Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 6:02 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 10 мнения ] 
Message
 Рецепта: Пържен михалец
Сготвено на: 15 Яну, 2008 12:33 am Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 25 Окт, 2007 10:53 am Чет
Мнения: 18
Здравейте и за много години ;)
Тази вечер хапнах любимата си рибка и реших да споделя с вас рецептата, ако въобще може да се говори за такава.

Та значи:
- 1кг. (или колкото ви душа сака) михалец - това е речна риба (в случая дунавска) която прилича на сом, но е доста по дребна, мах. до кило стига.
- брашно, галета, царевично брашно;
- сол, риган, соев сос.

Рибата се почиства от вън със солта, тъй като е доста лигава, след това се изкормва и измива основно. Поръсва се със сол на вкус, риган и соев сос, постоява 15-20мин.
Брашното, галетата и царечвичното брашно се омесват - брашното е в пропорция 3:1:1.
В тиган се загрява олио, мазнина или кой с каквото там пържи, рибата се овалва в брашняната смес и се пържи до зачервяване от всички страни.
След което се яде :eat: с вино, бира или кой каквото му се пие.

Опссссс, забравих соса:
3 скилидки чесън смлени/счукани, кисело млекце и лъжица майонеза+няколко стръка копър се омесват добре в една купичка и всеки си го ползва според вкуса, става трепач :ligi:

Снимки няма да прилагам щото оплюскахме всичко, остана само едно нещастно рибе. Бон апети.


 Profile  
 
 Рецепта: Пържен михалец
Сготвено на: 15 Яну, 2008 12:42 am Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Змею, това звучи така апетитно, че дори и виден рибомразец като мен би се прежалил евентуалистически, ако някой се навие да сготви това.


 Profile  
 
 Рецепта: Пържен михалец
Сготвено на: 15 Яну, 2008 12:46 am Вто 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Алеко написа:
...ако някой се навие да сготви това.
Ако се навиеш да хванеш и да почистиш това рибе, булката ще го сготви, иначе ще има да гониш Михалеца :lol:


 Profile  
 
 Рецепта: Пържен михалец
Сготвено на: 15 Яну, 2008 12:55 am Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 25 Окт, 2007 10:53 am Чет
Мнения: 18
определено си заслужава да ти кажа. И аз съм почитател на прасешкото като цяло, но тази рибка е наистина супер, по мое мнение е по-добра от пъстървата, но не знам дали се намира в Сф. и вътрешноста на страната. В гугъла има подробности за нея.


 Profile  
 
 Рецепта: Пържен михалец
Сготвено на: 15 Яну, 2008 1:14 am Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
За михалца само съм чувал, но ни съм хващал, ни съм виждал. Така че вероятността да хвана и да почистя, както предлага Шефът, е много малка.


 Profile  
 
 Рецепта: Пържен михалец
Сготвено на: 15 Яну, 2008 11:43 am Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Не че съм виждала такава риба, но да си попитам - как се нарязва за пърженето. :roll:


 Profile  
 
 Рецепта: Пържен михалец
Сготвено на: 15 Яну, 2008 2:09 pm Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 25 Окт, 2007 10:53 am Чет
Мнения: 18
IPA написа:
Не че съм виждала такава риба, но да си попитам - как се нарязва за пърженето. :roll:

Никак, само се изчиства от вътрешностите и евентуално се реже главата, но с главата има по голям фасон ;) с две думи пържи се цяла.

Ето и малко описание, ако някой реши да гони михалеца :lol:

Наименование: Михалец, Михалца

Латинско наименование: Lota lota

Описание: Михалцата е една от редките обитателки на Дунав и долните течения на вливащите се в него реки – Огоста, Вит, Искър, Янтра, Осъм. Рибата принадлежи към семейство трескови и е известна повече с руското си название налим. Тялото є е с удължена форма, странично сплескано в опашната част. Главата е сплескана от горе на долу, зъбите са ситни и гъсти. Люспите са скрити в кожата под гъст слой слуз. Има две къси мустачета до ноздрите и един характерен за семейство трескови дълъг мустак под долната челюст. На дължина михалцата достига до 50–80 см, а на тегло до 1,5 кг. Храни се с животинска храна, а големите са типични хищници. Студенолюбива риба, която може да бъде хваната само през студени зимни и пролетни дни. Лови се най-често при подледен риболов или на дъно. Обикновено нагълтва дълбоко рибката за стръв и се самозасича.


 Profile  
 
 Рецепта: Пържен михалец
Сготвено на: 15 Яну, 2008 2:52 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Яну, 2008 5:36 pm Нед
Мнения: 5
Location: Guadalajara Испания
Браво за превъзходната рецепта,идва ми още сега да я направя само май дето тази риба не се среща тук.А и тези испанци не ядат речна риба...само пъстърва.Да те питам михалцата имали нещо общо с така наречения Лин. :roll:


 Profile  
 
 Рецепта: Пържен михалец
Сготвено на: 15 Яну, 2008 10:25 pm Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Nikito написа:
Браво за превъзходната рецепта,идва ми още сега да я направя само май дето тази риба не се среща тук.А и тези испанци не ядат речна риба...само пъстърва.Да те питам михалцата имали нещо общо с така наречения Лин. :roll:


Не, линът си е съвсем друг вид.


 Profile  
 
 Рецепта: Пържен михалец
Сготвено на: 16 Яну, 2008 1:01 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 25 Окт, 2007 10:53 am Чет
Мнения: 18
Nikito написа:
Браво за превъзходната рецепта,идва ми още сега да я направя само май дето тази риба не се среща тук.А и тези испанци не ядат речна риба...само пъстърва.Да те питам михалцата имали нещо общо с така наречения Лин. :roll:

Не се притеснявай и пъстърва ще стане супер по описания начин и сос ;) тоя сос много върви на риба.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 10 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB