Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 11:30 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 5 мнения ] 
Message
Сготвено на: 08 Юли, 2004 3:35 pm Чет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Навила съм се много и ще правя цялото количество - ние тука сме по голе-е-емите дози :lol:
Т.н. еврейско лятно кисело зеле се прави много лесно - по-лесно от зимното. Викат му "капуска" или "капуста", което си е славянското наименование на зелето.

Зелето се нарязва на много тънички сламки. На 1 средна зелка се слагат 6ч.л. сол и се намачква. После се насипва в буркани, затваря се с капачките и се оставя на слънце на балкона или между прозорците 3-4 дни. За това време ферментира и се прибира в хладилника, за да се прекъсне ферментацията.

Освен за този приказен зелник, става и за салата, когато ви омръзнат домати, краставици, чушки. Може с домат или краставица на кубчета, копър, целина, чесън - разнообразие в лятото.

Когато човек се обезводни от жегите, е добре да хапва кисело и солено - възстановява се солният баланс.


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Юли, 2004 9:44 am Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Солта за зелето морска или готварска?


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Юли, 2004 10:38 am Пет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Стават и двете. Напоследък не купувам морска, защото все попадам на едни големи разфасовки по 3кг и се чудя после къде да го държа такъв чувал :)
Може да се сложат и подправки - чесън, кориандър или дафинов лист. Аз го предпочитам чисто.


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Мар, 2006 11:21 am Нед 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 28 Юли, 2005 9:52 am Чет
Мнения: 98
Location: Варна
Имам въпросче-ако сега сложа прясно зеле дали ще стане на кисело? Много ми се яде кисело зелце, пък вече няма в търговската мрежа


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Мар, 2006 11:26 am Нед 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
Да. Сложих си преди десет дена и вече е готово за салата.
Нарязва се на ивички или квадратчета, осолява се като за салата и като послегне малко се натъпква в 3-литрови буркани или в някаква голяма тенДжУра. Залива се с вода леко да го покрие и се проверява да не съхне.
Трябв да е на стайна температура поне 17-18 градуса инак микробите зъзнат :mrgreen:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 5 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB