Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 2:07 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 108 мнения ]  Към страница 1, 2, 3, 4, 5  Next
Message
Сготвено на: 12 Ное, 2008 3:57 pm Сря 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Това го почвам като сезонно продължение на Мацината 'лятна форма'.

Тия дни, откакто застудя и мозъкът ми превключи на по-бавно, та успях да си унищожа (почти сигурно) една от любимите тенджери, загаряйки нахут в нея. :oops: То аз си знам, че като не ми се прави нещо, по-добре да не го почвам, но нахута го бях киснала цяло денонощие за хумус и не ми се искаше да покълва. Та сложих го да си се вари, с дота водица, седнах пред Барнаби и... като станах да си изхвърля пепелника след час ме посрещна чудна миризмица. Поовъглени бяха, но поне не се бяха слели зърната с дъното на тенджерата, та има минимална надежда. Само да видим кой ще стърже, де :twisted:
Като човек постоянстващ същата вечер си изгорих симетрично китките (на ръцете) във фурната, крайно време е за ония дълги ръкавици...


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Ное, 2008 4:00 pm Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Човек да се чуди да се смее ли, да плаче ли...

У-Н-И-К-А-Л-Н-И сте двете с Маца!


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Ное, 2008 4:04 pm Сря 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
А, няма място за плач, в никакъв случай. Аз вече хич и не обръщам внимание, ама искам ръкавици, щото е неестетично някак с тия белези по лапите. :mrgreen:

Маца е единствена, ама и Мишините висоти не съм достигала, все още не съм се докарвала до шевове от кулинарстване. :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Ное, 2008 4:44 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Пък аз вчера правих сандвичи с яйца и сирене на грила на фурната. За да ми е по-лесно да измия тавата, сложих филиите на хартия за печене. И се замотах с нещо друго :oops:

Резултат: тавата беше спасена само благодарение на хартията, която пък беше направо изпепелена, а сандвичите бяха добре овъглени ;)

Пиле, минавай на консервиран нахут.


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Ное, 2008 5:01 pm Сря 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
biskvitka написа:
Пиле, минавай на консервиран нахут.


Мда, помислих си за това, ама друго си е да си го киснеш, да си го вариш...

Добре, че ти е оцеляла тавата. Пък и ти без повреди си минала :)


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Ное, 2008 5:10 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Аз пък си загорих вчера по обяд лещата. :) Половината от нея я остъргах от тенджерата. :mrgreen: . Щом като е масово явление , сигурно е било от атмосферното налягане. . По принцип, преди рядко ми се случваше, ама в последно време .....Може да прихваща. :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Ное, 2008 6:02 pm Сря 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
миш маш написа:
Щом като е масово явление , сигурно е било от атмосферното налягане.


Това ще да е причината, да! :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Ное, 2008 6:08 pm Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Куцо пиле написа:
миш маш написа:
Щом като е масово явление , сигурно е било от атмосферното налягане.


Това ще да е причината, да! :mrgreen:


А и сигурно дивите свине са яли нещо, което не им е понесло... (Така казва моят приятел Обеликс в една от историите за Астерикс.)


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Ное, 2008 10:05 am Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Дами, искам да си призная, че това всъщност е вирус, който аз разпръсквам, съвсем злонамерено, във виртуалният свят. :)
Макар че някои от вас имат такива подвизи, в сравнение с които моите са направо незабележими.
Аз рядко се самонаранявам, като изключим леките изгаряния от ютията и тук-там от фурната, явно съм само садо, но не и мазо. :)
Пиле, напълно те разбирам, аз като видя Барнаби забравям всичко. :) Даже Мацин е свикнал с тази ми особеност. :)
Може би трябва едно курсче за лична безопастност и самозащита да спретне "Как да загарям тенджерите и опропастявам яденето без да се самонаранявам?" :) .
[hide]Алеко, те историите са си за Обеликс, но създателите нещо са се объркали. :) [/hide]


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Ное, 2008 3:23 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
Май трябва да ви забраним да общувате! Учите се една от друга!!!


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Ное, 2008 3:42 pm Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Сетих се за още един подвиг 8)

Наскоро правих магданозени кюфтета и за да смеля по-бързо магданоза, реших да му помогна, като мушнах в робота дърената дръжка на любимата ми шпатула.
Дръжката, естествено, се поскъси малко, но по-лошото е, че от капака се отчупи едно голямо парче пластмаса и разни малки и остри парченца продължиха да се отчупват при следващите включвания на робота. Това го разбрах, когато направих тиквеник (тиквата настъргана с робота, естествено) за гости :oops:

Днес в пристъп на гениалност изпилих острите ръбове и се надявам, че повече няма има "изненади".


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Ное, 2008 4:10 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
biskvitka написа:
Сетих се за още един подвиг 8)

Наскоро правих магданозени кюфтета и за да смеля по-бързо магданоза, реших да му помогна, като мушнах в робота дърената дръжка на любимата ми шпатула.
Дръжката, естествено, се поскъси малко, но по-лошото е, че от капака се отчупи едно голямо парче пластмаса и разни малки и остри парченца продължиха да се отчупват при следващите включвания на робота. Това го разбрах, когато направих тиквеник (тиквата настъргана с робота, естествено) за гости :oops:

Днес в пристъп на гениалност изпилих острите ръбове и се надявам, че повече няма има "изненади".


Неееее!


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Ное, 2008 4:30 pm Чет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Кабал, недей така, с обмен на информация ставаме по-предпазливи (надявам се) :mrgreen: Иначе сме си самородни таланти.

Биски, ти обаче биеш по точки - ти си даже рационализатор!


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Ное, 2008 11:42 am Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Мацо, Пиле, Миш, Биски - с голямо любопитство чета кулинарните ви неволи. На мен преди ми се случваше да загарям яденетата, но си купих кулинарен часовник, и за да съм сигурна, слагам и този на фурната да звъни. Така намалих значително миризмата на изгоряло в кухнята. Даже почти изчезна.
Що се отнася до рязането с ножове - не съм стигала до кокал и кръвоизливи - от време на време, някоя малка резка и това е. Но пък имам големи премеждия с пърженето - редовно пръските олио ми целят отчите - мъжа ми казва че трябва да пържа със скиорски отчила - представете си картинката.
Иначе ви съветвам, като се изгаряте по ръцете да използвате формулата 15-15-15. Поставяте си изгоряното на 15 см, под 15 градусова вода (студена, от чешмата) за 15 сек. Ако го направите веднага, много облекчава болката от изгарянето.


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Ное, 2008 2:06 pm Съб 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
O, Kristi, мерси за съвета! Ама как ще отмеря 15 см от чешмата... Аз засега ползвам крем Здраве, освен ако не забравя, че съм се изгорила и се сетя като е станал вече мехура :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Ное, 2008 9:04 am Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Куцо пиле написа:
... Ама как ще отмеря 15 см от чешмата...


Пиле, един-два см разлика не е голям проблем. И аз не ги меря с метър. Просто формулата е идеалния вариант и лесно се запаметява, но малки отклонения в разстоянието и температурата на водата, не са фатални. Важното е веднага да сложиш изгоряното под студена вода.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Ное, 2008 9:46 am Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 12 Май, 2008 9:52 am Пон
Мнения: 157
kristi написа:
Куцо пиле написа:
... Ама как ще отмеря 15 см от чешмата...


Важното е веднага да сложиш изгоряното под студена вода.

На абсолютно същото мнение съм. При липса на вода може да се сложи сняг, лед и т.н. и след като болката намалее значително, се маже - аз в най-първия момент предпочитам Пантогел (има ментол, който много облекчава), а след това мазничко, като ланолин, благ мехлем (Dulce) или Дефламол.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Ное, 2008 1:11 pm Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Куцо пиле написа:
Ама как ще отмеря 15 см от чешмата...
Горе-долу една чо-педя.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Ное, 2008 1:35 pm Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
MR.LAZY написа:
Куцо пиле написа:
Ама как ще отмеря 15 см от чешмата...
Горе-долу една чо-педя.


Една каква педя?


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Ное, 2008 1:44 pm Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Шефе, много ти е малка педята, моята е 20 см. :)
И аз се чудя какво е това чо-педя?


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Ное, 2008 3:17 pm Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Моята е 24 на лявата ръка. На дясната е 23. Та, педя е разстоянието от върха на палеца до върха на малкия пръст по най-кратката линия. Чо-педя е от върха на палеца до върха показалеца по най-кратката линия. Ама, сте неуки :P.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Ное, 2008 3:21 pm Пон 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Мерси за разясненията. Дано не се налага скоро да пробвам. :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Ное, 2008 5:02 pm Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Направо сме си прости. :)
Не знаех, че изобщо има понятие, обозначаващо точно тази дължина. И, МД, измерих си го, 17 см. ми е, начи съм от нестандартните простаци. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Ное, 2008 8:47 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Куцо пиле написа:
O, Kristi, мерси за съвета! Ама как ще отмеря 15 см от чешмата... Аз засега ползвам крем Здраве, освен ако не забравя, че съм се изгорила и се сетя като е станал вече мехура :mrgreen:


Жива да си, отмери си поне метър и половина от чешмата, защото ако пипнеш фазата на тока и чешмата ще има да се друсаш като от Свети Витово хоро дорде започнеш да светиш и ти...
Черен хумор, ама си е вярно, да знаеш...
Че както сте го подкарали, вече всичко може да се очаква от вашата групичка (вие си знаете кои...) :) :) :)


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Ное, 2008 10:16 am Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Дами, освен че ни набедиха за глупави и прилепчиви, сега вече сме и групари. :)
Аз мислех, че е клубче, но явно се очаква от нас да изнасяме програма.
Явно наплашена от силно заразния вирус съм станала твърде внимателна, не успях вчера 3-те манджи, които пекох да ги изгоря, да ми се неначуди човек. :)


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 108 мнения ]  Към страница 1, 2, 3, 4, 5  Next

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB