Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 5:44 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 6 мнения ] 
Message
Сготвено на: 18 Юни, 2005 12:52 am Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
ФИЛЕ ОТ СЬОМГА НА СКАРА С ГАРНИТУРА “ФЮЖЪН”
====================================================

Рибата :
4 големи филета от сьомга мариноваме за 2-3 часа в следната марината:
4 с.л. зехтин, сокът от един лимон, настърганата кора от същия лимон, стрък розмарин, 1 глава лук – настърган, 2 с.л. светъл соев сос. Всъщност, това е вид дресинг, който използваме за марината.
След определеното време за престой в маринатата (всъщност, това е минималният престой, може да се маринова и по-дълго време, оптималното време е 12 ч.) почистваме филетата от маринатата и ги намазваме с дресинг от зехтин и лимон.
Печем по 4 мин. от всяка страна на открита скара или на грил-тиган.
При обръщането също намазваме с дресинга.
Хронологически, обаче това правим съвсем накрая, за да бъде рибата топла преди сервирането.

Картофите :
Гарнитурата от картофи приготвяме соте.
От едри картофи режем 12 напречни филийки с дебелина 3 см., които подреждаме в тенджерка.
Заливаме ги с вода почти да ги покрие, добавяме 100 гр. краве масло, 2 с.л. ябълков оцет и стръкче розмарин.
Варим на среден огън докато останат почти на мазнина.
Изваждаме ги и ги оставяме добре да изстинат. С подходяща цилиндрична форма избождаме във всяка филийка голям кръгъл отвор.

Лукът :
Голяма глава лук нарязваме на много ситно и смесваме с много ситно нарязан магданоз.

За гарнитурата :
1. 300 гр. коктейлни скариди се поставят в тавичка и се изпичат на слаб огън поне 1 час, като се внимава да не загорят.
След като изстинат се поставят във фризер за 1 час.
Смилат се в блендер като добавят се 60 гр. масло, 1 ч.л. лимонов сок и половин ч.л. сол. Смилането се продължава докато се получи гладък пастет.

2. Половин кг. спанак (може и замразен) се вари 15 мин. в половин литър вода с едно пилешко бульонче. Отцежда се добре и се миксира до гладко пюре.

3. Приготвяме овкусено и оцветено олио.
В малък дълбок съд се загряват 3 с.л. олио до запържване, сваля се от огъня и след 2-3 минути се добавя половин ч.л. финосмлян лютив червен пипер,половин ч.л. куркума и 1 ч.л. кафява захар. Загрява се на водна баня до стопяването на захарта.
Изчаква се да изстине напълно и олиото се прецежда през много фина цедка.

4. В последния момент, преди да свалим филето от скарата, препържваме 50 гр. краве масло с 1 с.л. едросмлян сухар.

Сервирането :
Преди да е опечена рибата се приготвяме за сервирането.
В голяма плоска чиния се поставя лист от китайско зеле.
Отстрани, по дължина на листа, с леко застъпване, поставяме три филийки от сотираните картофи, отвора на които е запълнен с пастета от скариди.
Върху всяка филийка слагаме по купчинка от лучено-магданозената смес, която е осолена в последния момент.
На противоположната страна на листото правим ивичка от спаначеното пюре.
Когато филето е готово, поливаме върху листото малко от препърженото масло и върху него поставяме горещото филе.
Върху филето също поливаме малко от препърженото масло и капваме 4-5 капки от подлютеното олио.
Украсяваме спаначеното пюре с клонка магданоз.
Подходящо питие – Мерло или Тамянка.


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Юни, 2005 11:06 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Еха, супер! Отдавна се каня да я опитам тая сьомга, че даже наближава и специален ден, на който жената няма да ме обвини, че съм сринал семейния бюджет :twisted: .


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Юни, 2005 11:30 pm Съб 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Jasen написа:
...че даже наближава и специален ден, на който жената няма да ме обвини, че съм сринал семейния бюджет :twisted: .
Хм, да не ти е казала врачка числата от утрешния тираж?


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Яну, 2008 1:59 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 05 Юли, 2007 10:20 am Чет
Мнения: 29
Location: Варна, България
Мале това ме трогна аз както съм фен на рибните ястия :facelick:
Със сигурност ще изпробвам тази рецепта при първа възможност!
Благодаря на готин за подробното описание на рецептата, тъкмо се чудих тука една сьомгичка как да я мятам! :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Яну, 2008 3:08 pm Сря 



Хм, много интересна рецепта. Никога не съм готвила сьомга, само чакам новата си кухня и ще се развихря. Мерси за чудесната рецепта.

Щеше да е много чудесно да видим и снимка. :)


  
 
Сготвено на: 20 Апр, 2008 7:44 pm Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Яну, 2008 4:28 pm Сря
Мнения: 74
Location: London
то това не е рецепта, това си е шедьовър на висшият пилотаж направо. моята сьомга ще я изпека по рецептата, за допълненията не обещавам.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 6 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB