Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 6:50 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 8 мнения ] 
Message
Сготвено на: 03 Апр, 2006 10:24 pm Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 12 Мар, 2006 9:26 pm Нед
Мнения: 31
Днес, минавайки през Халите и съблазнена от стоките на рибния щанд, реших да напазарувам, за да пробвам идеята си за рибен желиран кекс за рождения си ден. Знам, че не е хубаво да се правят неизпробвани неща за празници. Купих от розовия хайвер, маслинов пастет и маслини с чесън. Още не си бях оформила идеята съвсем на 100%, но аз по принцип обичам да импровизирам в готвенето. Нарязах маслинките на шайбички. Разтворих и загрях желатина и залях наредените на дъното на стъклена формичка маслинки . Може би трябваше да изчакам да се желира първо този първи пласт, обаче от къде търпение... Флякнах няколко лъжици от хайвера, при което той се разбърка с водата и стана една леко неприятна каша. Отгоре сложих и маслиновия пастет и пак залях с желатин. Въобще не остана на пластове. От водата, в която беше разтворен желатинът, всичко се разбърка (стана малко като акварелен пейзаж в розово и зелено). Единственото хубаво в цялата история май беше, че всичко това успя да се желира- това ми бяха най-големите съмнения. Мъката започна с изваждането на желето от тортата. Натопих формичката за известно време в хладка вода и се опитах да я обърна върхи поднос-нищо.... Процедурата повторих няколко пъти със същия резултат. Принудих се да обиколя с острието на нож по стените на формата и постигнах известен успех. В подноса се изсипа горната част на желето. Долната, в която бяха маслинените шайби, си остана във формата. Оказа се, че и на вкус не е кой знае какво. По принцип у нас доста се харесват и хайверът, и маслините, но в комбинация... уви-не струват. Всичко се оказа с много силен вкус и не си пасваше. Може би трябваше да овкуся и желатина, защото хем се оказа в повече, хем безвкусно блудкав.... Това, което смятам да променя е 1- продуктите-да заложа на нещо по-твърдо, не пастообразно като хайвера-може би грах, пилешко месо или късчета риба.... 2- да желирам пластовете един по един, а не да заливам след като наредя всички продукти.... 3-да овкуся желатина, като го разтворя не във вода, а в някакъв бульон...
Дайте ми някакви съвети, моля ви.... Сега имах късмет, че беше "чернова", обаче с "беловата" трябва да се представя отлично...
За сега си поставям Среден 3 :oops:


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Апр, 2006 12:08 pm Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Ross, това за по-твърдите продукти е добра идея.
Само не слагай варени яйца, че от жълтъка желето помътнява.

Защо не опиташ да желираш в малки чашки или купички? Или пък в голямо плато, но да не е като торта или кекс, а нещо гласирано, т.е. само 'мацнато' с желиран бульон.
Желираното в голям съд е много неприятно на вкус - трябва да се слага повече желатин, за да се държи формата, а той, дори и разтворен в бульон, е гадноват на вкус (в големи количества).

Тук Йосиф е дал много ценни съвети, как се работи с желатин.


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Апр, 2006 12:11 pm Вто 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
Може би не е от количеството желатин защото плодовите желирани торти имат два санта отгоре и ми са много Фкусни :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Апр, 2006 12:20 pm Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
От количеството е.
В плодовите торти желатинът не е толкова много, колкото в желираните студени предястия. Пък и пектинът от плодовете подпомага желирането :roll: .
[hide]Ако капнеш малко желатинов разтвор върху горещ котлон, няма да хапнеш повече нищо желирано :mrgreen: [/hide]


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Апр, 2006 12:32 pm Вто 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
В пачата има много желатин, но това не я прави невкусна, може би този от пакетчетата създава проблемите с вкуса?


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Апр, 2006 1:02 pm Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
yosif написа:
...може би този от пакетчетата създава проблемите с вкуса?

Yes!
И колкото е-смрадлив, толкова е по-силен (желатинът).
[hide]Допреди 1-2 години свекърва ми ползваше желатин, който го взимаше на килограм от една лаборатория до ХТИ, стягаше много яко, като бетон. Обаче как вонеше...[/hide]


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Апр, 2006 1:39 pm Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 12 Мар, 2006 9:26 pm Нед
Мнения: 31
Аз ако почета още малко за желатина и неговото естество, съвсем ще се откажа да го ползвам като продукт. Все пак обичам приятелите си :roll: И благодаря много, хванах си някои основни грешки :idea:


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Май, 2007 7:10 pm Нед 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2007 5:50 pm Нед
Мнения: 4
Location: Варна
Относно ваденето на желираното "нещо" от формата... Подгрявате малко вода в съд който е по-голям от формата в която сте желирали. Поставяте съда на "парна баня" и постепенно жилатинът по стените на съда ще се разтопи, и желираното произведение само ще си се "пльосне" след обръщане на съда. След което го слагате за малко в хладилника за да стегне повърхността и готово.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 8 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB