Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 3:53 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 15 мнения ] 
Message
Сготвено на: 19 Авг, 2005 11:26 am Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:58 am Сря
Мнения: 87
Това ми е любимата рецепта за приготвяне на сьомга и макар че в нашите условия е доста солено откъм кинти все пак я пускам.

Продукти
1 цяла ПРЯСНА сьомга 4-7 кила;
3-6 с.л. морска сол;
1/2 - 1 китка копър;
бакалска хартия;
скоч.

Приготвяне
Почиствате рибата, махате главата и вътрешнокоремната ципа (да ма прощават дохторите).
Накълцвате на ситно копъра и го смесвате със солта. Половината от тази смес втривате в коремната кухина. Останалата част я разделяте на две. С едната посипвате хартията там където ще легне рибата, а другата посипвате на горната й част. Увивате много внимателно, плътно и стегнато. Достягате със скоча.
Слагате пакета в хладилника (2-7 гр. С[sup]о[/sup]). След 24 ч. обръщате да легне на другата страна. След нови 24 часа махате внимателно скоча и въпреки че е готова за консумация, слагате в камерата да се замрази. След 3 до 7 дни, в зависимост с какво търпение сте се въоражили, вадите водката и пакета. Развивате без да разкъсвате, почиствате от морската сол и с остър нож започвате да си режете тънки филенца (избягвайте кожата, не става за ядене). Препичате филийки и дай, дай, дай водка със сьомга.
До 2-3 месеца можете да съхранявате в камерата без да се притеснявате, че ще се развали, но едва ли ще изтрае толкова дълго.
Рибата е достъчно мазна и на филийките в краен случай можете да намажете съвсем тънинко масло с подправки.


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Авг, 2005 11:50 am Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
А какви са костите на сьомгата? Трябва ли да се отстраняват и те?


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Авг, 2005 11:55 am Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:58 am Сря
Мнения: 87
Костите са като на пъстърва - гръбнак с "ребра". Не се отстраняват. На такава тежина най-малките са с големината на клечка за зъби и не пречат, а и десерта си го получаваш ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Авг, 2005 7:04 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Стана ми любопитен тоз деликатес и ще взема да го опитам, ама мн кинти ще трябва да се изръся за таз сьомга! :( ( лелейййй колко водка ще се похарчи!)


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Авг, 2005 7:40 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Ясене, после пак ще те обвинят, че си сринал семейния бюджет и пак ще се наложи да се храни домочадието с крака ти :twisted:


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Авг, 2005 12:17 pm Съб 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Как да не се окапе човек при тази рецепта, макар и да не е от фен-клуба на водката. Ама като не върви с друго, ще се прежаля! :mrgreen:

Предложение: Ако от рано решим къде и кога да е следващата сбирка на гладниците, можем предварително да съберем някой лев и да помолим Крис да приготви туй мезенце!


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Ное, 2005 12:44 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
biskvitka написа:
Ясене, после пак ще те обвинят, че си сринал семейния бюджет и пак ще се наложи да се храни домочадието с крака ти :twisted:

И все пак го сринахме семейния бюдйет! От любопитство взех някаква сьомга за супа на достъпна цена и стана страхотна супа! В голямо количество и дайе и на майка ми занесохме. 3-4 килограма от въпросния деликатес на цените за момента ми се струва солено. Който иска да опита - всепак Никулден иде!


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Ное, 2005 1:54 pm Съб 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Jasen написа:
biskvitka написа:
Ясене, после пак ще те обвинят, че си сринал семейния бюджет и пак ще се наложи да се храни домочадието с крака ти :twisted:

И все пак го сринахме семейния бюдйет! От любопитство взех някаква сьомга за супа на достъпна цена и стана страхотна супа! В голямо количество и дайе и на майка ми занесохме. 3-4 килограма от въпросния деликатес на цените за момента ми се струва солено. Който иска да опита - всепак Никулден иде!

Ще го опитам това чудо, пък после ще си го отгладуваме ако трябва, тъкмо ще се вместим в концепцията на постите ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Фев, 2007 10:10 pm Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 04 Фев, 2007 9:48 pm Нед
Мнения: 1
Тази рибка я правя със захар и сол, в съотно6ение 1 към 2. Рецептата е шведска.


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Авг, 2007 1:54 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Аз да питам.
Нямам цяла, нито прясна, но купих едно замразено филе, около 400 гр. Дали с него ще стане или да търся друг вариант за мариноване?


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Авг, 2007 2:41 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Много е важно как "ще се държи" филето след размразяване. Ако не е било прясно или пък ако е било замразявано и размразявано много пъти, както за съжаление често се случва, като го разтопиш и ще се скапе. Но ако имаш късмет и се окаже с хубава плътност, не би трябвало да има проблем да го мариноваш по гореописания начин.

И аз съм хвърлил очо на таз рецептичка, специално за оная риПка, която все още си седи мирно и кротко във фризера. Ама май вече й идва време да потегли по предназначение.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Май, 2011 5:55 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:58 am Сря
Мнения: 87
За това че:
    up-вам тема от 2005;
    не съм писал от сумата ти време;
    правя важна поправка в рецептата;
се извинявам, но не се стърпях да се пофаля :-) .
Наскоро с Надето осъществихме една многогодишна мечта, а именно да си направим разходка до Финландия и в частност да преядем със сьомга.
За ворото времето от 3 нощувки ни стигна, но за по-качествена обиколка щяха да си ни необходими поне 10-тина нощувки и поне по стотина евроци за всяка. Ужасно е скъпо.
Първата задача беше да отидем до пазара още повече, че хотела ни се намираше на 200 м. от него (не че нарочно не го бяхме избрали да е в региона) и моменталически да поръчаме "1 - 2". Сезона обаче е "нисък" за сьомгите, свободните се ловят есента и имаше само големи парчоци по от 11 кила и нагоре. Гледали ги "изкуствено", т.е. в "малки" езерца от по няколко десетки декара, че да имат място да плуват и да се хранят естествено, но с липса на проход, че да не духнат към морето. Та се "жертвахме" и вместо цяла риба си напазарувахме филета.
Поправката в рецептата е много основна - добавя се и един приз захар. Останалото е същото.
След няколко дни в бакалската хартия със скоча филенцето изглежда така:
Image
Само дето още първия ден разопаковахме единия пакет, за да пръжнем едни каракуди, пардон пеперуди 8)
Image
btw захарта още не беше съвсем попила и при пърженето се получи съвсем далечно карамелизиране, което даде още един страхотен аромат. Мисля да взема да пробвам с някоя сладководна риба. Ако искате и вие, но внимавайте - на филето от първата снимка захарта не беше повече от 1/2 ч.л.
Поздрави


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Май, 2011 6:24 pm Вто 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Ей, Крис, къде се изгубихте?


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Май, 2011 12:32 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Kriss написа:
btw захарта още не беше съвсем попила и при пърженето се получи съвсем далечно карамелизиране, което даде още един страхотен аромат. Мисля да взема да пробвам с някоя сладководна риба. Ако искате и вие, но внимавайте - на филето от първата снимка захарта не беше повече от 1/2 ч.л.
Поздрави


:lol: :lol: :lol: ...Щях да се удавя...
Май ще трябва да прескоча до Финландия и аз, че да се натъпча на воля със сьомга, без да дам пари като за една кола на старо... :)
Крис, благодаря ти за чудесната рецепта и прекрасните снимки!


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Май, 2011 12:44 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Мда, явно всички сьомголюбци имаме една мечта, да скокнем до Финландия за да се натъпчем със сьомга:))
Страхотни снимки:)


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 15 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB