Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 6:10 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 2 мнения ] 
Message
Сготвено на: 04 Май, 2005 6:30 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
ludetina написа:
Сушени домати. Това е днешната ми придобивка.. :twisted: :)


И аз иска-а-а-м... :)
Даже това лято бях решил да си суша, ама някой е решил да ми спести този труд.
Сушените домати, доколкото съм изследвал този продукт от любопитство, се използват по-скоро като подправка, отколкото като основен продукт.
Използват се традиционно и често в италианската кухня. И в много други, с изключение на българската...
В българската тепърва си пробиват път.
Аз твърде много обичам домати и ще се радвам да видя такъв продукт у нас целогодишно.

Ето и малко рецепти.
Под "доматена смес" да се разбира сушени домати на парченца в зехтин, както се продават в бурканчета по цивилизованите страни.


"Моят опит е от италианските ресторанти - ползва се с различните видове макаронени изделия, също така нещо като сандвичи - брушета/ брушчета/ брускета - нарязани филийки франзела се намазват с доматената смес, отгоре кашкавал или друго сирене и се запичат.
Любимата ни рецепта в къщи е с риба с патладжани и печени чушки.
Прави се в правоъгълна кексова форма, в която се постила найлон, така че да обхване дъното и стените и да стърчи нагоре.
Два средни патладжана се обелват и нарязват по дължина на филии около 1 см, посоляват се, отцеждат се, намазват се от двете страни със зехтин/ олио и се пекат до готовност върху фолио на около 200°С във фурната. Като поизстинат се нареждат в кексовата форма, като се покрива дъното, после и стените, така че парчетата патладжан да стърчат извън формата.
6 опечени и обелени чушки, леко посолени се накъсват на половинки и с половината от тях се покриват патладжаните по дъното на формата.
500 - 600 гр. сьомга - филе / може и друга не суха риба - филе / се изпичат на скара или фурна със сол, след което се подправят с черен пипер, счукан чесън и лимонов сок.
Върху чушките се размазват 2-3 с.л. от сместа със сушени домати, поставя се готовата риба по дължина, намазва се пак с 2-3 с.л. от сместа със сушени домати, покрива се с останалите чушки, полива се със сока на 1 лимон, прихлупват се стърчащите парчета патладжан, така че да се покрие добре всичко.
Върху това нещо се поставя тежест, например кутия сок хоризонтално, така че да притисне добре навсякъде и .... се прибира в хладилника за другия ден."

Хубава рецепта.
Надявам се от това пространно обяснение да разберете нещо...:)


Last edited by gotin on 06 Май, 2005 1:30 am Пет, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 05 Май, 2005 9:56 am Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Това звучи просто страхотоно..:knife: ох,патладжани :cry: кога ще дойде лятото [img]http://smilies.sofrayt.com/^/aiw/cry.gif[/img].Някой пробвал ли е тези патладжани ,които продават в големите хипермаркети?Стават ли за ядене,в смисъл прилични ли са на вкус?За тази рецепта съм готова да прежаля дори и цената ми . :(


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 2 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB