Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 2:36 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 13 мнения ] 
Message
Сготвено на: 06 Май, 2007 6:35 pm Нед 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2007 5:50 pm Нед
Мнения: 4
Location: Варна
Здравейте, нов съм в този форум и това ми е първото мнение. Регистрирах се защото имам нужда от помощ за тесто за пица... Чудех се в кой-раздел е най-подходящо да споделя неволите си, и счетох че това е правилното място.

Та, като за начало. Готвенето ми е нещо като хоби, като цяло съм самоук, и смея да твърдя че някои неща ги правя много добре... Ноо за сметка на това има някои неща които винаги са ми убягвали...

Едно от тези неща е тестото, във всичките му възможни форми (за хляб, пица, козунак)... Е честно казано не ми е голяма болка, че не мога да правя хляб и козунак (по начало рядко консумирам хлаб, пък за козунак да не говорим), но проблема е с пицата.

Та ето какво направих вчера. Решен вечерта да сервирам пица огледах рецепти за тесто из нета. Проблемът бе, че из различните сайтове, мерките много се разминаваха (особено пък чуждестранните където мерят всичко на купи, чаени лъжици и супени лъжици). От сега да си кажа мисля че проблема ми беше в маята.... Та ето и продуктите които ползвах.

500 гр пресято брашно
250мл вода
равна супена лъжица захар
равна супена лъжица сол
7гр жива мая
равна супена лъжица розмарин
малко олио

Та като за начало подгрях водата някъде до към 60*, разтворих вътре солта и захарта. След което от кубче мая с тегло 42гр, отрязах приблизително 1/6 което трябва да е 7гр и ги разтворих във водата. Оставих 15 минути да "живне" маята.

Така и тука май е проблема, понеже навсякъде където четох, пишеше че след 10-15 минути водата с мая трябва да се е разпенила.... Емии при мен нямаше нищо подобно, никаква пяна. Но все пак продължих смело.

Размесих брашното с розмарина и започнах постепенно да добавям брашно към водата с мая, след малко се получи лепкава топка (точно както и пишеше). изкарах я от купата, поръсих плота с брашно и почнах да меся. Самото месене го правих така: притискам тестото и го разстилам в една посока, после го прегъвам по дължина, след това го разстилам р другата посока и пак прегъвам по дължина и тн.
В указанията пишеше да меся ~15 минути или да отброя 200 прегъвания... Та избрах метода с отброяването и отброих 220 прегъвания.

Тестото вече имаше вид, в този момент си мислех че може и да се получи нещо.
Та следвайки инструкциите взех една метална купа намазах я с олио, оформих тестото като топка и него намазах с олио. Тестото в купата и отгоре покрих с алуминиево фолио. Оставих купата в леко затоплена фурна (~30-40* вече изключена) да втаса. Според инструкциите след 60-75 минути тестото трябваше да е с поне 2-пъти по-гилям обем... Е моето тесто набъбна с едва ~1/3... Оставих го и на вторично втасване още 1 час извън фурна, надигна се още малко.

Вечерта го разточих с точилка пляснах го в тавата, попекох го 5 минути без нищо отгоре, после му сложих доматите и другите му там пикантерии.

Е след като изхарах пицата от фурната.... изглеждаше фантастично, миришеше фантастично.... И на вкус беше фантастична като изключим тестото което беше като теракотена плочка (само по-към средата на пицата ставаше да се дъвче).

Излагация с две думи.

Та 99% съм сигурен че нещо покрай маята е довело до тази обърквация.
Въпросът е:
Дали количеството?
Дали начина на разтваряне (заедно със сол и захар)
Дали температурата на водата да не е била достатъчна (може би е трябвало да е вряла, за да "живне" маята)
Дали не съм ползвал грешин вид мая? Взех от магазина Хлебна "жива" мая. Направи ми впечатление обаче че навсякъде се говори за пакетчета от 7гр. А това което аз взех беше от 42... Което ме навежда на мисълта че може за някаква друга мая да става въпрос.

Много ще съм благодарен ако някой ми помогне със това пусто тесто 8)


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Май, 2007 7:32 pm Нед 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Здрасти, Zeox!
Аз също имам проблеми с пицови теста, макар че другите ми се отдават прилично :)
Та, първо да те питам: отде взе тая рецепта? :roll: Честно казано супени лъжици захар и сол на 500 гр. брашно ми звучат адски много, а разтварянето на толкова малко мая в 250 мл вода ми звучи още по-странно... Изобщо цялата рецепта ми изглежда ненужно сложна, някак си.
Но, аз само питах, професионалисти в тестените изделия като Бисквитка ще кажат точно какъв е проблемът.

Не се отчайвай, като намериш приемливо пицово тесто сподели, моля те, защото аз съм се отказала да пробвам вече :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Май, 2007 7:57 pm Нед 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Здравей zeox,

Рецептата за тестото ти е добра, може би още малко вода - към 50 мл.
Супената лъжица сол и захар са си наред - и аз винаги ги слагам.

Мисля че грешката ти е в количеството мая и температурата на водата, в която я разтваряш. Обикновено ползвам суха мая - 7 гр са за 500 г брашно, на опаковката е отбелязано, че съответства на 1/2 кубче прясна мая, което е 42 или 46 г. Тоест, маята ти е била малко.

Самата мая се разтваря в хладка вода, горещата убива дрождите. Не знам как си изчислил, че водата ти е 60 С, но е вероятно да е била доста по-топла, отколкото трябва.

Това тесто обикновено увеличава обема си 2 - 3 пъти и то доста бързо, за около час без да е в затоплена фурна.

Успех при следващото тесто.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Май, 2007 8:13 pm Нед 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2007 5:50 pm Нед
Мнения: 4
Location: Варна
Мерси за отговорите.
Както подозирах, наистина проблема е в маята. Явно е трябвало да сложа половин кубче, вместо 1/6... Но просто не бях наясно с наличието на различни видове мая.
Е следващият опит ще е идният уикенд, ще съобщя за резултатите :)

И още едно въпросче, какво мислите за слагането на розмарин в тестото?


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Май, 2007 8:33 pm Нед 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Здравей и добре дошъл, zeox!

Към писанато от колегите по-горе ще добавя следното:

Едно кубче прясна мая (40-50 г) е за два килограма брашно.

Маята втасва при Т 10 - 50 С, в идеалния вариант 26-30 С.

Розмаринът е хубаво нещо, само че трябва да се използва внимателно, особено в пица, за да не се "кара" с останалите съставки.

Пожелавам ти успех следващия път, пък може да се престрашиш и хляб да направиш 8)


Last edited by biskvitka on 07 Май, 2007 9:49 am Пон, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 07 Май, 2007 8:54 am Пон 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Ама верно супени лъжици? Аз все си мислех, че пиценото тесто като хлебното, с чаени лъжички. Ето защо "Провалите" са толкова полезни! :mrgreen:
Аз пък имах проблеми с едно кейкоподобно тесто за пици, содено, все не бухваше и накрая ми писна и спрях да опитвам.


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Май, 2007 9:14 am Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Може ли като един укендов пицайоло да се изкажа?

Ще приема мълчанието ви като "да". :P

Поначало оригиналните пицови теста нямат мая. Пицата с бухнало тесто е поамериканчване на идеята. И аз като една парче американче също правя тестото за пица с мая.

На кило брашно слагам 1/4 кубче и водата ми е със стайна температурта. Просто преди да замеся тестото правя опара (закваска) и се получават много добри резултати (определено не се цитирам).


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Май, 2007 12:36 pm Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
[quote="MR.LAZY"]
Кат' знаеш толкоз, на следващия пикник да донесеш по една пица. Моята моля да е с ананас и шуМка!


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Май, 2007 1:02 pm Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Лошото на пиците е, че трябва да се консумират топли, а никой не може да ме накара да приготвям пица в 7 сутринта.


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Май, 2007 1:53 pm Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Куцо пиле написа:
Ама верно супени лъжици? Аз все си мислех, че пиценото тесто като хлебното, с чаени лъжички.


Пиле, от това тесто можеш да си направиш и хляб - получава се ръчен хляб като от фурните от едно време.

Равни супени лъжици сол и захар - с 500 г брашно и около 300 мл вода се получава доста голям хляб, не се усеща сладък или солен вкус.


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Май, 2007 3:26 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
1 с.л. сол на мен ми се струва, че е страшно много :oops:
Захарта си е в норма :P


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Май, 2007 3:49 pm Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
2 ч.л. сол не се ли равняват на равна супена лъжица сол :roll:


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Май, 2007 5:23 pm Пон 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Мойта готварска супена мисля, че побира поне 3 ч.л. с връхче :P
Но, мерси за рецептата, zeox, ще взема да го пробвам това тесто (без розмарина). :)


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 13 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB