Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 8:22 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 14 мнения ] 
Message
Сготвено на: 14 Ное, 2009 11:02 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 14 Ное, 2009 10:27 pm Съб
Мнения: 2
Ох здравейте кулинари искам да ви се похваля или да ви се оплача, правя един козуначен кекс и всеки път го изгарям отвън,а отвън остава недопечен :)

Моля ви ако има някаква тайна в печенето на козунак да ми я кажете, че вече и кучето не иска да го яде този кекс :)


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Ное, 2009 9:34 am Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Пробва ли да го печеш на по-слаба температура и съответно по-дълго?


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Ное, 2009 2:09 pm Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 14 Ное, 2009 10:27 pm Съб
Мнения: 2
Пробвах и така и пак не стана :(
Явно не ми е писано да го направя хубав, а там където се опече добре е много вкусен :)


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Ное, 2009 2:48 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
hei_ti написа:
Ох здравейте кулинари искам да ви се похваля или да ви се оплача, правя един козуначен кекс и всеки път го изгарям отвън,а отвън остава недопечен :)

Моля ви ако има някаква тайна в печенето на козунак да ми я кажете, че вече и кучето не иска да го яде този кекс :)

Може би ако дадеш точната рецепта, спецовете тук в тази област, ще открият къде е грешката?


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Ное, 2009 8:47 pm Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
hei_ti, пробвал ли си да печеш с фолио отгоре, слага се като започне да покафенява отгоре и се маха към края на печенето.


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Мар, 2010 7:54 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 21 Фев, 2010 9:03 pm Нед
Мнения: 40
Location: гр СТАМБОЛИИСКИ
Прибавете към козунака, една лъжица твърд алкохол, за да бухне по добре, защото при втасване самото тесто отделя алкохол и това се получава втасването. После го слагате във студена фурна и включвате на 180 градуса и като се зачерви .. изключвате. Успех :)


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Мар, 2010 6:51 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
elena55 написа:
Pribavete kam kozunaka , edna lajica tvard alkohol , za da buhne po dobre , zashtoto pri vtasvane samoto testo otdelq alkohol i tova se poluchava vtasvaneto. Posle go slagate vav studena furna i vkliuchvate na 180 gradusa i kato se zachervi .. izkliuchvate. Uspeh :)

По-голяма глупост не бях чувал...
При втасването на маята се отделят мехурчета въглероден двуокис, които правят тестото да бухва, да увеличава обема си.
Добавянето на "твърд алкохол" единствено ще доведе до умъртвяване на дрождите, там където успее да контактува с тях. Следователно, няма да бухне повече, а точно обратното.


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Мар, 2010 4:08 pm Нед 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
elena55, пиши на кирилица!


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Мар, 2010 1:08 am Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 21 Фев, 2010 9:03 pm Нед
Мнения: 40
Location: гр СТАМБОЛИИСКИ
Не се шашкаите,алкохола наистина помага опитаите нямада сажалявате[/quote][/u][/i]


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Мар, 2010 12:07 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
gotin написа:
elena55 написа:
Pribavete kam kozunaka , edna lajica tvard alkohol , za da buhne po dobre , zashtoto pri vtasvane samoto testo otdelq alkohol i tova se poluchava vtasvaneto. Posle go slagate vav studena furna i vkliuchvate na 180 gradusa i kato se zachervi .. izkliuchvate. Uspeh :)

По-голяма глупост не бях чувал...
При втасването на маята се отделят мехурчета въглероден двуокис, които правят тестото да бухва, да увеличава обема си.
Добавянето на "твърд алкохол" единствено ще доведе до умъртвяване на дрождите, там където успее да контактува с тях. Следователно, няма да бухне повече, а точно обратното.


Готин, знаеш много неща, но понякога се изказваш неподготвен. Елена55 е напълно права, че при ферментирането на хлебната мая се отделя и алкохол. Процеса е наи-обикновена алкохолна ферментация - дрождите абсорбират захарите и ги преработват в етанол и въглероден двуокис. В козунака на пилето, а и в много други тестени изделия с мая се слага малко алкохол, които ни най-малко не попречва на втасването.
И да отговоря на въпроса за печенето. Струва ми се, че темата е вече доста обсъждана някъде. Но накратко - тайната е като втаса хубаво се слага за не повече от 10 мин. в фурна на 200° и после се допича на 170 за около 30 мин. Зависи от дебелината на козунака.


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Мар, 2010 10:50 am Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Само да добавя, че алкохолът прави което и да е тесто (което след това се пече) по-крехко и вкусно.


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Мар, 2010 3:58 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
biskvitka написа:
Само да добавя, че алкохолът прави което и да е тесто (което след това се пече) по-крехко и вкусно.

На тебе ти вярвам...
А в какъв процент или в какви граници се добавя, изобщо - на килограм тесто колко алкохол?
Все пак трябва да има някакъв критерий, нали...
А, ако можеш и да кажеш как, на какъв принцип, действа алкохолът, ще бъде върхът. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Мар, 2010 5:33 pm Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Количеството е около 1 с.л. на килограм тесто (не кг брашно!!!).

Използвам концентриран алкохол (бренди, метакса, уиски, водка), според това, какъв аромат ми е необходим.
Водката е универсална, заради липсата на парфюм, но у нас почти никога няма. Преди време я замених с медицински спирт, разреден с вода; майка ме видя и ехидно попита, дали набухвателят ми не е сода каустик :mrgreen:

Мисля, че действието на алкохола е следното: той се изпарява много по-бързо от водата и така се образува хрупкава коричка. Тестото без мая става на много фини пластове (като многолистно тесто без набухвател) без големи усилия с разточване и редене на слоеве тесто/масло.

Предполагам, че има още много какво да се каже по въпроса, но в момента се сещам само за това :oops:


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Мар, 2010 7:10 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
biskvitka написа:
Количеството е около 1 с.л. на килограм тесто (не кг брашно!!!).
Предполагам, че има още много какво да се каже по въпроса, но в момента се сещам само за това :oops:

Благодаря ти и за това!
Ще търся повече информация по въпроса, важното е, че е вярно и върши работа.
Моите най-дълбоки извинения на елза17 за недоверието! :oops:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 14 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB