Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 2:08 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 4 мнения ] 
Message
Сготвено на: 16 Юни, 2004 11:49 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Някои пробвал ли е протеинова диета? Да сподели. Чувам противоречиви неща (все пак д-р Аткинс е умрял от инфаркт или нещо подобно и с наднормено тегло доколкото знам, а той се води за основположник на такъв тип диети поне в Америка).

Ако някои с повече опит може да ми каже с какво да заменя млякото в диетата, защото не мога да го понасям или дали да не го пропусна...ще съм благодарна!


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Апр, 2005 6:05 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Вместо протеинова диета, защо не почнеш да спортуваш по-активно? Млякото бих го заменил с кисело мляко. Аз всъщност с това се изхранвам, а прясно не обичам.


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Авг, 2007 5:30 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Темата за протеиновите диети е много стара, но подозирам че ще се преглежда и занапред, затова ще споделя моят опит и знания:

Млечните храни и месото са по-трудно усвоими от организма, отколкото растителните и при тяхното разграждане се отлагат и някои "отрови". Затова е пропоръчително да се консумират по-рядко, примерно през ден, за да има възможност организма да се очиства от ненужното.

Прясното мляко не се препоръчва на хората надминали 3-5 годишна възраст, защото с преминаването на кърмаческата възраст (в някои страни тя е до 5 г.) намаляват възможностите му да разгражда лактозата. Това е най-ясно изразено при възрастните хора, за които то изобщо не се препоръчва. От своя страна киселото мляко е добра алтернатива, защото бактерийките се хранят баш от лактозата, като я преработват :)

Протеини има в нужното на човека количество и в бобовите растения, което ги прави подходящ заместител на животинските протеини. Според някои изследвания, протеините в бобовите растения се усвояват по-пълно от организма, ако са комбинирани при поемането им с въглежидрати от зърнени растения - примерно салатка с боб и царевица.

От зърнените растения най-опасни са извлечените "бели" брашна тъй като те незабавно се превръщат от организма в захари.

Ако целта е да се свалят килограми, без да се стига до недостици в организма и обратно им качване, се препоръчва да се обогати и измени начина на хранене като се включат повече плодове и зеленчуци и се намялат храните от бяло брашно, захарите и изобщо всички храни с висок гликемичен индекс.

Може да се постигне като на закуска и до обяд се ядат само плодове, а на обяд и вечеря задължително присъства салата от пресни зеленчуци според сезона и/ или термично обработени зеленчуци. Те са богати на фибри и създават чувство за ситост. Ако не ви издържат нервите и искате десерт, пробвайте с малко (до 50 гр.) сурови ядки. За разлика от захарите в десерта, които ще забавят и затруднят усвояването на другата храна, ядките напротив, ще доставят ценни елементи и "бавни" въглехидрати. Като цяло си остава масимата "по-малко погълнати калории, повече изразходени". Т.е. без някакъв вид движение (едночасови разходки с кучето, танци, бойни изкуства, аеробики, тичане и пр.) по-трудно ще стане.

Тъй като аз не ям месо и почти не се докосвам до млечни, а исках да сваля 1-2 килца, които ми тежаха, диетологът ми ме посъветва от зърнените да ям само царевица като допълнение на белтъчно блюдо (от бобови). По този начин свалих килцата без допълнителни усилия за 2 седмици. :) Беше лесно и приятно и после не се върнаха, но имам едно наум с картофите, заради високия им гликемичен индекс и гледам да не присъстват в менюто ми повече от веднж в седмицата.

Т.е., може да е удачно млечните и месото да присъстват на трапезата 3-4 дни от седмицата, а в останалото време да се консумират бобови с малко царевица или елда.


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Юни, 2010 11:41 pm Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 21 Юни, 2010 11:12 pm Пон
Мнения: 3
Първо микроогранизмите които разгаждат захарите при нормалните хора си ги има до смърта им .Да има такива при които те липсват.И да понякога те мутират и не са способни да разграждат лактозата както при по младите хора .... ама да твърдиш,че ги няма я се замисли от каде идват те ако не от майката .... как бебето ги има ... надали са произлезли от зиготата.
Второ: защо смяташ ,че царевицата е сладка ... защото има захар.Все пак зърната на царевица предствляват семената на растението т.е. в него трябва да има достатъчно енергия /АТф/ за да се развие нов индивид .А за да има атф трябва глюкоза .


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 4 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB