Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 9:00 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 11 мнения ] 
Message
 Рецепта: Кисело зеле
Сготвено на: 08 Ное, 2005 11:45 am Вто 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Може би най-традиционната рецепта за българска зимнина е киселото зеле. Рецептата я знам от майка ми и никога не се получава като нейната. Но да си дойдем на думата. Продукти не давам, защото всеки слага различни количества. Ще дам само съотношения.

Кисело зеле
==========

Избира се зеле с по-малки 'жилки'. Почистват се горните листа. Кочаните се изрязват и зелката се цепва "на кръст" (там където е бил кочана), не много дълбоко. Зелките се редят плътно в бидона (кацата) като преди да сложите следващия ред, напълвате дупките (на мястото на кочана) с морска сол. След като свършите тази операция, пълните бидона с вода в съотношение 3 литра за всеки 100 грама сол. За удобство може да разделите солта на купчинки по 100 грама. Ако нямате канелка за източване на разсола, трябва да се сложи маркуч от дъното на бидона, който да излиза на повърхността, за да може да се продухва зелето. За чевен цвят се слага червено зеле или цвекло.

Най-отгоре се поставя камък или нещо тежко, което да затиска зелето да не изплува над водата. Бидонът се поставя на топло и след една седмица водата му се претаква (продухва) всяка вечер до вкисването на зелето. Ако го поставите на много студено или пък на много топло, ферментацията няма да протече нормално. Оптималната температура е около 18-20 градуса целзий. След като зелето е готово, се поставя корен от хрян като консервант. Може да се добави ябълка, дюля или лимон за аромат. Изкарвате зелето на студено, за да може да имате от него чак до пролетта (ако не сте го изяли по-рано ;)).

Приятни зимни вечери пред салатката от зеле и ракийката!

Рецепти за зеле на туршия от сайта.


Last edited by MR.LAZY on 19 Ное, 2005 5:40 pm Съб, edited 2 times in total.

 Profile  
 
 Рецепта: Кисело зеле
Сготвено на: 08 Ное, 2005 12:03 pm Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Веднъж направих глупостта да сложа един бидон със зеле на балкона. Всичко точно по предписанията на леля ми. Зелето стана, ядохме цяла зима, раздавахме на приятели и роднини, но пак остана. Накрая го забравихме и се сетихме чак през август. Сигурно си представяте какво ме лъхна, когато отворих бидона. :twisted:
От тогава зеле не слагам. До нас има дюкянче, което продава зимъска кисело зеле, кисели краставички от саламура, домашно направени туршийки и т.н. Защо да се мъча да претакам, когато мога да си купя.
А и не пия зелева чорба :puke:


 Profile  
 
 Рецепта: Кисело зеле
Сготвено на: 08 Ное, 2005 12:12 pm Вто 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
А бе откакто в билата се опитаха да ми пробутат кисели краставички за седем кинта килото, избягвам да купувам туршийки (въпреки че и аз предпочитам да си ги купувам).


 Profile  
 
 Рецепта: Кисело зеле
Сготвено на: 09 Ное, 2005 12:14 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Алеко, ТИ ретроградни консерванте!!! Закъде зимъска без домашно зеле!? Ами бъдни вечер без зелева чорба, домашно приготвена? а.'чи и мен ме мързи да претакам! Предполагам, че ако предварително се направи соления разтвор, зелето ще вкисне и без претакане, защото процесът е анаеробен.


 Profile  
 
 Рецепта: Кисело зеле
Сготвено на: 09 Ное, 2005 11:37 am Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Ползвам домашно зеле, естествено. Ама си имам добри приятели, които от време на време ми търкулват по една-две зелки... :mrgreen:


 Profile  
 
 Рецепта: Кисело зеле
Сготвено на: 10 Ное, 2005 12:53 pm Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Докладвам как се получи на практика при мен. От закупените 36 килограма, след изрязването на кочаните и премахването на горните листа, в чист вид останаха около 31,5 кг. Зелките ги подредих в 80-литров пластмасов бидон. Солта беше 2,3 кг а водата - 65 литра съвсем леко покри зелките. Понеже няма канелка на бидона, сложихме маркуч. Понеже се сетихме малко късно за него, се надяваме като се поразмести зелето, да може по-лесно да се натока до дъното. Засега толкова.


 Profile  
 
 Рецепта: Кисело зеле
Сготвено на: 11 Ное, 2005 11:33 am Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
А не сложи ли царевица и червено цвекло? За метода с маркуча се изисква здраво духанЬе! Дано са ти силни дробчетата!


 Profile  
 
 Рецепта: Кисело зеле
Сготвено на: 11 Ное, 2005 12:37 pm Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Алеко написа:
А не сложи ли царевица и червено цвекло?
Царевица :roll:? Цвеклото може и по-късно, то така или иначе е само за цвят.
Алеко написа:
За метода с маркуча се изисква здраво духанЬе! Дано са ти силни дробчетата!
Ако не е много широк маркуча, се духа по-лесно. Пък и толкова обичам кисело зеле, че съм готов да жертвам няколко кубика въздух в името на каузата.


 Profile  
 
 Рецепта: Кисело зеле
Сготвено на: 11 Ное, 2005 2:25 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Доколкото си спомням, царевицата се слагаше за стартер на ферментацията. Ама не съм съвсем сигурен, може и да греша. :oops:


 Profile  
 
 Рецепта: Кисело зеле
Сготвено на: 03 Дек, 2005 6:11 am Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 02 Дек, 2005 10:44 am Пет
Мнения: 1
Jasen написа:
Предполагам, че ако предварително се направи соления разтвор, зелето ще вкисне и без претакане, защото процесът е анаеробен.


Ние миналата година го правиехме без претакване, защото по същата логика реших, че няма нужда, тъй като процеса е анаеробен и стана супер.
Сега го слагам на листа, за да ми е по-лесно да си правя сърми и ще докладвам какво е станало.

Боби


 Profile  
 
 Рецепта: Кисело зеле
Сготвено на: 03 Дек, 2005 8:04 am Съб 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Bobbie написа:
Jasen написа:
Предполагам, че ако предварително се направи соления разтвор, зелето ще вкисне и без претакане, защото процесът е анаеробен.


Ние миналата година го правиехме без претакване, защото по същата логика реших, че няма нужда, тъй като процеса е анаеробен и стана супер.
Сега го слагам на листа, за да ми е по-лесно да си правя сърми и ще докладвам какво е станало.

Боби


А няма ли да се разкашка така?

Добре дошла / дошъл на Боби! Ако искаш, погледни тук и напиши нещо за себе си.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 11 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB