен и стар лук в пресно състояние, чесън - също. Във варено или запечено състояние може. Много добра подправка е запечен на фурна необелен стар лук на половинки - завит в алуминиево фолио или на открито. Чесън, разполовен през средата - също. Можеш да го ползваш във вид на пюре, като подправка.
Не забравяй, че дори и при най-тежките заболявания микроскопични дози подправка няма да навредят.
По-късно ще се убедиш, че "по-добре без, отколкото с малко...".
Но така или иначе, не подценявай бъбречното заболяване, по-добре се подложи на максимална диета по отношение на подправките и остри храни, нищо няма да изгубиш. Пак ти повтарям, че за твое учудване, твърде скоро ще разбереш, че има и други натурални вкусове и аромати.
Ние, европейците, не ползваме чак толкова много подправки, колкото японци, китайци и най-вече индийци, защото имаме прекрасни зеленчуци, с хубав натурален вкус и аромат.
И никога не забравяй, че микроскопични количества от най-силната и остра подправка не са вредни, стига наистина да са съвсем малки.
Примерно - лекото натъркване с чесън на купата, в която ще правиш салата ароматизира всичко достатъчно много.
Препечена филийка, леко докосната със скилидка чесън ароматизира прекрасно, а количеството е наистина микроскопично.
И т.н., просто ти давам идеи.
Успех в лечението!


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Мар, 2009 9:50 pm Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 29 Мар, 2009 9:30 pm Нед
Мнения: 1
Орлине скоро излязохме с моята дъщеря,която е на 5г.от болницата със тази диагноза и информацията относно какво трябва да яде е много оскъдна.Разбрах,че ти отдавна си боледувал но ако ми разкажеш как протече при теб заболяването,как продължи животът ти след това и след колко години се появи отново някакъв симптом ще ти бъда безкрайно задължена.Аз съм много уплашена и търся всякаква информация по въпроса.Надявам се скоро да ми отговориш. С Уважение:Румяна Севданова


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Мар, 2009 10:26 pm Нед 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Бих ви препоръчал да попитате във форума за пациенти, относно диетата и грижите при тази болест.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 4 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB