Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 12:34 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 11 мнения ] 
Message
Сготвено на: 23 Апр, 2010 2:25 am Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 05 Мар, 2010 3:27 am Пет
Мнения: 5
Ето една моя рецепта за приготвяне на риба, скариди, ролца от раци и т.н., която е бърза лесна и много вкусна.
продукти
две замръзени парчета обезкостена риба (мерлуза, хек, скумрия, и т.н.)
седем замръзени ролца от раци
една шепа замръзени белени скариди
един голям мoрков
две зелени чушки
един стрък зелен лук (може и крумид)
две скилитки чесън (или стрък пресен)
100мл бяло вино
две супени лъжици олио
щипка червен пипер
две щипки девисил
щипка лют пипер
сол на вкус

слагате в голям тиган:
моркова настърган на едрото ренде
чушките нарязяни на лунички
пресният лук нарязан на лентички
скилитките чесън и те на лентички
слагате и олиото и на кутлона под капак да се задушат на силен огън за 1-2мин
добавяте рибата ролцата и скаридите както са си замръзени, и сипвате и виното и пак захлупвате с капака плътно.
след минута добавете пипера, сол, лютия пипер и девисила и пак захлупете плътно.
след още 2-3 минути яденето е готово.
Сервирайте в големи плоски чинии (като за пица)
върви прекрасно с бяло вино и препечен хляб!
Приятен апетит.
Тия дни ще направя и снимки и ще кача :)


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Апр, 2010 11:13 am Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Здрасти Пънко и добре дошъл.

Тази рецепта заслужава едно здраво пого :). :boom: :elef:


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Апр, 2010 4:41 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 05 Мар, 2010 3:27 am Пет
Мнения: 5
MR.LAZY написа:
Здрасти Пънко и добре дошъл.

Тази рецепта заслужава едно здраво пого :). :boom: :elef:


Благодаря! 8)
Опитай я и ти обещавам че ще се намериш в пого от вкусотия! :P :knife: :riba: :chef:


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Сеп, 2010 8:03 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 04 Авг, 2010 8:21 pm Сря
Мнения: 12
Това си е суровоядство!
Нито морков, нито чушка може да бъдат готови за 6 минути, камо ли риба за 4 минути :-)


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Сеп, 2010 11:59 pm Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
PeshoX, що да не могат да бъдат готови?

На силен котлон в тиган с дебело дъно стават чудеса ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Сеп, 2010 3:18 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 04 Авг, 2010 8:21 pm Сря
Мнения: 12
biski, не знам какво имаш предвид под "чудеса".
Вземи една замразена риба, използвай каквато си искаш технология и ми кажи за колко време я размрази. После ми я сготви за останалото от 3-4 минути време. Изобщо не говоря, че високите температури не са препоръчителни.
Хайде, няма да те карам да пробваш това с морковите и чушките за 4-6 минути. Можеш да ми приготвиш една чушка за 6 минути само ако я пуснеш в коксова пещ. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Сеп, 2010 7:04 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
PeshoX написа:
biski, не знам какво имаш предвид под "чудеса".
Вземи една замразена риба, използвай каквато си искаш технология и ми кажи за колко време я размрази. После ми я сготви за останалото от 3-4 минути време. Изобщо не говоря, че високите температури не са препоръчителни.
Хайде, няма да те карам да пробваш това с морковите и чушките за 4-6 минути. Можеш да ми приготвиш една чушка за 6 минути само ако я пуснеш в коксова пещ. :)


PeshoX, мисля, че е напълно възможно, защото и рибата, и скаридите и "рачешките" рулца (които са "сурими", т.е, пак са от риба и са "менте" рачешки...), които в рецептата не са с големи обеми, се поставят във вече загрята среда, освен това, под похлупак, което много бързо повишава температурата, особено в присъствието на пара.
Разбирам недоверието ти, но все пак, пробвай...
Аз от твърде много години ползвам с голям и постоянен успех една технология, която съм нарекъл "шоково размразяване", т.е., "зеленчуци от фризера директно във врящата вода", когато ще правя супа.
Освен това, от години съм много голям почитател на китайската кухня и на уникалното им готвене в уок - полусферичен тиган, отдолу силен пламък от газова горелка, нищожно количество мазнина, загрята за секунди, продуктите, независимо дали са месо или зеленчуци се нарязват на тънки жулиени, пускат се в уока и бързо и непрекъснато се обръщат от готвача.
Поради особената форма на уока, температурата е почти еднаква по цялата повърхност на тигана, бързото обръщане и изключително голямата повърхност на продуктите довежда до уникалния ефект - отвън прекрасно изпържени, отвътре - хрупкави, почти като сурови, без ни най-малко да са сурови.
За мене това е възможно най-щадящата термична обработка, при това в минимум мазнина.
Е, не забравяй, че китайците имат кулинарна култура от някъде около 3000 години... :)
Та, мисълта ми беше - що пък не вземеш да пробваш... :P
Може и да се учудиш, че става... :lol:

http://sapiens-as-gurucook.blogspot.com/ - моят кулинарен блог


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Сеп, 2010 1:19 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 04 Авг, 2010 8:21 pm Сря
Мнения: 12
Gotin,
И аз имам уок (и то от преди да се появят китайските ресторанти и търговци), който използвам от време на време. Само не разбрах, какво общо има той с темата, която дискутираме - да приготвиш замразена (до -16˚С) риба за 4 минути. Използвай си "шоково размразяване" щом ти харесва. Само ми кажи за колко време довеждаш рибата до стайна температура и при най-големия "шок".
Що се отнася до китайците, не само те, но и всички хора имат кулинарна култура, и което е по-важно - опит, от поне 100.000 години.
Аз готвя от 45 години и имам желязно правило - по рецепти не се спори, няколко стотици милиона готвят всеки ден - да го правят както им харесва. Исках разяснения.
Спирам дискусията.


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Ное, 2010 3:55 pm Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 26 Юли, 2007 11:12 am Чет
Мнения: 5
Просто различия във вкусовете. Единия обича полусурови свежи продукти, а другия - добре обработени такива. Въпрос на вкус. Ако гледате Фиеста ТВ, там готвачите абсолютно винаги оставят вътрешността на месото алангле. Такава им е традицията. В България повечето хора са точно по обратния маниер. Затова и на ПешоХ му е толкова странно, че рибата няма да е "готова" според неговите представи.


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Ное, 2010 11:38 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
dunedanetz написа:
Просто различия във вкусовете. Единия обича полусурови свежи продукти, а другия - добре обработени такива. Въпрос на вкус. Ако гледате Фиеста ТВ, там готвачите абсолютно винаги оставят вътрешността на месото алангле. Такава им е традицията. В България повечето хора са точно по обратния маниер. Затова и на ПешоХ му е толкова странно, че рибата няма да е "готова" според неговите представи.

Имам два коментара: ако в България едно дебело парче "телешко" месо се остави "алангле", най-малкото трябва да си крокодил, за да можеш да го изядеш... :lol:
И вторият: Някои хора считат за аргумент в спора единствено мисълта "Това е ТАКА, защото АЗ мисля, че е така" и когато, за негово съжаление, не стане ТАКА, заявява с апломб "Край на дискусията"... :lol: :lol: :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Окт, 2011 3:32 pm Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Окт, 2011 2:48 pm Нед
Мнения: 1
Мерси, много вкусно ще бъде! :)


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 11 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB