Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 1:13 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 26 мнения ]  Към страница 1, 2  Next
Message
Сготвено на: 27 Мар, 2007 4:19 pm Вто 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
на всяко куче без намордник и дето се изхожда, където си поиска, нещата щяха да са по-различни.
Я, това сега го виждам! На моя Кольо да му сложиш намордник би било жива гавра, по-скоро на мен :P . Нормалните стопани на кучета ходят с пликчета в джоба - в Швейцария примерно са найлонови и се продават специално за целта, аз ползвах хартиени пликове за писма, не е никак трудно. Едно добре възпитано куче /нямам предвид дресирано, а просто обичано/ никога не прави подобни неща по средата на улицата, освен ако няма стомашен проблем. Отговорността е на стопанина му.


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Мар, 2007 5:54 pm Вто 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Намордникът е за устатата, за пликчето за дупето, не виждам връзката. То и сега има задължение за кучетата да са с намордници, ама кой ли го спазва. Освен това, не виждам, на какво основание за някои кучета да се правят изключения. Защото, ако има такива, всеки ще има претенции.


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Мар, 2007 6:05 pm Вто 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Не се правят изключения за отделни кучета, но ако Кольо е бил на каишка не виждам проблема. Неговата порода е принципно неагресивна, щото е умна.
Всъщност идеята на намордника би трябвало да е предпазване на кучето от изяждане на нещо нездравословно, например отровна кайма :evil:, особено ако въпросното животно е пуснато само да се разхожда. Ей така си отиде без време една овчарка от квартала. Не желая да коментирам хората, които са сложили каймата, за да изтребят блоковото ни куче.
Извън това, за мен най-важното е кучетата да са на каишка, особено бойните такива. Това от моя си случай с гневен питбул. За останалите породи пък би трябвало също да е средство за защита от същите тия бойни породи.


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Мар, 2007 6:21 pm Вто 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Според мен идеята на намордника е за предпазване от ухапване на невинни граждани, а не кучето да не изяде нещо.


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Мар, 2007 6:38 pm Вто 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Това е вярно, да. Ама от гледна точка на стопаните би трябвало да е и за защита на добитъка. Да видиш нашите комшии кат наморднясаха гадните си пудели веднага след инцидента с каймата :evil:
Между другото само веднъж съм виждала питбул с намордник и ми идваше да ръкопляскам на стопанина...


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Мар, 2007 2:19 am Сря 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
MR.LAZY написа:
Според мен идеята на намордника е за предпазване от ухапване на невинни граждани, а не кучето да не изяде нещо.

Виждал ли си човек, ухапан от нормално гледано коли? Аз не. Има идиоти, които изтезават кучетата си с цел да ги превърнат в бойни машини, пак повтарям - проблемът винаги е в стопанина, а не в животното. Иначе доколкото ми е известно, в Европа има забранени за отглеждане като домашни любимци породи. Никое спокойно куче не би те ухапало, ако не е специално обучено за това.
Уличните са понякога агресивни, защото са обект на нападения непрестанно и е въпрос на оцеляване. И на мен са ми налитали, защото имаха малки, но спрях и започнах да им говоря спокойно, последва въртене на опашки и едва се отървах да не ги прибера вкъщи.


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Мар, 2007 9:00 am Сря 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
Кучетата са най-малко виновни, ако въобще.
Кучето никога не напада нещо по-едро или по-високо от него, освен ако не е обучено специално за това.
При лошо стечение на обстоятелствата е достатъчно да останете прав за да не станете обект на нападение.
Кучетата никога не нападат малки деца.
Кучетата не правят глутници с водач, както например вълците.
Кучетата, може би защото са повече от 150 000 години с хората и си знаем всичките номера :mrgreen: са "забравили" да ловуват.
Джафкането, лаенето и всичко това, което тълкуваме като начало на нападение или нападение има аналогия в скандалите между хора - много нещо се изприказва, най-люти думи, викове и заплахи - редко се посяга.
Кучето не напада като се хвърля с тяло към жертвата, освен ако специално не е обучено за това.
Кучето, по силата на древен инстинкт, атакува ахилесовото сухожилие с цел обездвижване на "жертвата".
Това може да се случи обаче само ако е женско куче, което има или очаква малки.
При това ако нещо във вашето поведение то сметне за пряка заплаха.

Останалите "свидетелства на изпатили", определянето на "поначало агресивни породи" и прочие недомислия, които често се използват за оправдание на неправилното и лошо поведение на човека спрямо кучето, са си точно това - клевета на по-слабия и беззащитния от страна на "венеца на природата".
Като добавя, че има доста "венци", които е добре да носят гореупоменатите пликчета и за себе си - само се огледайте наоколо - едва ли кучетата пушат и дъФчат КитиКат :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Мар, 2007 9:53 am Сря 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Йосифе, фактът, че отделни породи са забранени за отглеждане в някои държави не е ли доказателство, че има поначало опасни такива?
По повод "свидетелства на изпатили" на мен са се опитвали да ми скочат три кучта, единствено поради факта, че бяха разгонени и, вероятно поради този факт, раздразнени. С нищо не съм провокирала подобно поведение, най-малкото, защото нямам необходимите габарити, за да се заяждам с кучета. Така че, айде ако обичаш недей ми излага теорията за напълно невинните кучета. Нищо против нямам тях, съгласна съм с Точица, че възпитанието зависи изцяло от стопанина, обаче колкото и да е възпитан един питбул (това прооосто са ми любимците) предпочитам да е на къса каишка, ако е възможно и с намордник.
Виж, пинчерите да си серазхождат колкото искат, или докато ги хапне някой от горепосочените :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Мар, 2007 10:23 am Сря 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
Поставяш коня пред каруцата.
Породите са забранени именно поради това, че както тук така и там има хора, които най-меко мога да нарека безотговорни и които зарязват подобни кучета на произвола на съдбата. Повечето такива кучета са преминали през обучение да нападат човек и какво става като станат бездомни?
Много държави са решили, че е по-евтино да се забранят въобще, отколкото да се поема риск с обучени и зарязани кучета.

Казваш "опитвали се да скочат".
Куче, което напада не лае, не скача, а посяга към крака над петата - цели да прегризе сухожилието - това е нападение на куче, останалото е кой кого ще уплаши.
Подобно поведение се провокира не само с действия и думи от човека - кучетата "четат" "езика на тялото", а също усещат минималното повишение на нивата на адреналина, когато човек е уплашен.
Моят племенник кога беше на 12 години, без някой да си спомня нещо да му е казвано по въпроса, беше рекъл на майка си веднъж когато се прибирали у дома по безлюдната им помияронаселена улица: Мамо, престани да миришеш на страх!

Устами детей глаголет истина.

Като се замисля, че някои нямат успешни и безопасни контакти с хора, какво остава да очакваме да имат такива с кучета или каквито и да били безгласни представители на фауната, че и флората :cry:


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Мар, 2007 10:43 am Сря 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
yosif написа:
Поставяш коня пред каруцата.

:shock: Ти зад нея ли искаш да го сложа?
Не мисля, че бойните кучета са опасни само когато бъдат изхвърлени на улицата.
По въпроса с хапането - Куцопилев една гадна кучка го захапа за прасеца, горе, под коляното. Нещо да имаш да кажеш? Без капка провокация, без миризма на страх, щото той се разбира чудесно с кучетата. Оная обаче беше пълна малоумница, налиташе на всеки втори, а на другия ден ти размахва опашка. И сред кучетата има емоционална и умствена нестабилност, така че недей да генерализираш, моля те.


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Мар, 2007 10:57 am Сря 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
Всичко, което съм написал са факти отдавна известни не само на хората, но и на науката - попрегледай поговорките и пословиците.
Статистиката сочи, че 10-тина процента от хората имат проблеми с кучетата, най-често е неразбирателство, а не целенасочена агресия.
Аз не обичам кучета, по-точно, безразлични са ми.
По стечение на обстоятелствата( госпоДжата ги харесва :mrgreen: ) съм се грижил за не едно и две и три, както и за различни периоди от време, за кучета на роднини, приятели познати.
Един единствен път ме нападна женско куче, и то наша "снаха".
При това всяка сутрин, отивайки на работа минавах оттам и се виждахме с кучето. Не разбрах с какво съм провокирал нападението.
Но дори и тогава, нападайки сухожилието на левия ми крак, кучето само "маркира", а не захапа докрай.
В подобни случаи човек е склонен да отвърне на атаката поне с ритник и нещата може да се влошат.

Абе, кучетата не могат да стрелят и въобще да държат оръжие - единствено могат да хапят.
Рядко са равни по ръст и тегло на човека - вие бихте ли ударили човек с по-малък ръст или тегло от вашето?
Май, не.
Но куче - мооооже - те са опасни, гадни и прочие.
Никак не ни прави чест това...


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Мар, 2007 11:00 am Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Този подфорум трябва да се закрие! Страшна говорилня! :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Мар, 2007 11:02 am Сря 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
Така си е.
Преливаме от пусто в празно.
Нещо като за ползата/ вредата от краставиците.


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Мар, 2007 11:06 am Сря 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Всъщност темата беше за цялостното поведение на кучетата и техните стопани, както е видно от началото. И аз се поддадох на низки страсти :P Сам не разбрах кое не ни прави чест? Аз просто искам домашните кучета да се разхождат на каишка, нищо повече. Това нечестно ли е?


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Мар, 2007 11:10 am Сря 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
Нечестно е.
Има доста люде, които са за каишка, но не им слагаме, нали?

П.П. Баба Мита, с. Винарско: Дяца се гледат на късо въже.
( за сливата на двора, че да не се стигат едно друго и да се щипят, а и да може да свърши някаква работа - да им сготви, да погледне градинката).
Има четири дъщери и двама сина, да са и живи и здрави, макар още да споменават въжето :lol:


Last edited by yosif on 28 Мар, 2007 11:12 am Сря, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 28 Мар, 2007 11:11 am Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Не, ограничваме достъпа им до благинките, достъпни за останалите. Или ги затваряме в клиники и домове.


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Мар, 2007 11:13 am Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 23 Юли, 2006 5:20 pm Нед
Мнения: 8
Ако позволите и аз ще се включа в спора...

Факт е, че има агресивни кучета, които нападат без причина.
Аз лично два пъти едвам бях на косъм от ухапване, и двата пъти бяха бездомни кучета. И в двата случая поговорката "куче, което лае не хапе" се оказа невярна.
Първата случка, прибирам се от прованса с един сак ... беше късно вечерта. изневиделица изкочи един пес лаейки и зъбейки се срещу мен. Започнах да викам за помощ и докато някой се пяви да ме отърве, кучета захапа няколко пъти сака с който се пазах !
Другата случка, миналата зима излизам с торбичка боклук и се запътвам към контейнера. В един момент се появяват 3 песа, ръмжейки на няколко сантиметра от мен ... видимо озверели (вероятно от глад). Несмеех да мръдна, не побягнах а хвърлих боклука и те се насочиха към него.
За сведение, аз обичам кучетата.


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Мар, 2007 11:14 am Сря 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
Еквивалент на въжето.
Като "оковите на пролетариата" - мигар някой наистина е бил окован?!

П.П. Миии... ако си туря едно герданче кренвирши, мисля че и хора ще ме нападнат :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Мар, 2007 11:29 am Сря 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
A, бе, Йосиф не знае какво е гладно градско бездомно куче и затова така си приказва. Проблемът с кучетета в София и големите градове отдавна стои, но за тази които не слизат от колите си сякаш няма проблем.

Йосифе, трябва да си радостен, че вашия кмет успешно се справя с проблема.

Спомням си няколко случая на нагризани деца. Как да реагира едно уплашено дете? Как да му обясниш за природата и инстинктите?


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Мар, 2007 11:33 am Сря 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
В десятката, Шефе :clap:
А децата бяха нагризани предимно от домашни кучета.
Не подкрепям подобни 'каишечни' сравнения между хора и животни, сори. 8)


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Мар, 2007 11:42 am Сря 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
Не, бре, туй не е само личен опит, много хора идват лятото с историите си.
Освен туй у наше село си имаме оформени три дружинки помияри, разделили са си територията и вземат акъла на по-нервните булки.
Балдъзата, която споменах по-горе, я убедих най-накрая че като види дружинката не трябва да се сепва, да променя крачката, да се озърта.
Трудно й беше, но свикна и сега няма проблеми, не че преди някое куче я е ухапало, ами дори не я олайват вече.

А кметицата, както между впрочем е навред, хич не й пука по въпроса, щото не се чува вълшебната дума "финансираме", че да краднат някой леФ :mrgreen:

Мойте като бяха малки и не смишляваха особено, правеха кучето леш - тогава имахме пудел, доста буен, своенравен и ненаучен на обноски, че бяхме го взели голям вече.
Яздеха го, обличаха му дрехи, влачеха го като плюшена играчка за ушите.
Най им беше кеф като дойдеше кумът с едно разкошно коли - можеха да се яхнат наведнъж всички и голям купон :lol:
После баба им, израсла на село между 5-6 кучета само в техния двор, взе да им говори колко са кучетата мръсни, заразни и опасни и, докато се усетим с жената, децата почнаха да ахкат и да охкат и да се крият от кучето.
Мога да кажа, че кучето беше в най-голямо недоумение.
Е, след време всичко се нормализира, ама трябваше здраво да нагазя тъщето да не им пълни с глупости главите и май-май ША мА лиши от наследство :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Мар, 2007 11:47 am Сря 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Йосифе, подкрепям те 100% .
Кучетата са много чувствителни и дори и да си мислите, че не ви е страх или не изпитвате агресия, миризмата го издава. Агресивни са обикновено и към употребили алкохол или болни, които взимат силни лекарства. Иначе наистина има кучета-идиотчета, мен точно пинчер ме е хапал, но беше такъв тъпанар, че нямаше как се сърдя.
Питбулите са страшно умна порода, но обикновено не случват на стопани и са обучени да нападат. Една бръсната глава нарочно си насъска питбула срещу Кольо и като знам, че това куче захапе ли - не пуска, се метнах връз него и го задърпах за опашката /това е начинът да се оправиш с нападащо куче/, докато оня си умираше от смях. Добре, че се появи някакъв човек с газов пистолет и изрева, че ще стреля в питбула, та момъкът си го прибра. Идеше ми да застрелям него, честно.
Пиле, я се запитай защо бяха нагризани точно от домашни кучета


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Мар, 2007 11:54 am Сря 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Аз съм се запитала и съм си отговорила. Точно към домашните имам сериозни резерви. Апропо, любимото ми куче е стафордшър териер, който обаче е случил на стопани и е голяма душица. Не желая да оставям впечатление, че съм кучемраз, ама правилата са създадени с определен замисъл.
Точице и ти ли мислиш, че кучетата трябва да ходят без каишка?


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Мар, 2007 11:57 am Сря 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Куцо пиле написа:
Точице и ти ли мислиш, че кучетата трябва да ходят без каишка?

По улиците абсолютно не, категорично. Както и винаги правя забележка на стопанин, който остави кучешко... и подмине. Така просто не се прави.
За намордниците имам резерви, но ако кучето се води на къс повод не виждам проблем да е без.


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Май, 2007 7:55 pm Вто 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Подвдигам темата само за да похваля стопанина на едно френско булдогче, когото срещам почти всяка сутрин със салфетка в ръка, търпеливо чистещ след любимеца си. :) Рядко срещам такова отношение, но то ми връща вярата в евентуалното възпитание на мнозинството от кучешките стопани. А, да, булдогчето си ходи на каишка също така. :mrgreen:
За жалост "Иван Вазов" си остава минно поле в голямата си част, дали го правят нарочно...


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 26 мнения ]  Към страница 1, 2  Next

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB