Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 8:53 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 8 мнения ] 
Message
Сготвено на: 07 Апр, 2011 2:16 pm Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Апр, 2011 1:45 pm Сря
Мнения: 18
Location: Александруполи, Гърция
gotin написа:
Ох, мило момиче, ще ти тежа на съвестта като се задавя от мощно слюноотделяне... :lol:
И рецептата, и снимките към нея, са прекрасни!
Но, не е ли твърде много октопод да се вари час и половина? Няма ли да стени като гумен?
Аз съм чувал и съм варил не повече от 8 мин.
Какви са съветите ти за варенето(принципно) на такива морски дарове - сепия, октопод, калмари и т.н..
Много те моля, сподели опита си, по възможност подробно.


тук ще пиша само за октопода. за сепията и за калмарите, в следващите рецепти, които по натам ще изпълня, снимам и кача.

октоподът по природа има изключително твърдо месо. колкото е полезен и вкусен, толкова и природата го е защитила по този начин от кулинарните ни набези:-)

за 8 мин. е невъзможно да бъде сварен. а как ми се иска да можеше, ако знаете:-)
особено пресният октопод. под пресен, да се разбира, току що хванат. неговото месо е почти невъзможно да бъде сварено, а и да бъде, резултатът не е толкова задоволителен. месото почти винаги остава жилаво.

най-добрият вариант е пресният октопод да се сложи в камерата за 2-3 дни и после да се готви, било то на салата, стифадо или по какъвто и да било друг начин.

варенето става винаги на 2 етапа и задължително водата с оцета от първоначалното едночасово варене се хвърлят.

вкусотията остава за следващата тенджера, която ще бъде добре вмирисана, както и мивката на кухнята:-)

на втория етап може да стигне и едночасово варене заедно с останалите продукти, но аз поне винаги варя час и половина и резултатът е винаги изумително вкусно и достатъчно "здраво" месо.

по натам ще покажа и печен на въглища октопод:-) всъщност по таверните в гърция се сервира точно така. неговото месо става малко по-твърдо, а по вкус е ненадминат. но пък в домашни условия е по-трудно изпълним.


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Апр, 2011 5:05 pm Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Май 8-те минути бяха за калмарите.


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Апр, 2011 6:55 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
MR.LAZY написа:
Май 8-те минути бяха за калмарите.



Потвърждавам. Имам една рецепта калмари по китайски - точно за време толкова се приготвят.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 8 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB