Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 4:26 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 32 мнения ]  Към страница 1, 2  Next
Message
Сготвено на: 23 Авг, 2005 11:57 am Вто 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Почиствам едър паламуд (става и с други риби, разбира се) и го нарязвам на шайби. Нареждам го плътно в дълбока тавичка и правя същия сос, като за имамбаялдъ:

ок.600 гр обелени и накълцани домати,
100 гр стафиди,
100 гр счукани орехи,
1 връзка нарязан наситно магданоз,
1/2 ч.л. кимион,
щипка канела,
1 ч.л.захар,
2 глави ситно нарязан стар лук,
скилидките от 1 глава чесън,
черен пипер,сол.

Смесвам с обилно количество зехтин и заливам рибата. Отгоре наръсвам едро нарязани орехи и галета. Пека, докато изври течността и хване коричка.

Сервирам студено с резенчета лимон отгоре.


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Авг, 2005 12:14 pm Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
За канелата и кимиона ще ми откъснат главата (или ръцете, което е по-лошо) :evil:


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Авг, 2005 10:00 pm Вто 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Ами то това е същността на нещата... Айде, канелата може да я пропуснеш, но кимионът - никогда


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Авг, 2005 9:09 am Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Нищо няма да пропускам! На когото не му харесва - негов си проблем :twisted: (за мен ще има повечеее :brr: :pya:)


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Авг, 2005 11:23 am Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
biskvitka написа:
Нищо няма да пропускам! На когото не му харесва - негов си проблем :twisted: (за мен ще има повечеее :brr: :pya:)


На когото не му харесва - да яде леб и зАби, както викаше баба ми.


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Авг, 2005 3:46 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Леле,това ще е трепач направо! 8) Не бих махнала нито кимиона ,нито канелата.Страшно се връзват с домати и стафиди..малко в латино американски стил..
Прощавайте за невежството,не помя да съм яла паламуд.. :oops: :oops: той по -тлъста риба ли е ..или?Искам да знам ,кой би бил най-удачния заместител,да не се излагам като отида до рибарския.. :roll:


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Авг, 2005 5:02 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 10 Юли, 2005 8:44 pm Нед
Мнения: 74
Location: София
Този пълнеж ми напомня на никулденския шаран => шаран БИ ТРЯБВАЛО да проработи.

Ама нека големите Шефове да си кажат думата.


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Авг, 2005 7:09 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Апр, 2005 10:03 pm Съб
Мнения: 303
Location: Варна
Направо вкусотия.Благодаря за рецептата.Жалко,че я видях късно и рибната борса е затворена,но утре съм на линия.Мисля,че от изредените риби паламуд е най-добре.А ако нарежа на тънки ивички и два пипера-какво ли ще се получи...и малко гъбки!За утре вечерята е сигурна.


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Авг, 2005 11:10 am Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Ако няма паламуд, би трябвало да стане с едър лефер. Речна риба само ако е хищник, т.е. щука, едра пъстърва. Шаранът някакси не ми се връзва с това.


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Авг, 2005 11:58 am Чет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Шаран въобще не правя, да си призная - мнооооого рядко. Паламуд сега едва ли ще има, но лефер - да. Трябва да е голяма и тлъстичка рибата. От речните съм го правила с много едра дунавска мряна, охранена такава.


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Авг, 2005 1:53 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Благодаря ви,много за изказаните компетентни мнения,горе долу се ориентирах.Причината да искам тази замяна е ,че кварталния рибарски магазин не зареден с много видове риба -хек и други производни,скумря ,живи шарани (които никога вче няма да и купя,няма да забравя никога какви премеждия имахме с такъв екземпляр,за малко да ме откаже от рибата завинаги :-?),толстолоб,поняго маслена риба и акула-това е горе долу.До Метро,Хит.. не ходя често.. :(


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Авг, 2005 2:26 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
ludetina написа:
Благодаря ви,много за изказаните компетентни мнения,горе долу се ориентирах.Причината да искам тази замяна е ,че кварталния рибарски магазин не зареден с много видове риба -хек и други производни,скумря ,живи шарани (които никога вче няма да и купя,няма да забравя никога какви премеждия имахме с такъв екземпляр,за малко да ме откаже от рибата завинаги :-?),толстолоб,поняго маслена риба и акула-това е горе долу.До Метро,Хит.. не ходя често.. :(


Ха! Какви ли премеждия може да има човек с жив шаран от магазина? Да не е скочил да ви хапе?


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Авг, 2005 3:01 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Алеко,ти не ме познаваш добре и затова само ще ти кажа,че като пубертет бях на косъм да стана вегетарианка-причината,за да не се налага никога да бъде убито живо същество заради моя стомах.Все още съм доста чувствителна на тема умътрвяване..Историята е следната-отиваме веднъж до "Хит",решаваме че да си купим шаран,там продават пресни.Вади го една леля от еднин леген с лед,а той шава.. :shock: ,мен ме побиват тръпки.Тя ме поглежда и пита -"Да го убия ли за вас",аз само се втрещих,чувам някъде от далече ,че съпругът ми се съгласява.Увива го тя в плик,и почва да натиска,после го хвана за опашката и почна да млати от плотовете,прас,прас бая яка беше.. :-? На мен вече ми причернява и си мисля -"Ей,сега ще припадна и ще направя сеир на цяла София".А,тя любезно ми го подава и ми казва -"Приятен апетит" или нещо от сорта.Това обаче не беше всичко,прибираме се вкъщи,мъжът ми ще го чисти..хваща го,обаче той още жив.. :shock: Двамата с брат ми едвам го умъртвиха..(ние нямаме рибари в семейството),цялата кухня в кръв и люспи.Не хапнах естествено..после цял месец не можах да сложа нищо освен зеленчуци в устата си. :roll:


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Авг, 2005 3:06 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Извинявай, че настъпих без да искам болно място!


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Авг, 2005 3:08 pm Чет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Какви лели-дилетантки са се навъдили... Алеко ще ти каже как мигновено и нежно едно блестящо острие целува тила на рибата, докато й растат ангелските криле...


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Авг, 2005 3:14 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
to4ica написа:
Какви лели-дилетантки са се навъдили... Алеко ще ти каже как мигновено и нежно едно блестящо острие целува тила на рибата, докато й растат ангелските криле...


Недей сега и ти да длибаеш с длетото тънко в раната лютива! ;)
П.П. Точке, имаш ЛС.


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Авг, 2005 3:16 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Алеко,не се коси.. :kap:
За острието и тила на рибата..добре че се появи баща ми,който чрез мъдрите си съвети (същото ,за което говориш и ти То4ице)сложи край на мъките на горкото животно.


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Авг, 2005 6:15 pm Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Апр, 2005 10:03 pm Съб
Мнения: 303
Location: Варна
Здравейте!Е аз днес улучех.Купех паламуд малко скъпичък но за това ястие си струва.В момента се пече и ухае страхотно.Биричката е добре изстудена.Комшииката пък е направила от онези пирожки,но с пълнеж от сладко от сини сливи и след малко сядаме.Чувствам от сега,че на всички ще им хареса.


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Авг, 2005 11:01 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Алеко написа:
Ако няма паламуд, би трябвало да стане с едър лефер. Речна риба само ако е хищник, т.е. щука, едра пъстърва. Шаранът някакси не ми се връзва с това.

Паламудът е тлъста риба с много фино месо, а щуката е с много сухо месо.
Пъстървата пък е с прекалено фино месо за тази цел. Леферът е най-близо, а ако имаше карагьоз щеше да е най-добре.
Диетолозите съветват поне два пъти седмично да се яде възможно най-ТЛЪСТАТА риба, а не просто риба.
Слава богу, скумрията е и тлъстичка и по-поносима като цена и достатъчно приятна като вкус.


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Авг, 2005 11:18 pm Чет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Скумрия си обичам, но само при византийците, запечена с лимон и зехтин. У нас по традиция тази рибка не помни колко пъти е замразена и размразена... Отивам преди месец на варненския рибен пазар и какво да видя - прясна скумрия! "Калиспера - викам, тази скумрийка от днешен Солун ли е?". А човекът доросъвестно ми казва: "Ела тука, пиле, да ти кажа на ухо". Аз разцъфвам -"абе пиле бях някогаж..." А той:"Малката кокошчица все е ярка" /за дребния ми ръст намеква, дъртият фанариот!/. Та човекът обясни, че у нас прясна скумрия не може да се намери - или е дълбоко замразена, или я размразяват сутринта - затова винаги нагарча...


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Авг, 2005 10:26 am Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
to4ica написа:
...човекът обясни, че у нас прясна скумрия не може да се намери - или е дълбоко замразена, или я размразяват сутринта - затова винаги нагарча...

Затова я приготвям с много подправки, че умирам за мазна риба :oops: . Все пак гледам да я купувам от рибарски магазин, който зарежда малки количества и бързо ги продава.

То4ице, а с херинга няма ли да стане? Много я харесвам тая риба :oops:!


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Авг, 2005 10:43 am Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
vivagd написа:
....Комшииката пък е направила от онези пирожки,но с пълнеж от сладко от сини сливи и след малко сядаме.Чувствам от сега,че на всички ще им хареса.


Малце ОФФ: Те от тия пирожки със сладко от сини сливи бих изял цяла тава! Умиргам за сладкиши със сливи!


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Авг, 2005 10:46 am Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
biskvitka написа:
То4ице, а с херинга няма ли да стане? Много я харесвам тая риба :oops:!


Херингата няма ли да е много малка за тази рецепта? Не пише ли, че трябва да е едра риба?


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Авг, 2005 11:30 am Пет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Алеко написа:
biskvitka написа:
То4ице, а с херинга няма ли да стане? Много я харесвам тая риба :oops:!


Херингата няма ли да е много малка за тази рецепта? Не пише ли, че трябва да е едра риба?

У нас не съм виждала да се продава достатъчно едра за целта херинга. Но ако сложиш цели почистени риби, защо пък не? Не пречи да се пробва. И аз обожавам херинга, особено в осоления й вариант :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Авг, 2005 8:12 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Апр, 2005 10:03 pm Съб
Мнения: 303
Location: Варна
Е сега пиша резултата от снощи.Стана чудесна.Два паламуда за пет човека беше като предястие.В допълнение нарязах два пипера на тънки ивици и около 300 гр.гъби,без канела.Може е да е по-вкусно с тази подправка,но не рискувах.Мисля,че с амур и моруна също ще се получи а за карагьоз може,но има много кости.Благодарим за вкусната рецепта.От двете глави днес стъкмих и рибена чорба.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 32 мнения ]  Към страница 1, 2  Next

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB