Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 3:15 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 24 мнения ] 
Message
Сготвено на: 16 Яну, 2007 5:53 pm Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Напоследък във форума много се дискутира върху една рецепта за пиле върху сол. За рибата в сол ме подсети нюзлетърът (признавам, източник на вдъхновение :oops:) и играта Какво е това.

Рибата в солена кора е не по-малко вкусна, бърза и ефектна.


За три порядъчни порции:

500 г риба пампус (разновидност на огледалната; в родни условия идеално се замества от маслена р.)
1 кг сол (морска)
1 суров белтък
около 1 м алуминиево фолио

Рибата се размразява в хладилника и внимателно и се остъргват малкото люспи. Кожата и не трябва да се наранява, защото рибата ще стане прекалено солена.
С ножица или ножче с тънко и дълго острие се изрязват хрилете. Коремчето на рибата се цепва и се изваждат вътрешностите. Рибата се измива със студена течаща вода, след което се подсушава с домакинска хартия. В коремчето се слагат зелени подправки, каквото има (риган, мащерка или розмарин).

Фурната се загрява до 200 С.

Подготвя се солената кора:
В голяма купа се смесват солта, белтъкът и малко вода, не повече от 1 ч.л. и то ако солта не е влажна още в пакета.
Половината сол се изсипва върху средната част на фолиото, изравнява се, отгоре се слага рибата.
Върху рибата се изсипва останалата сол и всичко се опакова във фолио така, че отгоре да остане въздух.

"Пакета" се слага в тавичка и веднага се мята в нагорещената фурна и се пече 30 мин.

Готовата риба се поднася със сос, примерно Холандес и варени картофи, но и без нищо е много вкусна.

Забележка:
Така приготвената риба е с нежен вкус и аромат, но понякога става зверски солена. Затова може преди да се сложи върху солта, да се увие в сух тензух.


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Яну, 2007 8:00 pm Вто 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
:clap: Бог да Ви поживи, mrs. Биски!
Не вярвам да стане зверски солена - рибата си поема, колкото й трябва обикновено. А идеята за приложение на маслената риба е направо супер - хем солта ще й поеме мазнината, хем от фолиото ще се задуши превъзходно.


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Яну, 2007 8:03 pm Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Браво Биски, благодаря за рецептата. :idea:
Ти да не четеш мисли. ;)

Точно днес гледах на две места тази маслена риба и не взех, защото не знам как се приготвя.

Едните бяха малки рибки, до 300 г, изглеждаха свежи. Другите бяха замразени и с по-порядъчно тегло - между 500 г и 1 кг.

Но формата им е толкова плоска, че се усъмних дали ще мога да ги филетирам / ние сме разглезени :oops: / и реших да отложа покупката.

И все пак ме притеснява това но понякога става зверски солена.

П.П. След включването на Точица спрях да съм притеснена. :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Яну, 2007 8:44 pm Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
IPA, маслената риба може да се филетира ;) , но е много досадно, пък и неприятните и кости са около перките.
Може да се пържи ( :x ), пече на скара и фурна, но така задушена ми е най-на сърце 8)

Относно солеността - ядем почти безсолно :oops: и това ни дойде малко в повече...
Но пък сосът може да се досоли след като се опита рибата :roll: .

Точице, така ще се сбъдне мечтата ти за огледална риба :P


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Яну, 2007 9:07 pm Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Вече съм зарибена. :lol:
Може ли малко уточнение. :-?

biskvitka написа:
Върху рибата се изсипва останалата сол и всичко се опакова във фолио така, че отгоре да остане въздух.


Тоест, правя го на пакет, но така че отгоре да е непокрит или незатворен.


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Яну, 2007 9:38 pm Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Пакетът е затворен, но не плътно около солта и рибата, а така, че отгоре да има свободно място за циркулиращия топъл въздух.
Т.е. пакетът е по-голям от съдържанието.

Като при пуканките за микровълнова, които се продават в големи пакети, за да има място за тях, като се разпукат.

Не знам, как по-ясно да го обясня :oops:


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Яну, 2007 10:04 pm Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
ПросветА ми, благодаря Биски. :hug:

При първа възможност ще се тества. :chefa:


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Яну, 2007 10:25 pm Вто 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
biskvitka написа:
Точице, така ще се сбъдне мечтата ти за огледална риба :P

Знаех си, че няма несбъднати мечти :mrgreen: Много харесвам маслената риба на вид, но не съм съгласна, че става за пържене - прекалено мазна е, на скара пък й се разваля фасонът. А това е наистина превъзходен вариант. Остава Ипи да каже къде я е виждала днес - в близката рибарница беше голяма пустош вчера.
А защо се слага тоя белтък?


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Яну, 2007 9:29 am Сря 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
Тая маслена риба я мяркам от 3-4 години, но, на - неудачно име - мислех че е бая мазна и така...
Обаче един ден госпожата купи филетирана и замразена.
Праснахме я на вълшебния тиган.
Първом - почти не отдели мазнина.
Втором - мнооооого 'куснааааа - госпожата е експерт и рече тежка дума, че успешно конкурира черноморския чернокоп.
После в Ретро намерихме замразени големи рибета( всъщност в пакета бяха карашик - 300-700 грама).
Филетира се лесно по гръбнака, почти не отдели вода при размразяването иии... едричките рибки бяха направо върха - плътен океански вкус, за разлика от скумрията не нагарча, макар аз да харесвам да нагарча.

Има само една подробност - проведената анкета показа, че на някои лакомници действа леко разхлабващо :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Яну, 2007 10:20 am Сря 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
yosif написа:
Първом - почти не отдели мазнина.
Така е, колкото пъти сме вземали, никогиш не е била мазна. Не знам Точице, ти каква маслена риба си купувала. Толстолбът например (не че има някаква основа за сравнение) е доста по-мазна риба.

yosif написа:
Има само една подробност - проведената анкета показа, че на някои лакомници действа леко разхлабващо :mrgreen:
На някои като мен и по-тежко... :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Яну, 2007 12:12 pm Сря 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
MR.LAZY написа:
колкото пъти сме вземали, никогиш не е била мазна. Не знам Точице, ти каква маслена риба си купувала. Толстолбът например (не че има някаква основа за сравнение) е доста по-мазна риба.


Толстолоба въобще не го броя за риба - това си е сланина направо. Купувала съм маслена по ок.300-400г - мазна е горе-долу колкото скумрията, която се води мазничка риба. Но то това им е чарът.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Яну, 2007 12:52 pm Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Точице, видях я на Плиска. Това май не ти е в маршрута.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Яну, 2007 1:53 pm Сря 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
IPA написа:
Точице, видях я на Плиска. Това май не ти е в маршрута.

Не точно, но Антон за какво е :mrgreen: Мерси, Ипа.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Яну, 2007 2:44 pm Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Е, щом Антон ще е рибоносецът - малките рибета ги имаше в рибния магазин на 1-та спирка на А72, големите в магазин 345 /при замразените храни/ - веднага след "Миз Каприз" по улицата, която отива към завод Електроника.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Яну, 2007 3:04 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
to4ica написа:
... А защо се слага тоя белтък?

За да се оползотвори това, което остане от соса :twisted:

А сега сериозно - за по-стегнат и красив вид на кората. Като ще я душим, да я душим тая риба ;) .

Относно пърженето - въпрос на вкус. За мен всяка пържена риба е ъ-ъ-ъ... гадновата.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Яну, 2007 3:09 pm Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Биски, а с какъв друг вид риба става тази рецепта.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Яну, 2007 3:19 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
IPA, предполагам, че може с всякаква. Срещала съм рецептата (то е по-скоро метод де) със сьомга, скумрия, ципура и лаврак, но мисля, че става с всичко.

Следващия път ще я опитам с любимата ми херинга, също мазна и смрадлива риба :mrgreen: (но първо да изядем маслената, която остана в камерата).


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Яну, 2007 3:23 pm Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Попитах, защото мисля маслена риба да бъде пробвана през почивен ден, когато няма да ни се налага излизане / по случай разхлабителния й ефект /. :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Яну, 2007 4:24 pm Сря 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
biskvitka написа:
маслената, която остана в камерата).

Останала риба :shock: Боже, какви хора...
Ипи, Антон явно го е домързяло и вместо с маслена риба, се върна с едно пиле и заяви, че ще правим твоята вкусотия


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Яну, 2007 5:30 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 16 Ное, 2006 3:03 pm Чет
Мнения: 85
Location: София
Точно това беше рецептата :riba: със сол и белтъци, за която споменах преди няколко дни в "пиле върху сол"! Супер, че вече сте я пробвали! :) И на мен ми предстои!


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Яну, 2007 5:43 pm Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
to4ica написа:
Ипи, Антон явно го е домързяло и вместо с маслена риба, се върна с едно пиле


Мен ако питаш, това си е тих бойкот на рибата. :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Яну, 2007 7:26 pm Сря 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
to4ica написа:
Мен ако питаш, това си е тих бойкот на рибата. :mrgreen:

И на пазаруването от места, по-далечни от ъгъла (може да го е страх на пресича :twisted: ) Обаче няма да му се сърдя - фъркатичкото много апетитно порозовява разкрачено във фурната, обградено от надупени картофи - абе, еротика...


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Яну, 2007 7:40 pm Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
to4ica написа:
to4ica написа:
Мен ако питаш, това си е тих бойкот на рибата. :mrgreen:

И на пазаруването от места, по-далечни от ъгъла (може да го е страх на пресича :twisted: ) Обаче няма да му се сърдя - фъркатичкото много апетитно порозовява разкрачено във фурната, обградено от надупени картофи - абе, еротика...


Е, тук вече стана интересно! Защото - да си призная - не съм особено голям привържаник на ихтиите, но на пернатите - да!


 Profile  
 
Сготвено на: 01 Авг, 2012 9:29 am Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 15 Юни, 2005 4:08 pm Сря
Мнения: 144
Location: София
Освен в солена кора маслената риба съм я приготвял на скара като преди това обилно я натривам със смес от разтопено масло,хлебни трохи, пасиран чесън и копър.Печа я във вертикална скара на Фирма Солак.Ства нещо божествено!


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 24 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB