Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 19 Апр, 2024 8:27 pm Пет

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 108 мнения ]  Към страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Next
Message
Сготвено на: 18 Ное, 2008 10:22 am Вто 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
gotin написа:
защото ако пипнеш фазата на тока и чешмата ще има да се друсаш като от Свети Витово хоро


Ъм, аз първа си признавам, че на електрическа тема съм пълна дупка, та да си питам: как мога да пипна фазата заедно с чешмата? :oops:


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Ное, 2008 12:17 pm Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Маца написа:
Явно наплашена от силно заразния вирус съм станала твърде внимателна, не успях вчера 3-те манджи, които пекох да ги изгоря, да ми се неначуди човек. :)


Маце, такива дни трябва да си ги отбелязваш с червено в календара и всяка година да ги честваш!


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Ное, 2008 1:58 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Куцо пиле написа:
gotin написа:
защото ако пипнеш фазата на тока и чешмата ще има да се друсаш като от Свети Витово хоро


Ъм, аз първа си признавам, че на електрическа тема съм пълна дупка, та да си питам: как мога да пипна фазата заедно с чешмата? :oops:


Пиленце, по-добре да не знаеш...
За съжаление, твърде лесно е.
Обикновено става от недобре заземен електрически уред, по корпусът на който тече фаза.
Въпросната фаза, съчетана с нулата от чешмата перфектно (за съжаление...) дава 220 волта.
Затова внимавай, когато пасираш или миксираш нещо на самата мивка, може да е много опасно.
Обикновено големите електроуреди за предпазени при монтирането им, но проблемите в 90% от случаите идват от лошо направена електроинсталация, когато не е свързано "Шуко"-то на контактите правилно.
Тогава цялата система "Шуко" става безпредметна и рискът от токов удар си остава висящ като Дамоклев меч над всеки в кухнята.
Съзнавам, че това, което пиша е доста стряскащо, но по-добре стреснат, но жив...


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Ное, 2008 2:32 pm Вто 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Готин, благодаря за пояснението. И без това ме е шубе от ток, та съм внимателна. Ако се стигне да пробвам съвета на Kristi, ще го направя в банята, където има само бойлер. Още повече, че в кухнята съм с 'Юнга", който е перманентно на топла вода, така че няма как да употребя при изгаряне :)


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Ное, 2008 7:37 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Куцо пиле написа:
gotin написа:
защото ако пипнеш фазата на тока и чешмата ще има да се друсаш като от Свети Витово хоро


Ъм, аз първа си признавам, че на електрическа тема съм пълна дупка, та да си питам: как мога да пипна фазата заедно с чешмата? :oops:


Пиле, трябва да имаш три ръце, или водата ти да тече непрестанно за да държиш с едната ръка ел.уред, да пуснеш водата с втората и да сложиш изгоряната (третата) под водата. :) Така че според мен шансовете ти да те тресне тока, като си слагаш ръката под студената вода са толкова големи, колкото да ти се случи същото премеждие като си миеш ръцете.


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Ное, 2008 7:46 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
kristi написа:
Куцо пиле написа:
gotin написа:
защото ако пипнеш фазата на тока и чешмата ще има да се друсаш като от Свети Витово хоро


Ъм, аз първа си признавам, че на електрическа тема съм пълна дупка, та да си питам: как мога да пипна фазата заедно с чешмата? :oops:


Пиле, трябва да имаш три ръце, или водата ти да тече непрестанно за да държиш с едната ръка ел.уред, да пуснеш водата с втората и да сложиш изгоряната (третата) под водата. :) Така че според мен шансовете ти да те тресне тока, като си слагаш ръката под студената вода са толкова големи, колкото да ти се случи същото премеждие като си миеш ръцете.

Фазата дава контакт не с водата, а с метала на чешмата.
Иначе идеята ти за трите ръце е привлекателна...
напълно реална ситуация е да държиш в едната ръка пасатор с метален накрайник и с другата да пипнеш чешмата.
Когато обяснявам такива неща, изхождам от факта, че съм учил за тези неща 5-6 годинки и предпочитам да не се шегувам глупаво с опасност за живота.


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Ное, 2008 8:05 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
gotin написа:
Фазата дава контакт не с водата, а с метала на чешмата.
Иначе идеята ти за трите ръце е привлекателна...
напълно реална ситуация е да държиш в едната ръка пасатор с метален накрайник и с другата да пипнеш чешмата.
Когато обяснявам такива неща, изхождам от факта, че съм учил за тези неща 5-6 годинки и предпочитам да не се шегувам глупаво с опасност за живота.


Само че ние говорим за изгаряне, а не за порязване. Би ли ми обяснил как Пилето ще се изгори с пасатора, моля?


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Ное, 2008 11:00 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
kristi написа:
gotin написа:
Фазата дава контакт не с водата, а с метала на чешмата.
Иначе идеята ти за трите ръце е привлекателна...
напълно реална ситуация е да държиш в едната ръка пасатор с метален накрайник и с другата да пипнеш чешмата.
Когато обяснявам такива неща, изхождам от факта, че съм учил за тези неща 5-6 годинки и предпочитам да не се шегувам глупаво с опасност за живота.


Само че ние говорим за изгаряне, а не за порязване. Би ли ми обяснил как Пилето ще се изгори с пасатора, моля?

Не, в моето обяснение става дума единствено за поражение от ток.
Аз не говоря нито за порязване, нито за изгаряне, това, което обяснявам няма нищо общо с това, просто се отвори дума в темата.Независимо от всичко, не е лошо да имаш предвид и това, което обяснявам и за което предупреждавам.
Във Франция токът е същият като у нас... :)


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Ное, 2008 11:24 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
gotin написа:
...Независимо от всичко, не е лошо да имаш предвид и това, което обяснявам и за което предупреждавам.
Във Франция токът е същият като у нас... :)


Прав си, че токът е същия, но има една джаджа, която се казва деференциялен прекъсвач - в момента, в които засече някакво късо съединение, прекъсва тока. Този прекъсвач е задължителен за всички домашни инсталации. Така че вече никoй не може да умре като Клод Фрaнсоa. Би трябвало и в Б-я да се продават тези устройства.


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Ное, 2008 11:28 am Сря 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Леле, вече се чувствам изгорена, изпорязана и ударена от ток :lol:

Kristi, цяло щастие, че нямам три ръце, а и двете налични не са най-сръчните. :mrgreen:

Готин, признателна съм за предупрежденията, обаче за успокоение ще кажа, че никога не върша каквото и да е с електроуреди до чешмата просто, защото няма място. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Ное, 2008 11:41 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Куцо пиле написа:
Леле, вече се чувствам изгорена, изпорязана и ударена от ток :lol:
Kristi, цяло щастие, че нямам три ръце, а и двете налични не са най-сръчните. :mrgreen: )


Пиле, честно казано, понякога съм си мечтала да съм като индийските богове - с много чифтове ръце. :lol: Свършвам си работата за нула време и после - рахат. ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Ное, 2008 12:16 pm Сря 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Ох, Кристи, ами че това са просто повече пръсти за рязане и горене :lol: Но ако си сръчна, разбирам те. :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Ное, 2008 5:50 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Куцо пиле написа:
Леле, вече се чувствам изгорена, изпорязана и ударена от ток :lol:

Kristi, цяло щастие, че нямам три ръце, а и двете налични не са най-сръчните. :mrgreen:

Готин, признателна съм за предупрежденията, обаче за успокоение ще кажа, че никога не върша каквото и да е с електроуреди до чешмата просто, защото няма място. :)

Ох, отдъхнах си...
Явно Господ те пази...
Удрял ме е ток, виждал съм поразени от ток - страшно е...
Както се казва "Сложи си едно на ум...".


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Ное, 2008 6:29 pm Сря 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
gotin написа:
Ох, отдъхнах си...
Явно Господ те пази...
Удрял ме е ток, виждал съм поразени от ток - страшно е...
Както се казва "Сложи си едно на ум...".


Ами, пази ме разположението на кухненския плот. :mrgreen: Имам си едно наум, майка ми много се страхуваше от ток, та съм запомнила.
Между другото, сега се сетих, че наистина ме е хващал ток докато си мия ръцете, в предишния ни апартамент, където имаше проблем със заземяването, а и токът, който пускаха беше за строителни, не битови, цели.


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Ное, 2008 10:36 am Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Задушеният на пара зелен фасул замалко да стане печен на суха тенджера. Спаси го фактът, че приставката за пара все пак е на крачета. Иначе тенджерата здраво обгоря, накиснала съм я и ще видя дали довечера ще успея да я спася.
И в свое оправдание ще кажа, че това не беше от разсейване, не го бях забравила, и бях сипала (според мен) достатъчно вода. Моята печка сдава багажа и от време на време взима самостоятелно решение колко точно да нагрее котлона или фурната.


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Ное, 2008 5:34 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Много самоволна тази печка! Накажи я за самоуправство!


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Ное, 2008 7:12 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Пиле, вчера ходих да си снимам крака на рентген и видях едни страшни гумени ръкавици - чак до лакътя сигаха. Веднага се сетих за теб - няма как да се изгориш с тях, ама пък хич не са естетични, а май и удобни. Така че ти остава да внимаваш повече.
Що се отнася до мнoгoто ръце, и аз не съм от най сръчните - изгарям се доста често, особено с фурната и грила. (Затова знам наизуст формулата. :lol: :lol: :lol: ) Но съм готова да поема риска, ако мога да си осигуря малко повече почивка.


Мацо, аз готвя зеленчуците на пара в херметическата тенджера. Хем стават по-бързо, хем трябва наистина да заспиш, за да я забравиш така, че да ти се изпари цялата вода.


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Ное, 2008 9:14 pm Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 16 Юли, 2007 6:29 pm Пон
Мнения: 58
Location: дупница
Доста време и аз събирах кураж, за да си призная за тиганчето... Имах си тиган за палачинки, плитък, тефлонов - абе изобщо идеален за подхвърляне на палачинки!!! Веднъж дори успях да направя объщане и половина ! Но след един злополучен омлет му налях вода и го оставих на котлона, за да го измия след като се прибера... :( Даже включих котлона за малко на 6 и си излязох. Привечер се връщам и случайно забелязах че апартаментът ми е поопушен, а стъклокерамичният котлон продължава да работи на 6 (следователно свети) . Ако тефлоновото покритие беше издържало , без угризения щях да ви кажа марката на тигана. :oops:


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Ное, 2008 4:30 am Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
emzeperix написа:
Доста време и аз събирах кураж, за да си призная за тиганчето... Имах си тиган за палачинки, плитък, тефлонов - абе изобщо идеален за подхвърляне на палачинки!!! Веднъж дори успях да направя объщане и половина ! Но след един злополучен омлет му налях вода и го оставих на котлона, за да го измия след като се прибера... :( Даже включих котлона за малко на 6 и си излязох. Привечер се връщам и случайно забелязах че апартаментът ми е поопушен, а стъклокерамичният котлон продължава да работи на 6 (следователно свети) . Ако тефлоновото покритие беше издържало , без угризения щях да ви кажа марката на тигана. :oops:

Не е била виновна марката принципно...
Тефлонът просто е вид пластмаса и над 270 - 300 градуса започва да се деструктира при всички случаи, при което става канцерогенен.
А една карамична печка на 6 за часове наред сигурно е вдигнала подобна температура, та фирмата и марката вероятно не са виновни, просто е нямало алтернатива покритието да оцелее.


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Ное, 2008 10:24 am Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
kristi написа:
Мацо, аз готвя зеленчуците на пара в херметическата тенджера. Хем стават по-бързо, хем трябва наистина да заспиш, за да я забравиш така, че да ти се изпари цялата вода.


А, нали наскоро писах за запечените шницели в ТПН. :)
Зеленчуците, които правя стават готови за 10 - 15 минути, няма никакъв смисъл да ги слагам в ТПН, защото докато се нагрее тя те вече ще са готови в обикновената тенджера.


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Ное, 2008 10:46 am Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
kristi написа:
страшни гумени ръкавици - чак до лакътя сигаха. Веднага се сетих за теб - няма как да се изгориш с тях, ама пък хич не са естетични, а май и удобни.


Kristi, гумата за жалост също гори и то доста добре, та едва ли биха ми били полезни. :( Да не говорим, че съм успявала да се изгоря и над лакътя, та... А за естетиката пък особено много ми пука, да ти кажа, нали все готвя в строги вечерни одежди :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Ное, 2008 10:50 am Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Куцо пиле написа:
....нали все готвя в строги вечерни одежди :lol:


Пиле и аз вече съм решила да престана да готвя с роклята с гол гръб, щот нали съм бивша блондинка и все я обличам наопаки, а пък така площта за изгаряне се увеличава неимоверно. :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Ное, 2008 11:01 am Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Недей, че ме заболя :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Ное, 2008 11:58 am Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Маца написа:
Куцо пиле написа:
....нали все готвя в строги вечерни одежди :lol:


Пиле и аз вече съм решила да престана да готвя с роклята с гол гръб, щот нали съм бивша блондинка и все я обличам наопаки, а пък така площта за изгаряне се увеличава неимоверно. :lol:


Неееее!


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Ное, 2008 1:24 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
В това отношение,откак ползвам тенджерите и тиганите на Zepter,няма загаряне и изкипяване.Веднъж само бях и аз позаспала и позабравила тенджерата на огъня(газ),но след спасителната акция за мръвките,накиснах с топла вода съдинката за половин час,и много лесно и без стържене(загорялото само се отлепи),я измих без следи от злополуката.Което е добро,си е добро!


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 108 мнения ]  Към страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Next

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB