Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 11:58 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 8 мнения ] 
Message
Сготвено на: 04 Ное, 2009 3:26 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 15 Юли, 2009 8:49 pm Сря
Мнения: 3
Здравейте на всички :) ,
аз съм нов потребител във форума и искам да ви представя една рецепта с риба. И така - за целта трябва прясна млада риба - най-добре е да са малки платарини или иларии. Важно условие е рибата да е уловена съвсем скоро - да кажем 2 до 3 часа преди приготвянето. Изчиства се от костите, накъсва се на малки парченца, накисва се със сок от лимон, слага се ситно нарязан копър и бял лук. Подправя се с малко лющян - листа, но те също трябва да са пресни (мисля че другото име на тази подправка е дивисил), соли се на вкус и след това се слага в хладилника да престои око 30 минути.
Това е, ама ако знаете колко мастика и ракия изпива това мезе!!!!
Дано да ви е харесало!


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Ное, 2009 4:26 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Здравей. Личи си ,че си морска.:-)
Прекрасна рецепта, а и аз обожавам пресносолна риба във всякакви варианти.
Трудно ще си намерим прясна илария в момента тук, но и с качествено замразена скумрия или паламуд ефекта също ще е много добър. Само , че аз ще добавя и още12 часа към мариноването.


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Ное, 2009 1:23 am Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Здрасти Финга, добре дошла и от мен.

Прясна риба, да речем ще разберем, ама и млада... :roll:


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Ное, 2009 1:54 am Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Шефе, има един лаф, който не е мой, да не се обижда finga, ама морските хора обичат да създават по няколко различни имена на един и същи вид риба според зависимост от размера и възрастта. ПОзнатите нам попчета имат поне 4ри наименования според ръста.. Малкото на лефера се казва, чернокоп, после е лефер, а това лято ядох и голямото на лефера-ама му забравих името. И така.. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Ное, 2009 2:45 pm Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Доколкото знам, Финга е софйско чадо, така че едва ли ще се обиди.


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Ное, 2009 7:30 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Много добра рецепта.
Става и с големи риби, аз съм пробвала с тон.
Този начин на приготвяне се нарича Севиче, широко разпространен е.
Рибата престоява в цитрусова марината от няколко минути до около 3 часа. След това протеините денатурират от киселината и вкуса се променя.
Латиносите слагат и люта чушка.


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Ное, 2009 3:21 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 15 Юли, 2009 8:49 pm Сря
Мнения: 3
Здравейте отново,
Миш маш - благодаря, прав си може и по-дълго да поседи в хладилника, но не повече от 2-максимум 3 часа. Обикновено не я оставяме повече от половин час - много бързаме да си я хапнем :))). А колкото до платарината и иларията, това са два различни вида от семейство кефалови, малкото на платарината пак си е платарина, и малкото на иларията пак си е илария. Най-вкусно става с тези риби, но и друга морска с бяла месо ще свърши работа.
Мистър Лейзи - казвам млада риба, защто костичките на младата риба се разтварят по-бързо в лимоновият сок, но и по-голямата риба върши същата работа, условието да е прясна си остава. С прясна е наистина по-вкусно. А колкото до софийското чедо, мммм почти си прав, но да кажем че съм наполовина морсака, израснала съм край морето в семейството на харпунджии - от там и страстта към рибните рецепти :)))
Ипа - съгласна съм с тебе, при по-дълъг престой в хладилника вкусът се променя, както и консистенцията на месото - вече не толкова вкусно!


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Ное, 2009 2:56 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Уникална рецепта! Още веднъж благодаря! Снощи я направих с млад, пресен и симпатичен чернокоп. Вярно, че е леферова риба, а не кефалова, но такава ми се намери, и стана превъзходна. Смятам да експериментирам редовно и с други видове риба. :)
И само за протокола, съм правА , а не прав, но пък ти няма откъде да знаеш. :lol:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 8 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB