Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 4:46 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 18 мнения ] 
Message
Сготвено на: 04 Дек, 2004 3:41 pm Съб 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Това е най-разпространената рецепта за това полско ястие в Интернет (извадих и други, но в тях има съставки, с които не разполагам в момента).
250 г червено зеле
заквасена сметана на вкус (може 100, а който обича и 200 г), може и смесена с майонеза и тогава олиото се пропуска
настърган хрян (от консерва)1/2-1 ч.л.
олио, лимонов сок, сол, захар, черен пипер

Зелето се нарязва на тънки и дълги ивички (в идеалния вариант с кухненски робот или специално ренде за зеле), залива се с вряла вода за няколко секунди и веднага се прехвърля в ледено студена вода. Останалите съставки се смесват помежду си и чак тогава се добавят към отцеденото зеле. Преди да се сервира, трябва да престои поне 30 мин в хладилника.


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Дек, 2004 3:52 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Звучи добре..:) обаче само с консервиран хрян ли става?Питам понеже сега на всякъде има пресен. :roll:


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Дек, 2004 4:11 pm Съб 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
А ти опитвала ли си да стържеш хрян? Първо, той е доста твърд, а като започна да го стържа, такива сълзи и сополи ми текват, че след това обонянието ми е притъпено за седмици. Освен това, чух, че цената му е доста висока (тази година не съм купувала и не го твърдя от първа ръка). Има и още един довод в полза на консервирания - пресният потъмнява при настъргването, а и не е много траен.


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Дек, 2004 4:24 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Image ImageНаистина ли?Никога не съм опитвала хрян..през живота си (изключвам горчицата).. :oops:Значи на щанда с консервите,трябва да намеря консервиран хрян..,а след като се отвори колко време издържа?


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Дек, 2004 4:28 pm Съб 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 31 Май, 2004 3:09 am Пон
Мнения: 181
Location: Хайде! На масата!
Като използваш технологията за заливане на зелето с вряла вода (по горната рецепта за Червона капуста , добавяш заквасена сметана или майонеза (или и двете), настъргваш на едрото ренде една или две ябълки, сол, лимон и това е. Няма нужда от други подправки, може би листа от кервиз или настърган суров кервиз (и хрян много подхожда). Много е вкусна, а и детото можеш да пратиш на училище с питка, напълнена с тази салата. Интересно защо децата я обичат толкова?


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Дек, 2004 4:31 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
:lol: Мойто дете е само 2,5 години..обаче баща му го готви вече за училище..Ще знак какво ще му слагам в чантата! :lol: ;) Мерси!
:cheers:


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Дек, 2004 4:32 pm Съб 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Едно бурканче от 200 г го хапвам за около два месеца (у дома само аз го харесвам, е, и баща ми, но той е с язва и не го яде). Преди време си бях купила голям буркан, но аромата му изветря по някое време.
Ако ще купуваш хрян, чети внимателно етикетите, за да не вземеш по погрешка сос с хрян (сметанов или друг). В този, който използвам аз, има само сол, захар, олио, лимонена киселина и сгъстител.


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Дек, 2004 4:41 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Ок,мерси!Ще внимавам..днес явно не ми е ден. :) ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Дек, 2004 12:37 am Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Салата на Raza мноого се хареса от фамилията.. :facelick: Мерси!

Image Бисквитке ,помагай..обиколих 2 пъти магазин "Европа" и хрян (консервиран) не намерих..пак ли някъде съм бляла.. :oops: Другия голям суермаркет ,от който имам възможност да пазарувам е "Фантастико",но до там от 2 седмици не съм ходила..От къде купуваш хрян?


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Дек, 2004 11:46 am Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Хрян купувам от Метро и Билла (в невзрачни стъклени бурканчета). В Европа и Фантастико не зная дали има, не съм търсила. Днес ще пазарувам във Фантастико и ще погледна.


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Дек, 2004 7:15 pm Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Бях във Фантастико и там при горчицата и трайните майонези в бурканчета имаше и хрян, на Koch's по 200 грама. Цената му беше някъде около 2.30. В Метро изборът е по-голям, а тяхното Aro не е никак лошо, а и като цена е приемливо (макар че не помня за колко пари го купих).


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Дек, 2004 11:15 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Много ни допадна тази салата ("Червона капуста")..особено на мъжът ми.. ;) Благодаря много, за инструкциите и рецептата!
малко OFF ..очаквах ,че храяна ще по-лют..много ми хареса на вкус..Освен на салата със зеле на какво друго се слага?Може би в някоя рецепта може да замени горчицата? :oops:


 Profile  
 
 Рецепта: За хряна
Сготвено на: 17 Дек, 2004 2:30 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Ще потърся повече информация за хряна и ще я постна в 'Хранене'. Аз лично го слагам в супите (само в моята копанка, че от прасенцата вкъщи само аз го хапвам) и манджичките със сос, основно с 'лечебна' цел (така де, трябва да оправдая по някакъв начин лакомията си ;) ). Хрянът е полезен при хипотермия и при настинки. Имам мнооого хубава рецепта за коледно ястие 'Праснце във сметаново-хрянов сос', но отдавна не съм го правила. Все пак, ще я постна и нея.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Дек, 2004 3:10 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
:facelick: Чакам! :knife:


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Дек, 2006 10:05 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Image
Побутвам темата нагоре, много е вкусно това зеле :facelick:


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Дек, 2006 10:57 pm Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 28 Окт, 2006 6:37 pm Съб
Мнения: 23
Location: Варна
ДА Вижда се и снимката ти с пилешкото в Диетични храни е със същото зеле Явно много го харесвате у вас :)


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Дек, 2006 11:22 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Там и салатата е диетична, с кисело мляко (и съвсем малко сметана) :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Дек, 2006 11:56 am Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Отдавна не съм правила салата с червено зеле / имах нещо против вкуса му /. Но в комбинация със сметана / майонеза, хрян и захар - май ще пробвам. ;)


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 18 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB