Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 11:22 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 57 мнения ]  Към страница 1, 2, 3  Next
Message
Сготвено на: 30 Мар, 2007 8:58 pm Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Изключая Викторчо, който е отглеждан с тази цел :mrgreen:, как ви се струва да изядете домашния си любимец? Например ние гледаме златни рибки, които са си чисти шаранчета и ако се отглеждат на воля, мога да порастнат доста големи - сиреч ще стават за йеденье. Само че ще ми е жал, да изям някое рибе. В същото време ми се струва доста цинично такова чувство, след като омахвам всякакви риби без капка угризение.

С какво домашният любимец е заслужил по-различното ни отношение от недомашния му събрат(сестра)? Не си мислете, че призовавам за вегетарианстване, но ми е странно как ядем толкова близко като физиология до човека животно като прасето, а в същото време се грижим за доста по-глупави животни като котките, например (да ме извниняват котколюбителите)?

Личното ми мнение е, че не можеш да ядеш месо и да обичаш животните (в не-кулинарен план).


 Profile  
 
Сготвено на: 31 Мар, 2007 12:22 am Съб 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
MR.LAZY написа:
С какво домашният любимец е заслужил по-различното ни отношение от недомашния му събрат(сестра)?

С каквото Антон от всички останали мъже, с които се разминавам по улиците, засичат ме с колите си, работя и т.н., понял? :mrgreen: Те сигурно са много готини хора, но нямам сили да ги обичам всички.
А сериозно, за вегетарианството си прав, но не съм дорасла напълно за това. Поне не нося кожи, предпочитам книги на рециклирана хартия, уших си чинно торбичка и пазарувам като овчарчето Калитко. Толкова мога засега.


 Profile  
 
Сготвено на: 31 Мар, 2007 11:55 am Съб 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
to4ica написа:
MR.LAZY написа:
С какво домашният любимец е заслужил по-различното ни отношение от недомашния му събрат(сестра)?

С каквото Антон от всички останали мъже, с които се разминавам по улиците, засичат ме с колите си, работя и т.н., понял? :mrgreen:
Не ги обичаш, но не ги ядеш, нали? :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 31 Мар, 2007 1:57 pm Съб 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Сериозно казано, мисля, че котките и кучетата конкретно не са ядивни, щото са хищници и вероятно месото им не е толкова вкусно, колкото на преживните и на свинете (които също чувала съм не отказват мръвка, ама...)
В същото време обаче австралийските аборигени похапват котки на чеверме, ама от недоимък :-?
Съгласна съм с Точица отвсякъде :mrgreen: Аз си се наричам хранителен лицемер точно защото обичам всички животни (освен скакалците), но също толкова обичам да похапвам малка част от тях. А, и кожи нося, както и кожени обувки, по чисто практически съображения. Ама да не навлизаме в тази тема, че страшно ще стане :P


 Profile  
 
Сготвено на: 31 Мар, 2007 3:21 pm Съб 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
MR.LAZY написа:
Не ги обичаш, но не ги ядеш, нали? :lol:

Абе някои ми иде да ги изям от яд, но се въздържам :mrgreen:
Принципът ми е да не ям познати - като съм гушкала някое малко агънце, абсурд да го изям на курбан. Птици не обичам, страх ме е от тях, стряскат ме и ги приемам само във вид, готов за готвене. От рибите запазвам само толкова, колкото можем да изядем наведнъж. Знам, че е лицемерно, обаче това е.
Домашният любимец не е животно, той е част от семейството. Е, не включвам папагала Тошо, с когото не се понасяхме до такава степен, че се спомина от неразбиране млад и зелен :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 31 Мар, 2007 6:28 pm Съб 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
to4ica написа:
Домашният любимец не е животно, той е част от семейството.

Именно 8) Дори да е прасе, крава или овца.

to4ica написа:
Принципът ми е да не ям познати - като съм гушкала някое малко агънце, абсурд да го изям на курбан


Като бях малка, на село при роднините, леля-баба ми клъцна врата на една кокошка. Изумих се, че тялото подскачаше самостоятелно. После я направи на супа. Не можах да я ям, миришеше ми :cry: хем че не познавах конкретната кокошка. Обаче ме е кълвал петел и ме е шубе от ония ми ти човки :evil:

Ако не говорим толкова сериозно обаче: Виктор, пълнен с ориз с подправки, би бил мечта, с бяло вино :lol: :lol: :lol: Ама е вече контаминиран :P с тютюн, та ще трябва да се въздържим.


 Profile  
 
Сготвено на: 01 Апр, 2007 10:29 am Нед 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Куцо пиле написа:
Ако не говорим толкова сериозно обаче: Виктор, пълнен с ориз с подправки, би бил мечта, с бяло вино :lol: :lol: :lol: Ама е вече контаминиран :P с тютюн, та ще трябва да се въздържим.

Може да го мариновате предварително в твърд алкохол - така ще се получи три в едно :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 01 Апр, 2007 11:40 am Нед 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Ей, о :spam: ихте ми сериозната темичка :P.


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Апр, 2007 6:41 am Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
MR.LAZY написа:
Ей, о :spam: ихте ми сериозната темичка :P.


Много сериозна, няма що!


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Апр, 2007 9:19 am Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Безсърдечен карнивор!


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Апр, 2007 9:41 am Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Темата според мен е напълно излишна. Едва ли някой ще си изяде кучето, котката, хамстера, морското прасе или папагала. Дори аквариумните рибки не се гледат с цел угояване и изяждане впоследствие, дори и да са от семейство шаранови като твоите.

Изключвам, разбира се, всякакви селскостопански животни - крави, овце, прасета, кокошки (куци и сакати :P ) и т.н., които се гледат на село в обора и на двора. Макар и да имат статут на полу-домашни любимци, те се гледат с меркантилна цел - я заради придобитата стойност (мляко, яйца, вълна), я заради мръФФката.


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Апр, 2007 11:17 am Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Темата беше начената чисто провокативно. Ясно е, че никой няма да изяде домашния си любимец. По-скоро ме интересуваше как от една страна може да харесваш животнио, да ги гледаш като част от семейството, а от друга да си хапваш техни роднини без грам съжаление.

Дотук единствено Точица си призна, че цинично яде месо, но никой не успя да даде смислено обяснение с какво домашния любимец е по-различен от недомашния му събрат.


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Апр, 2007 11:59 am Пон 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
MR.LAZY написа:
Дотук единствено Точица си призна, че цинично яде месо, но никой не успя да даде смислено обяснение с какво домашния любимец е по-различен от недомашния му събрат.


Не е вярно, аз също си признах и никога не съм го крила :) Какво по-смислено искаш? Освен това, както казах, котките не ги намирам за апетитни. Вероятно ако си падах по прасетата като домашни животни нямаше да ям свинско, просто и ясно 8)
В тоя ред, канибалите са човекоядци ама не си хапват децата (предполагам, де), щото има разлика между твойто си дете и онова на другото племе.


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Апр, 2007 12:09 pm Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
MR.LAZY написа:
Дотук единствено Точица си призна, че цинично яде месо, но никой не успя да даде смислено обяснение с какво домашния любимец е по-различен от недомашния му събрат.


Ами аз по-горе го бях написал - селскостопанските животни се гледат с цел изяждане, а домашния пес или котарак или пильок си го гледаш за кеф.

Без всякакви скрупули си хапвам всякакви селскостопански мръФки. Дивеч също обичам, ама рядко съм ял. Рибите (които и без това не ям) считам също за селскостопанска твар, макар че - така казват де - дивите са по-вкусни. Но шарената рибка от аквариума, ако имах такъв, нямаше да изям, най-много да я ползвам за стръв.

Всичкият този вой за раздвоението домашен любимец / месояд ми се вижда доста лицемерен. Естествено че ще ям месо, природата ме е дарила със зъби, пригодени да глозгат кокали, а не само да преживям трева.

Не приемам и вегетарианците, които не ядат месо, щото животните страдали. Може и цинично да ви звучи, ама и това си е чисто лицемерие. Същите тези природолюбци носят кожени сандали (щото затворените обувки били знак на закостенялост и т.н. :mrgreen: ), ползват кожени чанти и т.н.


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Апр, 2007 3:19 pm Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Ти недей така за веджитата. Не всички носят кожени обувки. Но както и да е.

Идеят ми беше да събера повече гледни точки по въпроса "Кое различава домашния писан от кокошката, която ще иде за супа?" Нямам за цел да противопоставям месоядни на немесоядни такива.


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Апр, 2007 7:11 am Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
MR.LAZY написа:
Ти недей така за веджитата. Не всички носят кожени обувки. Но както и да е.

Идеят ми беше да събера повече гледни точки по въпроса "Кое различава домашния писан от кокошката, която ще иде за супа?" Нямам за цел да противопоставям месоядни на немесоядни такива.


Много просто - едното е космато, другото куца и е пернато. :P


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Апр, 2007 8:45 am Вто 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Алеко написа:
другото куца и е пернато. :P


Я па тоя :P

1. Едното е красиво, другото не е чак такава радост за очите и кълве;
2. Едното мърка, което е приятен звук, другото кудкудяка и кълве.
3. Едното ти се гали и ти топли, другото ,хм, ака където свари и кълве.


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Апр, 2007 9:45 am Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Куцо пиле написа:
Алеко написа:
другото куца и е пернато. :P


Я па тоя :P

1. Едното е красиво, другото не е чак такава радост за очите и кълве;
2. Едното мърка, което е приятен звук, другото кудкудяка и кълве.
3. Едното ти се гали и ти топли, другото ,хм, ака където свари и кълве.


И освен това понакуцва... :P


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Апр, 2007 11:25 am Вто 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
:lol: И кълве. Алеко стига спамил и подтиквал другите да спамят :P

Няма някой нещо по-сериозно да каже? В крайна сметка някои източноазиатски народи харесват вкуса на кучето...


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Апр, 2007 1:05 pm Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 11 Дек, 2006 1:14 pm Пон
Мнения: 36
Като видях темата се сетих ,че един мой вуйчо беше разправял как си гледал домашни гълъби и един ден като се прибрал баща му ги бил направил на супа.Точен цитат " Беше ми жал ама супата беше много вкусна " :) Та така е като става въпрос за ядене някои хора си изменят принципите.


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Апр, 2007 2:25 pm Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
MR.LAZY написа:
Например ние гледаме златни рибки, които са си чисти шаранчета и ако се отглеждат на воля, мога да порастнат доста големи - сиреч ще стават за йеденье. Само че ще ми е жал, да изям някое рибе.


Шефе, ако гледахте пирани, акули или крокодили, пак ли щеше да ти е жал. И странно защо изброените от мен много рядко се срещат като домашни любимци.


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Апр, 2007 5:15 pm Вто 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Ми да! И аз това казвам - естетиката е една от причините :mrgreen:
ИПА, ми то ще му трябва собствено море, за да си гледа акули, или блатце за крокодилите. А и двата вида са ми симпатични...И са ядивни, на всичкото отгоре :lol:
Виж пиранки може и в аквариума да гледа.


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Апр, 2007 5:51 pm Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 11 Дек, 2006 1:14 pm Пон
Мнения: 36
Акули също може да гледа в аквариум , но са декоративни рибки и май не стават за ядене.Едно време имаше акулки в магазините за рибки си спомням.


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Апр, 2007 6:07 pm Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Куцо пиле написа:
Ми да! И аз това казвам - естетиката е една от причините :mrgreen:


И реализма. Малко са хората, които гледат опасни животни.

Куцо пиле написа:
ИПА, ми то ще му трябва собствено море, за да си гледа акули, или блатце за крокодилите. А и двата вида са ми симпатични...


И на мен, особено когато ги гледам по тв-то. :twisted:

Куцо пиле написа:
И са ядивни, на всичкото отгоре :lol:


Да, но не са нещо особено на вкус. :mrgreen:


Куцо пиле написа:
Виж пиранки може и в аквариума да гледа.


Може, ама не ги гледа. :twisted:


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Апр, 2007 7:44 pm Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
IPA написа:
...
Куцо пиле написа:
Виж пиранки може и в аквариума да гледа.


Може, ама не ги гледа. :twisted:

Не ги гледа, щото аквариумът ни е само 60 литров, няма място дори и за една риба от този калибър :twisted:

Между другото, пираните не са чак такава рядкост сред акваристите.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 57 мнения ]  Към страница 1, 2, 3  Next

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB