Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 4:25 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 7 мнения ] 
Message
Сготвено на: 08 Дек, 2005 3:01 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
http://www.theage.com.au/ffximage/2005/12/06/OctopusSalad.jpg

Продукти за 6-8 порции:

1 голям октопод (дълъг 50-80 см, тегло 2-4 кг)
сол
черен пипер
сок от един лимон
зехтин Extra Virgin
800 г картофи
2 краставици, нарязани на шайби
1-2 нарязани на ситно скилидки чесън
3 сл накълцана мента
1 чл червен пипер


Приготвяне

- Измива се октоподът и се поставя в голяма тенджера със студена вода. Добавя се щипка сол и се вари на слаб огън около 45 мин. или до омекване. Пробва се с върха на остър нож. Когато е готов, водата се излива и жУвотното се отцежда в гевгир.

- Докато октоподът е още топъл се остъргват тъмната кожа и смукателчетата от пипалата. Отрязва се и твърдата част в средата на тялото. След това октоподът се нарязва на едрички парчета, които се подправят със сол и черен пипер, лимонов сок и зехтин.

- В това време се сваряват необелените картофи. Отцеждат се и се охлаждат. Обелват се и се нарязват на парчета. В голяма купа се омесват картофите, краставиците, чесънът и ментата, добавят се сол, черен пипер и много лимонов сок и зехтин. Накрая се добавят и парчетата октопод и всичко се разбърква.


Салатата може да престои ден-два в хладилника, но най-вкусна е веднага след приготвянето.


Според испански готвачи, ако при варенето на октопода се сложи една коркова тапа във водата, месото става по-крехко.

Тайната на тази рецепта се крие в навременното овкусяване. Ако то стане докато октоподът и картофите са още леко топли, те по-добре ще поемат ароматите на подправките.



Източник: един австралийски вестник


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Дек, 2005 3:21 pm Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Октопод ядох за пръв път в Гръцко в един студентски стол и за моя изненада ми хареса много. Но съм чувал, че месото изизква специална обработка, за да не стане жилаво...


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Дек, 2005 12:49 am Пет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
За какви ден-два говориш??? ъпсурт... Само още малко, да си вляза в коледната роклА и гледай тогаз... :knife: Но наистина дай малко повече подробности за обработката


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Дек, 2005 1:12 am Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Ииии, Алеко! Сготви го тоя ахтапод па ни покани ведъж - много вкусен ми се вижда!!! (Не знаех, че си падам толкоз по тия морски дарове.) Тия дни си правя едни морски салатки... За 5 минутки сварявам калмари, скариди, миди, добавям и рачешки ролца, лучец, маслинки и малко олио... Мммм, пръстите да си изядеш! Но ахтапод съм ял само на консерви.


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Дек, 2005 9:12 am Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
to4ica написа:
За какви ден-два говориш??? ъпсурт... Само още малко, да си вляза в коледната роклА и гледай тогаз... :knife: Но наистина дай малко повече подробности за обработката


Както съм написал - източникът е един австралийски вестник. Което пише там, съм го превел. Нищо повече не знам, но ми се ще да го пробвам. Ако в МЕТРО има октопод, ще си купя и го почвам!


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Дек, 2005 10:05 am Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Jasen написа:
Мммм, пръстите да си изядеш!
При теб е опасно, току виж ти се усладило и някой крак си изял :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Дек, 2005 1:14 am Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
:no: Не посягайте на крака! Но пасаран!!!


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 7 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB